JAK WYKOŃCZYĆ TEŚCIOWE - Alek Rogoziński
Alek Rogoziński to polski pisarz, znany głównie z humorystycznych kryminałów. Jego książki często łączą wątki detektywistyczne z lekkim, zabawnym stylem, co sprawia, że cieszą się popularnością wśród czytelników poszukujących lekkiej i wciągającej lektury. Autor nazywa siebie „Królem Komedii Kryminalnej” – tytuł ten podkreśla specyfikę jego twórczości.
Debiutował w 2015 roku powieścią „Ukochany z piekła rodem”, która od razu zdobyła uznanie czytelników. W swoich książkach często wprowadza barwne postaci, ironiczne sytuacje i absurdalne zwroty akcji. Jego styl porównywany jest do takich autorów jak Joanna Chmielewska, choć Rogoziński wypracował własną, niepowtarzalną manierę pisarską.
Do najpopularniejszych książek autora należą m.in.:
- „Zbrodnia w wielkim mieście”,
- „Do trzech razy śmierć”,
- „Miłość ci nic nie wybaczy”,
- „Dom Tajemnic” (napisana wspólnie z Magdaleną Witkiewicz).
Alek Rogoziński często osadza fabuły swoich powieści w środowiskach artystycznych i medialnych, co nadaje im dodatkowego kolorytu. Skupmy się tymczasem na jednej z książek z serii „Teściowe” Aleka Rogozińskiego to humorystyczny cykl powieści, który zdobył dużą popularność dzięki błyskotliwemu dowcipowi, dynamicznej akcji i charakterystycznym bohaterom. Cykl skupia się na relacjach między teściowymi, ich rodzinami i otaczającym ich światem, ukazując te codzienne, a czasem absurdalne sytuacje z dużą dawką humoru, a książka o której będzie mowa to "Jak wykończyć teściowe" - Trzeci tom cyklu o teściowych autorstwa Aleka Rogozińskiego przenosi czytelników do słonecznego Egiptu, gdzie bohaterki poprzednich części – Maja Wrzesińska i Kazimiera Niedzielska – trafiają w sam środek międzynarodowej afery przemytniczej. Miały to być zwykłe, rodzinne wakacje, ale kiedy na scenę wkracza skarb Kleopatry i zagrożenia z nim związane, teściowe wraz z pisarką Różą Krull zostają uwikłane w pełną niebezpieczeństw i humoru przygodę.
Akcja powieści toczy się dynamicznie, prowadząc czytelnika przez gorące piaski Sahary, zatłoczone ulice Hurghady oraz historyczne zakątki Aleksandrii i Gizy. Humor sytuacyjny, ironiczne dialogi i absurdalne zwroty akcji to znaki rozpoznawcze Rogozińskiego, które nadają książce lekkości i pozwalają czytelnikowi śmiać się w głos. Jednakże autor, znany z komediowego podejścia do kryminału, nie stroni również od odniesień do aktualnych tematów społecznych czy ludzkich przywar.
Bohaterowie są mocno zarysowani i łatwo zapadają w pamięć. Kontrast między konserwatywną Kazimierą a bezpośrednią i bezpruderyjną Mają tworzy komiczną, ale dobrze działającą mieszankę. Towarzyszący im spis postaci pomaga w rozeznaniu się w relacjach, choć dzięki charakterystycznym osobowościom nie jest on konieczny. Jednocześnie, choć humor i wartka akcja to silne strony powieści, momentami może ona wydawać się zbyt zagmatwana lub przesadnie dynamiczna, co sprawia, że łatwo stracić orientację w niektórych wątkach.
W porównaniu do poprzednich tomów, książka wypada nieco słabiej pod względem fabularnej świeżości – niektóre elementy mogą wydawać się powtarzalne. Mimo to pozostaje lekką i przyjemną lekturą, która idealnie sprawdzi się jako sposób na poprawę humoru.
Dla fanów serii powrót do świata tych ekscentrycznych teściowych z pewnością będzie satysfakcjonujący. Choć dla nowych czytelników łatwo odnaleźć się w fabule dzięki charakterystycznym postaciom, znajomość poprzednich części wzbogaca odbiór powieści. „Jak wykończyć teściowe” to zabawna, pełna absurdu książka, idealna na kilka relaksujących wieczorów.