Przejdź do głównej zawartości

(NIE)SŁAWA - Kasia Magiera

Niejeden czytelnik znajdzie się pod dużym wrażeniem książki Kasi Magiery. „(Nie) Sława” to powieść, która jasno i dosadnie obnaża świat show-biznesu, ogarnięty złowrogim fanatyzmem. Dla wielu może okazać się też niemałym otrzeźwieniem, zwłaszcza jeśli świat Internetu jest dla niego wyznacznikiem marzeń i celów. Nic bardziej jednak mylnego. To, co serwuje nam wirtualny świat, dalekie jest niestety od rzeczywistości, w której musimy naprawdę żyć.

"(Nie)Sława to dramatyczny obraz ludzi ogarniętych marzeniami o sławie, wielkich pieniądzach i byciu „kimś”. To po trochu też lustrzane odbicie głęboko skrywanej ludzkiej natury, wstydliwych pragnień, niepożądanej chciwości, słodkiej próżności i bycia zauważonym. Tak zapewne było od zawsze, z tym jednak, że na piedestał wybijali się niegdyś tylko najlepsi, szanowani i godni miana autorytetu. Dziś Internet otworzył szanse na „sławę” niemal wszystkim.
Niewiele trzeba umieć ani posiadać, by stać się celebrytą w mediach i sieci. Ile jednak prawdy jest w ich przekazach wiedzą tylko oni sami. Tymczasem społeczeństwo mamione fałszywymi informacjami szuka szczęścia tam, gdzie go tak naprawdę wcale nie ma.

Kasia Magiera w swojej powieści wyraźnie demaskuje wiele nagminnie stosowanych przez celebrytów praktyk i medialnych trików, byle tylko trwać przy sławie, która rodzi przecież wielki pieniądz. Coś, dla czego ludzie skłonni są do najpotworniejszych kłamstw i zbrodni.

Książki nie czyta się zbyt łatwo, ale to tylko ze względu na mocny i wrażliwy temat, który porusza autorka. Sama fabuła opiera się natomiast głównie na rozmowach z celebrantami, podejrzanymi o morderstwo jednej ze swoich koleżanek. Prowadzący śledztwo analizuję potem ich słowa, odsłaniając przy tym ich prawdziwe wcielenia i prawdę o ich życiu. Pomaga im w tym treść skradzionej przez mordercę książki, nad którą pracowała zamordowana. Jej założeniem było zdemaskować, a jednocześnie skompromitować największe z gwiazd show-biznesu.

To sprawia, że powieść nabiera szczególnego znaczenie we współczesnym świecie ogarniętym obsesją zaistnienia, sławy i pieniądza. Jest mocnym głosem pop-kultury. Krzykiem rozpaczy o zakłamaniu życia i jego wartości. To wyjątkowo realistyczna powieść, odsłaniająca prawdy o ludziach ze świecznika i ich patosu.

Jeśli zaś mowa o konstrukcji utworu, to przyznam, że jest nadzwyczaj schematyczny. Niewiele w nim cech „rasowego kryminału”, choć nie brak zaskoczenia. Praca policji wydaje się mocno ukierunkowana. Pracują raczej pod dyktando mordercy i kolejnych rozdziałów książki niż według własnej inicjatywy zgodnej ze sztuką śledczą.
Pokusiłabym się wiec o zaszeregowanie jej raczej do grona ważnych społecznie książek, powieści społeczno-obyczajwych, dramatu niż czystego formą kryminału. Mało tego — jej teść winna być przekazywana niemal permanentnie. Idealna książka na licealną lekturę i dla dyskusyjnego klubu książki. Daje do myślenia. Polecam.




Tytuł: (Nie)Sława
Autor: Kasia Magiera
Wydawnictwo: MELANŻ
Liczba stron: 406
Data wydania: 2019

Popularne posty z tego bloga

"OSTATNI ROZDZIAŁ" - Katarzyna Kalista

Trafiając na taką powieści jak ta, ma się ochotę trwać w niej niemal bez końca. Urocza, wzruszająca i pełna sentymentu. Inna niż wszystkie. Nie przesadzona ani pobieżna. Idealna dla każdej z nas. Dla każdego, kogo rozczulają historie innych. Dla wrażliwca, który lubi poddawać się emocjom, gdzie śmiech i łzy przeplatają się, nadając smaku szarej rzeczywistości. To zaś, co uderza w tej książce najbardziej, to jej konstrukcja, czyli " powieść w powieści " oraz jej zakończenie, które niewiele ma wspólnego z romantyczną bajką o miłości. Jest mimo to kwintesencją smaku tej historii. Takie prawdziwe i niespodziewane wbrew pozorom. Subtelne i piękne. Tak samo piękne, jak i te przenikające się dwie historie, w których język jest nieokiełznaną materią, a rozwoju ich wydarzeń nie da się przewidzieć. W której " koniec jest zawsze początkiem czegoś nowego". Do tego szczera, emocjonalna i bardzo żywa. Można naprawdę oszaleć na jej punkcie. DEBIUT JAKICH MAŁO.

"KSIĘGA BEZIMIENNEJ AKUSZERKI" - Meg Elison

" Księga bezimiennej akuszerki " Meg Elison , laureatki nagrody im. Philipa K. Dicka to książka roku według " Publishers Weekly ". Nazywana opowieścią podręcznej w świecie postapo , która przedstawia wizję świata po wielkiej katastrofie, w tym przypadku po niesłychanie śmiertelnej epidemii gorączki, która doprowadziła do upadku znanej nam dziś cywilizacji. Przetrwać w świecie pandemii wydaje się jednak niczym, w porównaniu z tym, co wkrótce czeka ocalałych. Do tego " Księga bezimiennej akuszerki"pędzi w zawrotnym tempie. I nie chodzi tu bynajmniej o jej fabułę, a o jej przestrzeń czasową, która rozciąga się na wiele, wiele lat. Widać wyraźnie, iż autorka nie zamierzała skupiać się, ani zobrazować nam tylko chwili z życia bohaterki, jednego wydarzenia, jakiejś sensacji czy jednej przygody. Książka ta odsłania bowiem zrujnowany świat na przestrzeni niemal pokoleń, dając szansę czytelnikowi wyobrażenia sobie, czym tak naprawdę może być apokalipsa...

"SEMIRAMIDA" Ewa Kasala

" Semiramida " to kolejna powieść Ewy Kassali o wyjątkowej sile kobiecości, jak również bogate źródło historyczne. Pełne detali i ciekawostek pozwalająca poczuć atmosferę starożytnego świata. Autorka nie szczędzi czytelnikowi również i emocji, dzięki też i którym powieść staje się prawdziwą perełką literacką z gatunku tych obyczajowo-historycznych opowieści. Równie ważnym aspektem jej sukcesu jest też oczywiście postać głównej bohaterki — Królowej Semiramidy, jak i pozostałych kobiet, które odgrywają całkiem sporą rolę w tej historii. Wszystkie mądre, silne i odważne. Kobiety, które nie bały się używać rozumu. Kobiety pełne uczuć, których też i nie skrywały. Myślę, że każda z nas odnajdzie w nich odrobinę siebie. Być może zainspiruje się nimi albo inaczej spojrzy na samą siebie. Z powieści Ewy Kassali można więc czerpać pełnymi garściami. Można się wręcz delektować jej prozą. Jej barwą i smakiem, który pieści zmysły. I nie sposób się od niej oderwać. Choćby s...