Przejdź do głównej zawartości

Niewidzialna, Niezbedna i wszechobecna ENERGIA - Christina Steinlein i Anne Becker




Prawdopodobnie książek, które są przewodnikiem po świecie pełnym energii jest wiele. Jest zatem w czym wybierać. Szansa na to, że każdy z nas znajdzie to czego szuka. Jedną z takich publikacji jest książka dla młodego czytelnika, wydana nakładem Wydawnictwa Babaryba, która jest kompleksowym zbiorem informacji o energii. Tej niewidzialnej, niezbędnej i wszechobecnej w naszym życiu. Do tego zobrazowanej w sposób, który przyciągnie uwagę nawet najmłodszych.

Książka Christiny Steinlein i Anne Becker to jednocześnie rodzaj podróży do świata nauki, która dla wielu może okazać się naprawdę fantastyczną przygodą. Tym bardziej, że podróż ta nie ogranicza się tylko do źródeł owej energii, ale ima się też związanych z nią zagrożeń, czy też skutków, z którymi musimy sobie radzić na co dzień.

Podróż tą zaczynamy tradycyjnie od wyjaśnienia pojęcia „energii”. Skąd się bierze i jakie są jej rodzaje. Opowiada o energii tej potrzebnej nam do tego by rano wstać, uczyć się i śmiać. Tej wypływającej z naszego wnętrza. Mówi o pra-energii. Jej wynalazkach i uczonych, którzy przysporzyli się wygodzie naszego życia. O tej z powietrza i tej sztucznie wytworzonej przez człowieka. Dowiadujemy się tym samym jak powstaje prąd i do czego jest nam potrzebny. Z humorem opowiada o tym, co stałoby się dziś bez niego. Przywołuje życie ludzi życzących poza ówczesną cywilizacją i ich ubóstwo energetyczne. Opowiada też o jej negatywnych skutkach. Zagrożeniach dla świata natury i samego człowieka. O wojnach energetycznych, efekcie cieplarnianym i uchodźcach klimatycznych. Rozrysowuje działanie elektrowni atomowej i katastroficzne skutki promieniowania. Mówi też o czystej energii, tej pochodzących z ekologicznych źródeł i o oszczędzaniu, które staje się dziś już niemal koniecznością.

To co w niej istotne to również forma w jakiej jest podana jej treść i sposób zobrazowania tematu. Jej treści są krótkie, ale rzeczowe i sycące. Podane z użycie licznych i barwnych ilustracji: grafik, komiksu, żartu. Jest bogata w wiedzę. Wiedzę na poziomie młodego czytelnika. Z powodzeniem może pełnić też rolę podręcznika we wskazanym temacie. A gdyby tak wglądały wszystkie podręczniki w pierwszych etapach nauki, ta byłaby gratką dla każdego ucznia.

Z serii ukazały się jeszcze inne książki, które znacznie poszerzają wspomniane tu tylko niektóre tematy. Są to: „Śmieci”, „Ocieplenie klimatu”, „Woda – źródło życia”, „Razem ratujemy świat”. Wszystkie wam polecam.

To co jednak przyświeca tej książce najbardziej to jej szerokie spektrum wiedzy o energii, które pozwoli młodemu człowiekowi lepiej zrozumieć otaczający go świat. Reszta jest już tylko wisienką na torcie, która dodaje smaku obcowania z nią. Z przyjemnością zatem polecę ją każdemu głodnemu wiedzy dziecku.

 Tu zajrzysz do wnętrza książki :) 


BABARYBA

Popularne posty z tego bloga

"OSTATNI ROZDZIAŁ" - Katarzyna Kalista

Trafiając na taką powieści jak ta, ma się ochotę trwać w niej niemal bez końca. Urocza, wzruszająca i pełna sentymentu. Inna niż wszystkie. Nie przesadzona ani pobieżna. Idealna dla każdej z nas. Dla każdego, kogo rozczulają historie innych. Dla wrażliwca, który lubi poddawać się emocjom, gdzie śmiech i łzy przeplatają się, nadając smaku szarej rzeczywistości. To zaś, co uderza w tej książce najbardziej, to jej konstrukcja, czyli " powieść w powieści " oraz jej zakończenie, które niewiele ma wspólnego z romantyczną bajką o miłości. Jest mimo to kwintesencją smaku tej historii. Takie prawdziwe i niespodziewane wbrew pozorom. Subtelne i piękne. Tak samo piękne, jak i te przenikające się dwie historie, w których język jest nieokiełznaną materią, a rozwoju ich wydarzeń nie da się przewidzieć. W której " koniec jest zawsze początkiem czegoś nowego". Do tego szczera, emocjonalna i bardzo żywa. Można naprawdę oszaleć na jej punkcie. DEBIUT JAKICH MAŁO.

"KSIĘGA BEZIMIENNEJ AKUSZERKI" - Meg Elison

" Księga bezimiennej akuszerki " Meg Elison , laureatki nagrody im. Philipa K. Dicka to książka roku według " Publishers Weekly ". Nazywana opowieścią podręcznej w świecie postapo , która przedstawia wizję świata po wielkiej katastrofie, w tym przypadku po niesłychanie śmiertelnej epidemii gorączki, która doprowadziła do upadku znanej nam dziś cywilizacji. Przetrwać w świecie pandemii wydaje się jednak niczym, w porównaniu z tym, co wkrótce czeka ocalałych. Do tego " Księga bezimiennej akuszerki"pędzi w zawrotnym tempie. I nie chodzi tu bynajmniej o jej fabułę, a o jej przestrzeń czasową, która rozciąga się na wiele, wiele lat. Widać wyraźnie, iż autorka nie zamierzała skupiać się, ani zobrazować nam tylko chwili z życia bohaterki, jednego wydarzenia, jakiejś sensacji czy jednej przygody. Książka ta odsłania bowiem zrujnowany świat na przestrzeni niemal pokoleń, dając szansę czytelnikowi wyobrażenia sobie, czym tak naprawdę może być apokalipsa...

"SEMIRAMIDA" Ewa Kasala

" Semiramida " to kolejna powieść Ewy Kassali o wyjątkowej sile kobiecości, jak również bogate źródło historyczne. Pełne detali i ciekawostek pozwalająca poczuć atmosferę starożytnego świata. Autorka nie szczędzi czytelnikowi również i emocji, dzięki też i którym powieść staje się prawdziwą perełką literacką z gatunku tych obyczajowo-historycznych opowieści. Równie ważnym aspektem jej sukcesu jest też oczywiście postać głównej bohaterki — Królowej Semiramidy, jak i pozostałych kobiet, które odgrywają całkiem sporą rolę w tej historii. Wszystkie mądre, silne i odważne. Kobiety, które nie bały się używać rozumu. Kobiety pełne uczuć, których też i nie skrywały. Myślę, że każda z nas odnajdzie w nich odrobinę siebie. Być może zainspiruje się nimi albo inaczej spojrzy na samą siebie. Z powieści Ewy Kassali można więc czerpać pełnymi garściami. Można się wręcz delektować jej prozą. Jej barwą i smakiem, który pieści zmysły. I nie sposób się od niej oderwać. Choćby s...