Doktor Anna - Ałbena Grabowska



 Ałbena Grabowska po raz kolejny udowadnia, że jest mistrzynią literatury historycznej, wprowadzając nas w fascynujący świat medycyny XIX wieku w powieści "Doktor Anna", jednej z trzech historii cyklu "Uczniowie Hipokratesa". Ta książka to prawdziwa uczta dla duszy, która wciąga czytelnika od pierwszej strony i nie pozwala oderwać się aż do samego końca. Oczywiście, jeśli ktoś gustuje w tego typu powieściach. :)

Główna bohaterka, Anna, to postać wyjątkowa, pełna pasji, determinacji i wewnętrznej siły. Grabowska maluje jej portret z niezwykłą precyzją, ukazując nie tylko jej zawodowe wyzwania, ale także osobiste dramaty i triumfy. Anna, będąc jedną z pierwszych kobiet-lekarzy w Polsce, stawia czoła nie tylko chorobom, ale również społecznym uprzedzeniom i konwenansom. Jej postać inspiruje i motywuje, pokazując, że niezależnie od czasów, w jakich żyjemy, warto walczyć o swoje marzenia i przekonania.

Grabowska z niezwykłą starannością odtwarza również realia XIX-wiecznej medycyny, wplatając w fabułę autentyczne wydarzenia i postaci. Dzięki temu książka nie tylko bawi, ale również edukuje, przenosząc czytelnika w czasy, kiedy medycyna była na etapie dynamicznego rozwoju. Na łamach powieści spotkacie m.in. takie postacie jak Charles Darwin, Louis Pasteur, Joseph Lister, Felix Hoffmann czy Wilhelm Rontgen. Pojawia się tam również postać wybitnego polskiego noblisty i pisarza Henryka Sienkiewicza. Nie bez znaczenia dla powieści są także opisy ówczesnych procedur medycznych, narzędzi oraz codziennego życia lekarzy i ich pacjentów. 

Nie sposób nie wspomnieć o pięknym języku i stylu, którym posługuje się autorka. Ałbena Grabowska pisze bowiem z niezwykłą lekkością i wdziękiem, co pozwala odbierać tę historię w sposób pełen emocji i z głębią. To sprawia, że każda strona utworu staje się prawdziwą literacką przyjemnością. 

"Doktor Anna" to powieść, która porusza, inspiruje i zostaje w pamięci na długo po jej przeczytaniu. To hołd złożony wszystkim pionierkom medycyny, które utorowały drogę kolejnym pokoleniom kobiet-lekarzy. Ałbena Grabowska stworzyła dzieło wyjątkowe, które z pewnością zasługuje na miejsce w kanonie literatury polskiej. Gorąco polecam tę książkę wszystkim miłośnikom historii, medycyny i silnych kobiecych postaci.

Przede mną jeszcze jedna powieść z cyklu "Uczniowie Hipokratesa" - "Doktor Zosia" w której ożywa przedwojenna Warszawa. Gdzie losy fikcyjnych bohaterów przeplatają się z prawdziwymi wydarzeniami, w których uczestniczyli wybitni artyści, politycy i naukowcy dwudziestolecia międzywojennego. 


Edymon


Popularne posty z tego bloga

"OSTATNI ROZDZIAŁ" - Katarzyna Kalista

"KSIĘGA BEZIMIENNEJ AKUSZERKI" - Meg Elison

"SEMIRAMIDA" Ewa Kasala