Przejdź do głównej zawartości

DZIEWCZYNA Z WYMIANY - Nelle Lamarr

 


Nie wszystko jest takie, jakim się wydaje – ta zasada doskonale oddaje charakter powieści "Dziewczyna z wymiany" Nelle Lamarr. Thriller psychologiczny, który nie tylko hipnotyzuje swoim napięciem, ale i bawi się percepcją czytelnika, zmuszając go do nieustannego podważania własnych przypuszczeń.

Od pierwszych stron wkraczamy w świat Natalie, matki pogrążonej w żałobie po stracie córki Anabel. Gdy w jej domu pojawia się Tanya – studentka z wymiany, której wygląd niemal lustrzanie przypomina zmarłe dziecko – kobieta dostrzega w niej coś więcej niż tylko gościa. To początek emocjonalnej gry, w której granica między rzeczywistością a iluzją zaczyna się niebezpiecznie zacierać.

Jednak to nie Natalie jest jedynym narratorem. Powieść prowadzona jest z perspektywy kilku postaci, co nadaje jej wielowymiarowości, ale i wprowadza element dezorientacji. Każdy z bohaterów skrywa tajemnice, a ich myśli i działania często przeczą temu, jak są postrzegani przez innych. Nie każdy czytelnik lubi taką konstrukcję, lecz tutaj sprawdza się znakomicie, podsycając atmosferę niepewności. Prawda zmienia się w zależności od tego, kto akurat prowadzi narrację, co sprawia, że podążanie za fabułą staje się swoistą detektywistyczną grą.

Nelle Lamarr świetnie stopniuje napięcie. Każdy rozdział popycha akcję naprzód z niemal bezlitosnym tempem. Czytelnik nie dostaje chwili na oddech, ponieważ kolejne zwroty akcji skutecznie wytrącają go z równowagi. Przekonanie, że rozgryzło się intrygę, szybko okazuje się złudne, bo autorka w najmniej spodziewanym momencie burzy wszystko, co wydawało się pewne. Nawet gdy wydaje się, że wiemy, komu ufać – pojawia się nowy element układanki, który zmienia kontekst dotychczasowych wydarzeń.

Postaci w "Dziewczynie z wymiany" są niejednoznaczne i wielowarstwowe. Natalie rozpaczliwie szuka ukojenia, Paige, jej młodsza córka, nie ukrywa niechęci wobec Tanyi, a sama Tanya… cóż, od początku czuć, że skrywa coś więcej, niż chce ujawnić. Każda z nich ma swoje powody, by zachowywać się w określony sposób, ale czy ich pobudki są szczere? To pytanie, które towarzyszy czytelnikowi do ostatniej strony.

Ta powieść to mistrzowska gra pozorów, w której nie można być pewnym niczego. Choć chwilami można mieć wątpliwości co do rzeczywistych postaw i intencji bohaterów, to książka wciąga do tego stopnia, że niemal się przez nią gna. A kiedy wydaje się, że już nic nie zaskoczy… przychodzi finał, który sprawia, że trzeba przewartościować wszystko, co się o tej historii sądziło.

"Dziewczyna z wymiany" to thriller, który bawi się konwencją i emocjami odbiorcy, pozostawiając go z poczuciem, że nawet najbardziej oczywiste rzeczy mogą mieć drugie dno. Jeśli lubisz powieści, które testują Twoją czujność i zmuszają do ciągłego kwestionowania faktów – ta książka jest właśnie dla Ciebie.

Edymon

Popularne posty z tego bloga

"OSTATNI ROZDZIAŁ" - Katarzyna Kalista

Trafiając na taką powieści jak ta, ma się ochotę trwać w niej niemal bez końca. Urocza, wzruszająca i pełna sentymentu. Inna niż wszystkie. Nie przesadzona ani pobieżna. Idealna dla każdej z nas. Dla każdego, kogo rozczulają historie innych. Dla wrażliwca, który lubi poddawać się emocjom, gdzie śmiech i łzy przeplatają się, nadając smaku szarej rzeczywistości. To zaś, co uderza w tej książce najbardziej, to jej konstrukcja, czyli " powieść w powieści " oraz jej zakończenie, które niewiele ma wspólnego z romantyczną bajką o miłości. Jest mimo to kwintesencją smaku tej historii. Takie prawdziwe i niespodziewane wbrew pozorom. Subtelne i piękne. Tak samo piękne, jak i te przenikające się dwie historie, w których język jest nieokiełznaną materią, a rozwoju ich wydarzeń nie da się przewidzieć. W której " koniec jest zawsze początkiem czegoś nowego". Do tego szczera, emocjonalna i bardzo żywa. Można naprawdę oszaleć na jej punkcie. DEBIUT JAKICH MAŁO.

"KSIĘGA BEZIMIENNEJ AKUSZERKI" - Meg Elison

" Księga bezimiennej akuszerki " Meg Elison , laureatki nagrody im. Philipa K. Dicka to książka roku według " Publishers Weekly ". Nazywana opowieścią podręcznej w świecie postapo , która przedstawia wizję świata po wielkiej katastrofie, w tym przypadku po niesłychanie śmiertelnej epidemii gorączki, która doprowadziła do upadku znanej nam dziś cywilizacji. Przetrwać w świecie pandemii wydaje się jednak niczym, w porównaniu z tym, co wkrótce czeka ocalałych. Do tego " Księga bezimiennej akuszerki"pędzi w zawrotnym tempie. I nie chodzi tu bynajmniej o jej fabułę, a o jej przestrzeń czasową, która rozciąga się na wiele, wiele lat. Widać wyraźnie, iż autorka nie zamierzała skupiać się, ani zobrazować nam tylko chwili z życia bohaterki, jednego wydarzenia, jakiejś sensacji czy jednej przygody. Książka ta odsłania bowiem zrujnowany świat na przestrzeni niemal pokoleń, dając szansę czytelnikowi wyobrażenia sobie, czym tak naprawdę może być apokalipsa...

"SEMIRAMIDA" Ewa Kasala

" Semiramida " to kolejna powieść Ewy Kassali o wyjątkowej sile kobiecości, jak również bogate źródło historyczne. Pełne detali i ciekawostek pozwalająca poczuć atmosferę starożytnego świata. Autorka nie szczędzi czytelnikowi również i emocji, dzięki też i którym powieść staje się prawdziwą perełką literacką z gatunku tych obyczajowo-historycznych opowieści. Równie ważnym aspektem jej sukcesu jest też oczywiście postać głównej bohaterki — Królowej Semiramidy, jak i pozostałych kobiet, które odgrywają całkiem sporą rolę w tej historii. Wszystkie mądre, silne i odważne. Kobiety, które nie bały się używać rozumu. Kobiety pełne uczuć, których też i nie skrywały. Myślę, że każda z nas odnajdzie w nich odrobinę siebie. Być może zainspiruje się nimi albo inaczej spojrzy na samą siebie. Z powieści Ewy Kassali można więc czerpać pełnymi garściami. Można się wręcz delektować jej prozą. Jej barwą i smakiem, który pieści zmysły. I nie sposób się od niej oderwać. Choćby s...