Przejdź do głównej zawartości

Wiek zła - Deepti Kapoor


"Wiek Zła" to literacka podróż w mroczne zakamarki współczesnych Indii, gdzie zbrodnia i korupcja splatają się z pięknem i tragiczną rzeczywistością. Deepti Kapoor rzuca tym samym czytelnika w wir mafijnego świata, gdzie walka o władzę, pieniądze i lojalność rodzinną kreują opowieść pełną emocji i przemyśleń.

Kapoor z sukcesem przenosi jednocześnie czytelnika do skomplikowanego mikrokosmosu indyjskiego rodu Wadia, ukazując, jak destrukcyjne wpływy bogactwa i władzy mogą zatruć nawet najbardziej pozornie idealne życie. To nie tylko historia o przestępczym imperium, lecz także dramatyczny obraz społecznych nierówności, gdzie luksus sąsiaduje z nędzą, a wybory życiowe są często determinowane przez urodzenie. To również powieść o miłości, ale znacznie innej od tej znanej nam z rodzimego poletka i powieści romansu. Tam jawi się ona pod znacznie innym płaszczykiem. Nie mniej interesującym.

Poprzez opowieść o Sunny'm, Bunty'm, Vicky'm, Ajay'u i Nedy, autorka rzuca też wyzwanie licznym stereotypom, przedstawiając ich jako kompleksowe postacie, zmagające się z moralnymi dylematami i konsekwencjami swoich działań. Odsłaniając zaś tło ich życia codziennego i społeczeństwa indyjskiego, Kapoor maluje obraz brutalnej rzeczywistości, gdzie zbrodnia i zepsucie ukazane są nie tylko jako element mafijnego świata, lecz także jako zaraźliwy problem społeczny.

Poza tym narracja, którą prowadzi autorka wciąga od pierwszych stron, a mieszanka emocji – od ekscytacji po smutek – towarzyszy czytelnikowi przez całą podróż z powieścią. Autorka nie boi się tym samym dotykać trudnych tematów, eksplorując mroczne obszary ludzkiej psychiki i społeczeństwa. Jej styl pisarski wzbogacają dodatkowo opisy miejsc i postaci, tworząc zaskakująco realistyczny obraz Indii, który ożywa przed oczami czytelnika.

Mimo porównań do innych powieści o podobnej tematyce jak np. "Ojciec Chrzestny" czy "Shantharam" "Wiek Zła" wyróżnia się jako samodzielna, oryginalna opowieść, zdolna poruszyć nawet najbardziej wymagających czytelników. To literacka podróż, która nie tylko bawi czytelnika opowieścią o mafijnym imperium, ale także zmusza do refleksji nad kondycją społeczeństwa i naturą ludzkiej moralności. "Wiek Zła" to niezapomniana lektura, która pozostawi ślad w sercu każdego, kto odważy się zapuścić w to mroczne i fascynujące literackie labirynt. Jest inna niż wszystkie. Oryginalna.

Dodatkowo, podziwiam styl pisania Kapoor - prosty, oszczędny, emanujący życiem. Autorka bawi się też czasem zabawnymi zagraniami językowymi, nie popadając przy tym w sztuczny kunszt. Całość zachwyca doskonałą strukturą, kreując niezapomniane doznania czytelnicze. To powieść warta naszej uwagi. Polecam.

Edymon

Popularne posty z tego bloga

"OSTATNI ROZDZIAŁ" - Katarzyna Kalista

Trafiając na taką powieści jak ta, ma się ochotę trwać w niej niemal bez końca. Urocza, wzruszająca i pełna sentymentu. Inna niż wszystkie. Nie przesadzona ani pobieżna. Idealna dla każdej z nas. Dla każdego, kogo rozczulają historie innych. Dla wrażliwca, który lubi poddawać się emocjom, gdzie śmiech i łzy przeplatają się, nadając smaku szarej rzeczywistości. To zaś, co uderza w tej książce najbardziej, to jej konstrukcja, czyli " powieść w powieści " oraz jej zakończenie, które niewiele ma wspólnego z romantyczną bajką o miłości. Jest mimo to kwintesencją smaku tej historii. Takie prawdziwe i niespodziewane wbrew pozorom. Subtelne i piękne. Tak samo piękne, jak i te przenikające się dwie historie, w których język jest nieokiełznaną materią, a rozwoju ich wydarzeń nie da się przewidzieć. W której " koniec jest zawsze początkiem czegoś nowego". Do tego szczera, emocjonalna i bardzo żywa. Można naprawdę oszaleć na jej punkcie. DEBIUT JAKICH MAŁO.

"JA I ŚWIAT. INFORMACJE W OBRAZKACH" - Mireia Trius, Joana Casals

Książka " Ja i Świat. Informacje w obrazkach " to oryginalny sposób na przekazanie wiedzy, której towarzyszy barwa i zabawa. To jednocześnie pozycja, z której skorzystać może zarówno dziecko, jak i dorosły. To opowieść o współczesnym świecie pełna infografiki , której nie sposób ogarnąć na raz. Podobnie jak szkolnego podręcznika. Różnica w przypadku tej książki jest jednak znacząca — bo do niej z przyjemnością się wraca, a podana wiedza niemal sama utrwala się w pamięci. To 28 rozdziałów, po których oprowadza nas Zuzia, opowiadając jednocześnie o sobie, swojej rodzinie i świecie, w którym żyje. Każdy z rozdziałów poświęcony jest innej tematyce. Zuzia raz opowiada nam o najpopularniejszych na świecie imionach, raz o tradycyjnych i współczesnych zawodach. Innym razem pokazuje nam różne tradycyjne domy, w których mieszkają ludzie na całym świecie. A jeszcze innym razem zabiera nas do szkolnej stołówki, by podzielić się wiedzą o tym, co jadają na obiad inne dzie

" Płomienie" Daniela Krien

  Przyjemność poznania prozy Danieli Krien miałam za sprawą jej debiutanckiej książki " Kiedyś wszystko sobie opowiemy". Bez zastanowienia sięgnęłam teraz po " Płomienie " i choć ta powieść daleka jest wzorcom fabularnym pierwszej historii, to wciąż obnaża najważniejsze prawdy ludzkiej egzystencji. A robi to w sposób wyzbyty z jakichkolwiek ubarwień. Jej bohaterowie są tyle samo realni co i relacje między nimi. Autorka daje w ten sposób wyraz ludzkiego istnienia szalenie namacalny. Czasem przykry, brutalny, bolesny — ale prawdziwy. Aż do szpiku kości. Mylnym jednak może wydawać się tytuł tej powieści, bo " Płomieni " w związku jej głównych bohaterów coraz mniej. Z czasem wcale? Za to sporo emocji, głównie tych związanych z bagażem doświadczeń. Utratą zaufania. Braku wsparcia. Licznych klapsów zadanych słowem, obojętnością, ciszą. Blednie również namiętność, a miłość zdaje się przeradzać w coś zupełnie innego. Para bohaterów tej książki to jed