Przejdź do głównej zawartości

WYBRANKI - Jean-Christophe'a Grangé



"Wybranki" Jean-Christophe'a Grangé to mrożący krew w żyłach thriller, osadzony w przerażającej scenerii nazistowskich Niemiec podczas jesieni 1939 roku. Akcja rozgrywa się w berlińskim hotelu Adlon, gdzie piękne i beztroskie Wybranki, czyli wpływowe kobiety III Rzeszy, spotykają się popołudniami, rozmawiają i bawią, nieświadome zbliżającej się apokalipsy II wojny światowej.

Nad idyllicznymi popołudniami unoszą się jednak mroczne cienie, gdyż te pozornie beztroskie damy stają się celem tajemniczego mordercy. Zbrodniarz napada na nie, bestialsko zabijając. Tymczasem Europa stoi na krawędzi chaosu. W niespokojnym Berlinie trójka nieprzeciętnych ludzi - Simon Kraus, Franz Beewen i Monna von Hassel - poświęca się śledztwu, choć dzieli ich różnice w postawach życiowych, rodowodzie i doświadczeniach. Jednak łączy ich wspólny cel - odnalezienie potwora odpowiedzialnego za bestialskie morderstwa. Tak wśród szampańskich przyjęć i pozorów luksusu rozwinie się skomplikowany intrygujący wątek, a czytelnicy będą śledzić ich walkę z czasem i okrucieństwem historii, aby odkryć, że zło nie zawsze manifestuje się tam, gdzie się go spodziewamy.

Jean-Christophe Grangé to francuski pisarz, scenarzysta i dziennikarz. Jest znany głównie ze swoich thrillerów o tematyce kryminalnej, które często zawierają elementy psychologiczne, tajemnicę i suspens. "Purpurowa rzeka" to jedno z najbardziej znanych dzieł, które zostało później zekranizowane. Książka ta zdobyła też duże uznanie zarówno wśród krytyków, jak i czytelników. Poza tym Grangé jest znany ze swojego intensywnego stylu narracyjnego, często stosując bogatą i mroczną atmosferę. Jego powieści często też eksplorują mroczne strony ludzkiej psychiki i przedstawiają skomplikowane układy intryg. Oprócz pisania książek, Grangé pisał też scenariusze filmowe, co wpływa na filmowy charakter wielu jego powieści. To się czuje.

Warto też zaznaczyć, że choć opinie na temat twórczości Grangé'a bywają czasem zróżnicowane, bo i ja sama potrzebuję klimatu by wejść w jego historie, to warto się z nią zmierzyć. Wrażenia mogą być niezapomniane. Dajcie jej tylko szansę.


Popularne posty z tego bloga

"OSTATNI ROZDZIAŁ" - Katarzyna Kalista

Trafiając na taką powieści jak ta, ma się ochotę trwać w niej niemal bez końca. Urocza, wzruszająca i pełna sentymentu. Inna niż wszystkie. Nie przesadzona ani pobieżna. Idealna dla każdej z nas. Dla każdego, kogo rozczulają historie innych. Dla wrażliwca, który lubi poddawać się emocjom, gdzie śmiech i łzy przeplatają się, nadając smaku szarej rzeczywistości. To zaś, co uderza w tej książce najbardziej, to jej konstrukcja, czyli " powieść w powieści " oraz jej zakończenie, które niewiele ma wspólnego z romantyczną bajką o miłości. Jest mimo to kwintesencją smaku tej historii. Takie prawdziwe i niespodziewane wbrew pozorom. Subtelne i piękne. Tak samo piękne, jak i te przenikające się dwie historie, w których język jest nieokiełznaną materią, a rozwoju ich wydarzeń nie da się przewidzieć. W której " koniec jest zawsze początkiem czegoś nowego". Do tego szczera, emocjonalna i bardzo żywa. Można naprawdę oszaleć na jej punkcie. DEBIUT JAKICH MAŁO.

"JA I ŚWIAT. INFORMACJE W OBRAZKACH" - Mireia Trius, Joana Casals

Książka " Ja i Świat. Informacje w obrazkach " to oryginalny sposób na przekazanie wiedzy, której towarzyszy barwa i zabawa. To jednocześnie pozycja, z której skorzystać może zarówno dziecko, jak i dorosły. To opowieść o współczesnym świecie pełna infografiki , której nie sposób ogarnąć na raz. Podobnie jak szkolnego podręcznika. Różnica w przypadku tej książki jest jednak znacząca — bo do niej z przyjemnością się wraca, a podana wiedza niemal sama utrwala się w pamięci. To 28 rozdziałów, po których oprowadza nas Zuzia, opowiadając jednocześnie o sobie, swojej rodzinie i świecie, w którym żyje. Każdy z rozdziałów poświęcony jest innej tematyce. Zuzia raz opowiada nam o najpopularniejszych na świecie imionach, raz o tradycyjnych i współczesnych zawodach. Innym razem pokazuje nam różne tradycyjne domy, w których mieszkają ludzie na całym świecie. A jeszcze innym razem zabiera nas do szkolnej stołówki, by podzielić się wiedzą o tym, co jadają na obiad inne dzie

" Płomienie" Daniela Krien

  Przyjemność poznania prozy Danieli Krien miałam za sprawą jej debiutanckiej książki " Kiedyś wszystko sobie opowiemy". Bez zastanowienia sięgnęłam teraz po " Płomienie " i choć ta powieść daleka jest wzorcom fabularnym pierwszej historii, to wciąż obnaża najważniejsze prawdy ludzkiej egzystencji. A robi to w sposób wyzbyty z jakichkolwiek ubarwień. Jej bohaterowie są tyle samo realni co i relacje między nimi. Autorka daje w ten sposób wyraz ludzkiego istnienia szalenie namacalny. Czasem przykry, brutalny, bolesny — ale prawdziwy. Aż do szpiku kości. Mylnym jednak może wydawać się tytuł tej powieści, bo " Płomieni " w związku jej głównych bohaterów coraz mniej. Z czasem wcale? Za to sporo emocji, głównie tych związanych z bagażem doświadczeń. Utratą zaufania. Braku wsparcia. Licznych klapsów zadanych słowem, obojętnością, ciszą. Blednie również namiętność, a miłość zdaje się przeradzać w coś zupełnie innego. Para bohaterów tej książki to jed