Przejdź do głównej zawartości

NIESPOKOJNY DUCH - Dephne de Maurier



Daphne du Maurier była wybitną angielską pisarką, znaną z unikalnego stylu, który łączył elementy gotyckie, psychologiczne i tajemnicze. Jej twórczość cechuje się umiejętnością budowania napięcia i klimatu, co widać w takich dziełach jak „Rebecca”, „Jamaica Inn” czy „Ptaki”. Du Maurier tworzyła skomplikowane, wielowymiarowe postacie i zagłębiała się w ich psychikę, często stosując narrację pierwszoosobową. Jej powieści, pełne mrocznych zamków, duchów i tajemnic, stały się klasykami literatury i miały znaczący wpływ na kulturę popularną. Pomimo początkowego lekceważenia przez niektórych krytyków, du Maurier zyskała uznanie za swój literacki kunszt i głębię tematyczną, co sprawia, że jej dzieła są nadal czytane i cenione na całym świecie.

Pierwsza powieść Daphne du Maurier, "Niespokojny duch" została opublikowana w 1931 roku. Książka opowiada historię czterech pokoleń rodziny Coombe, mieszkającej w Kornwalii i skupia się na ich emocjonalnych oraz duchowych zmaganiach.

"Wszyscy złączeni ze sobą osobliwą, niespełnioną miłością, przekazujący kolejnym pokoleniom tę skłonność do niepokoju i cierpienia, tę nieznośną tęsknotę za pięknem i wolnością. Poszukujący czegoś nienazwanego i niezbadanego, znajdujący ukojenie wyłącznie z Plyn i w sobie nawzajem, zmuszeni przez śmierć do rozstania z ukochanymi, a jednak na zawsze - poprzez niezliczone więzi nie do zerwania, jednoczące wszystkich w żywym, mądrym duchu miłości -pozostający częścią Jennifer".

Powieść rozpoczyna się w XIX wieku i śledzi losy Janet Coombe, która marzy o wolności i życiu na morzu. Jej duch pełen pasji przenika całą rodzinę, wpływając na życie jej potomków. Powieść ukazuje, jak dziedzictwo i pragnienia jednej osoby mogą kształtować przyszłe pokolenia, a także jak duch Janet nadal oddziałuje na jej dzieci i wnuki. "Niespokojny duch" cechuje się też bogatymi opisami kornwalijskiego krajobrazu i życia na morzu, co wprowadza czytelników w świat pełen przygód i emocji. Główne motywy powieści jest natomiast wolność, determinacja, duchowość oraz więzi rodzinne.

"Niespokojny duch" jest istotny nie tylko jako debiut literacki Daphne du Maurier, ale także jako dzieło, które ustanawia wiele motywów i stylistycznych cech, które będą obecne w jej późniejszej twórczości. Powieść ta wprowadza czytelników w świat pełen emocji, przygód i duchowych zmagań, które staną się znakiem rozpoznawczym jej późniejszych, bardziej znanych prac.

Dla mnie osobiście to jedna z najlepszych książek, jakie przeczytałam w tym roku. Pełna smaku i klasy, powieść ta pozwoliła mi rozsmakować się w słowie i zanurzyć w historii bohaterów. To książka, która wzruszyła mnie do łez, sprawiła, że marzyłam i wyzwoliła we mnie odwagę, by sięgać po to, co dla mnie ważne. Jej lektura była emocjonalnym doświadczeniem, które nie tylko dostarczyło mi niezapomnianych chwil, ale również zainspirowało do refleksji i działania.

Polecam z całego serca.


Popularne posty z tego bloga

"OSTATNI ROZDZIAŁ" - Katarzyna Kalista

Trafiając na taką powieści jak ta, ma się ochotę trwać w niej niemal bez końca. Urocza, wzruszająca i pełna sentymentu. Inna niż wszystkie. Nie przesadzona ani pobieżna. Idealna dla każdej z nas. Dla każdego, kogo rozczulają historie innych. Dla wrażliwca, który lubi poddawać się emocjom, gdzie śmiech i łzy przeplatają się, nadając smaku szarej rzeczywistości. To zaś, co uderza w tej książce najbardziej, to jej konstrukcja, czyli " powieść w powieści " oraz jej zakończenie, które niewiele ma wspólnego z romantyczną bajką o miłości. Jest mimo to kwintesencją smaku tej historii. Takie prawdziwe i niespodziewane wbrew pozorom. Subtelne i piękne. Tak samo piękne, jak i te przenikające się dwie historie, w których język jest nieokiełznaną materią, a rozwoju ich wydarzeń nie da się przewidzieć. W której " koniec jest zawsze początkiem czegoś nowego". Do tego szczera, emocjonalna i bardzo żywa. Można naprawdę oszaleć na jej punkcie. DEBIUT JAKICH MAŁO.

"KSIĘGA BEZIMIENNEJ AKUSZERKI" - Meg Elison

" Księga bezimiennej akuszerki " Meg Elison , laureatki nagrody im. Philipa K. Dicka to książka roku według " Publishers Weekly ". Nazywana opowieścią podręcznej w świecie postapo , która przedstawia wizję świata po wielkiej katastrofie, w tym przypadku po niesłychanie śmiertelnej epidemii gorączki, która doprowadziła do upadku znanej nam dziś cywilizacji. Przetrwać w świecie pandemii wydaje się jednak niczym, w porównaniu z tym, co wkrótce czeka ocalałych. Do tego " Księga bezimiennej akuszerki"pędzi w zawrotnym tempie. I nie chodzi tu bynajmniej o jej fabułę, a o jej przestrzeń czasową, która rozciąga się na wiele, wiele lat. Widać wyraźnie, iż autorka nie zamierzała skupiać się, ani zobrazować nam tylko chwili z życia bohaterki, jednego wydarzenia, jakiejś sensacji czy jednej przygody. Książka ta odsłania bowiem zrujnowany świat na przestrzeni niemal pokoleń, dając szansę czytelnikowi wyobrażenia sobie, czym tak naprawdę może być apokalipsa

"JA I ŚWIAT. INFORMACJE W OBRAZKACH" - Mireia Trius, Joana Casals

Książka " Ja i Świat. Informacje w obrazkach " to oryginalny sposób na przekazanie wiedzy, której towarzyszy barwa i zabawa. To jednocześnie pozycja, z której skorzystać może zarówno dziecko, jak i dorosły. To opowieść o współczesnym świecie pełna infografiki , której nie sposób ogarnąć na raz. Podobnie jak szkolnego podręcznika. Różnica w przypadku tej książki jest jednak znacząca — bo do niej z przyjemnością się wraca, a podana wiedza niemal sama utrwala się w pamięci. To 28 rozdziałów, po których oprowadza nas Zuzia, opowiadając jednocześnie o sobie, swojej rodzinie i świecie, w którym żyje. Każdy z rozdziałów poświęcony jest innej tematyce. Zuzia raz opowiada nam o najpopularniejszych na świecie imionach, raz o tradycyjnych i współczesnych zawodach. Innym razem pokazuje nam różne tradycyjne domy, w których mieszkają ludzie na całym świecie. A jeszcze innym razem zabiera nas do szkolnej stołówki, by podzielić się wiedzą o tym, co jadają na obiad inne dzie