Przejdź do głównej zawartości

"MATKA NOC" - Kurt Vonnegut

"Matka noc" to jedna z głośniejszych powieści Kurta Vonneguta — mistrza powieści amerykańskiej, którego nie sposób pomylić, a tym bardziej podrobić. Oryginalność jego twórczości jest niczym pocisk największego kalibru, który na zawsze pozostawia ślad nie tylko w umysłach jego czytelników.

Każdemu, kto choć raz sięgnął po twórczość tego pisarza, nie trzeba go przedstawiać. Mniemam, że albo go pokochali od pierwszego zdania, albo zwyczajnie nie zrozumieli, co jednoznacznie daje szanse na zmianę stanowiska. Wystarczy tylko znów sięgnąć po jedną z jego książek. Kurt Vonnegut jest bowiem pisarzem, który niezależnie od tematu, którego się podejmie, z każdego zrobi dzieło. Jego moc tkwi w słowie. To magia wyobraźni i stylu, w którym swoją rolę odgrywa satyra.
Nie brak jej nawet w tak poruszającej książce, jaką jest "Matka noc", będącą historią amerykańskiego pisarza Howarda W. Campbella jr., który podczas wojny zarabiał na życie jako autor i lektor nazistowskiej propagandy radiowej. To w konsekwencji sklasyfikowało go po wojnie na liście największych przestępców wojennych. Ameryka okazała się szansą na nowe życie, które wiódł w spokoju jeszcze przez długie lata. Przeszłość dała jednak o sobie znać w najmniej oczekiwanej chwili. Nastał czas wielkiego rozrachunku z życiem. Campbell stanął jako zbrodniach wojenny przed sądem państwa Izrael. Jako ten, który zabijał ludzi swoim gadaniem.

Bo trzeba Wam wiedzieć, że "Jesteśmy tym, kogo udajemy, i dlatego musimy bardzo uważać, kogo udajemy".
To, co mnie fascynuje w twórczości Kurta Vonneguta to ta zmienność nastrojów, która jest w stanie przerodzić się z każdą jego nową myślą, zapisaną w słowach. Liryczna — gdy mowa o doznaniach erotycznych i wewnętrznych pragnieniach. Brutalna i ostra w obliczu faktów i wojennej zawieruchy. Formalna — w zarysie fabuły. Skromna w opisach. Jednym słowem — niepowtarzalna!

"Matka noc" (i reszta jego dzieł) to niezwykła gra słów — wodząca czytelnika za nos. Twórczość szukająca inteligentnego odbiorcy, któremu niestraszny czarny humor. Powieść przewrotna i dotkliwa jednocześnie. Historia "nazisty", którego ma się ochotę przytulić. Patologicznego szpiega z osobowością dziecka. Mężczyzny z duszą artysty, zagubionego w świecie pełnego kłamstw.

PRZECZYTAJCIE KONIECZNIE !!!
- Nareszcie mam dom — powiedziała.
- Trzeba dużo czasu i starania, żeby zrobić dom z mieszkania.
Dopełnieniem fenomenalnej prozy jest szata graficzna książek pisarza, które na powrót ukazują się na polskim rynku za pośrednictwem Wydawnictwa Zysk i S-ka. Prostota i oszczędność wyrazu, oraz  formy wręcz urzeka.

Za książkę dziękuję Wydawnictwu ZYSK i S-KA



 

Popularne posty z tego bloga

"OSTATNI ROZDZIAŁ" - Katarzyna Kalista

Trafiając na taką powieści jak ta, ma się ochotę trwać w niej niemal bez końca. Urocza, wzruszająca i pełna sentymentu. Inna niż wszystkie. Nie przesadzona ani pobieżna. Idealna dla każdej z nas. Dla każdego, kogo rozczulają historie innych. Dla wrażliwca, który lubi poddawać się emocjom, gdzie śmiech i łzy przeplatają się, nadając smaku szarej rzeczywistości. To zaś, co uderza w tej książce najbardziej, to jej konstrukcja, czyli " powieść w powieści " oraz jej zakończenie, które niewiele ma wspólnego z romantyczną bajką o miłości. Jest mimo to kwintesencją smaku tej historii. Takie prawdziwe i niespodziewane wbrew pozorom. Subtelne i piękne. Tak samo piękne, jak i te przenikające się dwie historie, w których język jest nieokiełznaną materią, a rozwoju ich wydarzeń nie da się przewidzieć. W której " koniec jest zawsze początkiem czegoś nowego". Do tego szczera, emocjonalna i bardzo żywa. Można naprawdę oszaleć na jej punkcie. DEBIUT JAKICH MAŁO.

"KSIĘGA BEZIMIENNEJ AKUSZERKI" - Meg Elison

" Księga bezimiennej akuszerki " Meg Elison , laureatki nagrody im. Philipa K. Dicka to książka roku według " Publishers Weekly ". Nazywana opowieścią podręcznej w świecie postapo , która przedstawia wizję świata po wielkiej katastrofie, w tym przypadku po niesłychanie śmiertelnej epidemii gorączki, która doprowadziła do upadku znanej nam dziś cywilizacji. Przetrwać w świecie pandemii wydaje się jednak niczym, w porównaniu z tym, co wkrótce czeka ocalałych. Do tego " Księga bezimiennej akuszerki"pędzi w zawrotnym tempie. I nie chodzi tu bynajmniej o jej fabułę, a o jej przestrzeń czasową, która rozciąga się na wiele, wiele lat. Widać wyraźnie, iż autorka nie zamierzała skupiać się, ani zobrazować nam tylko chwili z życia bohaterki, jednego wydarzenia, jakiejś sensacji czy jednej przygody. Książka ta odsłania bowiem zrujnowany świat na przestrzeni niemal pokoleń, dając szansę czytelnikowi wyobrażenia sobie, czym tak naprawdę może być apokalipsa...

"SEMIRAMIDA" Ewa Kasala

" Semiramida " to kolejna powieść Ewy Kassali o wyjątkowej sile kobiecości, jak również bogate źródło historyczne. Pełne detali i ciekawostek pozwalająca poczuć atmosferę starożytnego świata. Autorka nie szczędzi czytelnikowi również i emocji, dzięki też i którym powieść staje się prawdziwą perełką literacką z gatunku tych obyczajowo-historycznych opowieści. Równie ważnym aspektem jej sukcesu jest też oczywiście postać głównej bohaterki — Królowej Semiramidy, jak i pozostałych kobiet, które odgrywają całkiem sporą rolę w tej historii. Wszystkie mądre, silne i odważne. Kobiety, które nie bały się używać rozumu. Kobiety pełne uczuć, których też i nie skrywały. Myślę, że każda z nas odnajdzie w nich odrobinę siebie. Być może zainspiruje się nimi albo inaczej spojrzy na samą siebie. Z powieści Ewy Kassali można więc czerpać pełnymi garściami. Można się wręcz delektować jej prozą. Jej barwą i smakiem, który pieści zmysły. I nie sposób się od niej oderwać. Choćby s...