Przejdź do głównej zawartości

Doktor Anna - Ałbena Grabowska



 Ałbena Grabowska po raz kolejny udowadnia, że jest mistrzynią literatury historycznej, wprowadzając nas w fascynujący świat medycyny XIX wieku w powieści "Doktor Anna", jednej z trzech historii cyklu "Uczniowie Hipokratesa". Ta książka to prawdziwa uczta dla duszy, która wciąga czytelnika od pierwszej strony i nie pozwala oderwać się aż do samego końca. Oczywiście, jeśli ktoś gustuje w tego typu powieściach. :)

Główna bohaterka, Anna, to postać wyjątkowa, pełna pasji, determinacji i wewnętrznej siły. Grabowska maluje jej portret z niezwykłą precyzją, ukazując nie tylko jej zawodowe wyzwania, ale także osobiste dramaty i triumfy. Anna, będąc jedną z pierwszych kobiet-lekarzy w Polsce, stawia czoła nie tylko chorobom, ale również społecznym uprzedzeniom i konwenansom. Jej postać inspiruje i motywuje, pokazując, że niezależnie od czasów, w jakich żyjemy, warto walczyć o swoje marzenia i przekonania.

Grabowska z niezwykłą starannością odtwarza również realia XIX-wiecznej medycyny, wplatając w fabułę autentyczne wydarzenia i postaci. Dzięki temu książka nie tylko bawi, ale również edukuje, przenosząc czytelnika w czasy, kiedy medycyna była na etapie dynamicznego rozwoju. Na łamach powieści spotkacie m.in. takie postacie jak Charles Darwin, Louis Pasteur, Joseph Lister, Felix Hoffmann czy Wilhelm Rontgen. Pojawia się tam również postać wybitnego polskiego noblisty i pisarza Henryka Sienkiewicza. Nie bez znaczenia dla powieści są także opisy ówczesnych procedur medycznych, narzędzi oraz codziennego życia lekarzy i ich pacjentów. 

Nie sposób nie wspomnieć o pięknym języku i stylu, którym posługuje się autorka. Ałbena Grabowska pisze bowiem z niezwykłą lekkością i wdziękiem, co pozwala odbierać tę historię w sposób pełen emocji i z głębią. To sprawia, że każda strona utworu staje się prawdziwą literacką przyjemnością. 

"Doktor Anna" to powieść, która porusza, inspiruje i zostaje w pamięci na długo po jej przeczytaniu. To hołd złożony wszystkim pionierkom medycyny, które utorowały drogę kolejnym pokoleniom kobiet-lekarzy. Ałbena Grabowska stworzyła dzieło wyjątkowe, które z pewnością zasługuje na miejsce w kanonie literatury polskiej. Gorąco polecam tę książkę wszystkim miłośnikom historii, medycyny i silnych kobiecych postaci.

Przede mną jeszcze jedna powieść z cyklu "Uczniowie Hipokratesa" - "Doktor Zosia" w której ożywa przedwojenna Warszawa. Gdzie losy fikcyjnych bohaterów przeplatają się z prawdziwymi wydarzeniami, w których uczestniczyli wybitni artyści, politycy i naukowcy dwudziestolecia międzywojennego. 


Edymon


Popularne posty z tego bloga

"OSTATNI ROZDZIAŁ" - Katarzyna Kalista

Trafiając na taką powieści jak ta, ma się ochotę trwać w niej niemal bez końca. Urocza, wzruszająca i pełna sentymentu. Inna niż wszystkie. Nie przesadzona ani pobieżna. Idealna dla każdej z nas. Dla każdego, kogo rozczulają historie innych. Dla wrażliwca, który lubi poddawać się emocjom, gdzie śmiech i łzy przeplatają się, nadając smaku szarej rzeczywistości. To zaś, co uderza w tej książce najbardziej, to jej konstrukcja, czyli " powieść w powieści " oraz jej zakończenie, które niewiele ma wspólnego z romantyczną bajką o miłości. Jest mimo to kwintesencją smaku tej historii. Takie prawdziwe i niespodziewane wbrew pozorom. Subtelne i piękne. Tak samo piękne, jak i te przenikające się dwie historie, w których język jest nieokiełznaną materią, a rozwoju ich wydarzeń nie da się przewidzieć. W której " koniec jest zawsze początkiem czegoś nowego". Do tego szczera, emocjonalna i bardzo żywa. Można naprawdę oszaleć na jej punkcie. DEBIUT JAKICH MAŁO.

"KSIĘGA BEZIMIENNEJ AKUSZERKI" - Meg Elison

" Księga bezimiennej akuszerki " Meg Elison , laureatki nagrody im. Philipa K. Dicka to książka roku według " Publishers Weekly ". Nazywana opowieścią podręcznej w świecie postapo , która przedstawia wizję świata po wielkiej katastrofie, w tym przypadku po niesłychanie śmiertelnej epidemii gorączki, która doprowadziła do upadku znanej nam dziś cywilizacji. Przetrwać w świecie pandemii wydaje się jednak niczym, w porównaniu z tym, co wkrótce czeka ocalałych. Do tego " Księga bezimiennej akuszerki"pędzi w zawrotnym tempie. I nie chodzi tu bynajmniej o jej fabułę, a o jej przestrzeń czasową, która rozciąga się na wiele, wiele lat. Widać wyraźnie, iż autorka nie zamierzała skupiać się, ani zobrazować nam tylko chwili z życia bohaterki, jednego wydarzenia, jakiejś sensacji czy jednej przygody. Książka ta odsłania bowiem zrujnowany świat na przestrzeni niemal pokoleń, dając szansę czytelnikowi wyobrażenia sobie, czym tak naprawdę może być apokalipsa...

"SEMIRAMIDA" Ewa Kasala

" Semiramida " to kolejna powieść Ewy Kassali o wyjątkowej sile kobiecości, jak również bogate źródło historyczne. Pełne detali i ciekawostek pozwalająca poczuć atmosferę starożytnego świata. Autorka nie szczędzi czytelnikowi również i emocji, dzięki też i którym powieść staje się prawdziwą perełką literacką z gatunku tych obyczajowo-historycznych opowieści. Równie ważnym aspektem jej sukcesu jest też oczywiście postać głównej bohaterki — Królowej Semiramidy, jak i pozostałych kobiet, które odgrywają całkiem sporą rolę w tej historii. Wszystkie mądre, silne i odważne. Kobiety, które nie bały się używać rozumu. Kobiety pełne uczuć, których też i nie skrywały. Myślę, że każda z nas odnajdzie w nich odrobinę siebie. Być może zainspiruje się nimi albo inaczej spojrzy na samą siebie. Z powieści Ewy Kassali można więc czerpać pełnymi garściami. Można się wręcz delektować jej prozą. Jej barwą i smakiem, który pieści zmysły. I nie sposób się od niej oderwać. Choćby s...