Przejdź do głównej zawartości

"DZIKIE SEKRETY PRZYRODY" - Andy Seed

Książek popularnonaukowych dla dzieci coraz więcej na polskim rynku. Mało tego, zmieniają swoje oblicze. Przestają być już sucho podanym materiałem, faktem ujętym w tabele, wykresy, lub szeroko rozpisane treści. Zmienia się świat, zmieniają się polskie dzieci, więc i książki muszą się zmienić, by dotrzeć ze swą wiedzą do małego czytelnika.
Jedną z takich publikacji Wydawnictwa Literackiego jest  książka „Dzikie sekrety przyrody” autorstwa Andy Seed, która już na wstępie przykuwa uwagę swoją barwną okładką. A gdy dodamy do tego fakt, że jest to wydanie, dzięki któremu poznasz tajemnice przyrody, bawiąc się i śmiejąc w głos – zainteresowanie winno być murowane.

Nasz zapał może nieco ochłodzić wnętrze książki, które nie jest już tak kolorowe, jak jej szata graficzna na zewnątrz. Z czasem jednak ten mały niesmak przestaje mieć jakiekolwiek znaczenie. Wręcz przeciwnie – okazało się to całkiem dobrym zabiegiem w przypadku czytelnika, lubiącego operować też i kredką. Nie brakuje w niej rysunków, które z powodzeniem można pokolorować a szarym postaciom nadać zupełnie innego wymiaru.
Poza tym znaleźć można w tej publikacji całą masę najróżniejszych ciekawostek i informacji ze świata przyrody, zagadek, quizów i innych zabaw, które zajmą czas nie tylko dziecka. Myślę, że niejeden dorosły chętnie zerknie do tej książeczki, by pośmiać się z drzewnych dowcipów czy gier słownych. A jeśli komuś mało, autorka oferuje też kilka pomysłów na gry, dobre nawet podczas podróży samochodem.

Wiedza, jaką oferuje ta książka czytelnikowi, jest naprawdę DZIKA! Bo czy wiecie co to takiego czapetka? Albo jak nazywają się długie jadalne strąki, kształtem przypominające palce umarlaka? Albo jak brzmi „kot” w piętnastu różnych językach? Jakie zwierzęta i rośliny śmierdzą najbardziej? I które ze zwierząt ma niebieski język? Nie? W takim razie czas to zmienić.

Z tą książką ciekawski czytelnik nie będzie miał raczej okazji się nudzić.
Do tego „Dzikie sekrety przyrody” można czytać w dwojaki sposób: strona po stronie — zaznajamiając się kolejno z treścią lub zupełnie losowo. Książka może też stanowić inspirację do wielu zabaw i aktywności, podejmowanych wespół z dziećmi. Jedyny co dorzuciłabym do tej bogato w ciekawe treści książki to kilka ciekawych instrukcji na własne działania: jak choćby instruktaż lepienia zwierząt z plasteliny lub innych materiałów, domki, składanki itp. Ale to tylko taka moja na boku dygresja. Bo jako prowadząca zabawy z dziećmi, nigdy nie mam dość pomysłów na kolejne gry i zabawy w towarzystwie książki.




Tytuł:Dzikie sekrety przyrody
Autor: Andy Seed
WydawnictwoLiterackie
Liczba stron:159
Data wydania: 2019




Popularne posty z tego bloga

"OSTATNI ROZDZIAŁ" - Katarzyna Kalista

Trafiając na taką powieści jak ta, ma się ochotę trwać w niej niemal bez końca. Urocza, wzruszająca i pełna sentymentu. Inna niż wszystkie. Nie przesadzona ani pobieżna. Idealna dla każdej z nas. Dla każdego, kogo rozczulają historie innych. Dla wrażliwca, który lubi poddawać się emocjom, gdzie śmiech i łzy przeplatają się, nadając smaku szarej rzeczywistości. To zaś, co uderza w tej książce najbardziej, to jej konstrukcja, czyli " powieść w powieści " oraz jej zakończenie, które niewiele ma wspólnego z romantyczną bajką o miłości. Jest mimo to kwintesencją smaku tej historii. Takie prawdziwe i niespodziewane wbrew pozorom. Subtelne i piękne. Tak samo piękne, jak i te przenikające się dwie historie, w których język jest nieokiełznaną materią, a rozwoju ich wydarzeń nie da się przewidzieć. W której " koniec jest zawsze początkiem czegoś nowego". Do tego szczera, emocjonalna i bardzo żywa. Można naprawdę oszaleć na jej punkcie. DEBIUT JAKICH MAŁO.

"KSIĘGA BEZIMIENNEJ AKUSZERKI" - Meg Elison

" Księga bezimiennej akuszerki " Meg Elison , laureatki nagrody im. Philipa K. Dicka to książka roku według " Publishers Weekly ". Nazywana opowieścią podręcznej w świecie postapo , która przedstawia wizję świata po wielkiej katastrofie, w tym przypadku po niesłychanie śmiertelnej epidemii gorączki, która doprowadziła do upadku znanej nam dziś cywilizacji. Przetrwać w świecie pandemii wydaje się jednak niczym, w porównaniu z tym, co wkrótce czeka ocalałych. Do tego " Księga bezimiennej akuszerki"pędzi w zawrotnym tempie. I nie chodzi tu bynajmniej o jej fabułę, a o jej przestrzeń czasową, która rozciąga się na wiele, wiele lat. Widać wyraźnie, iż autorka nie zamierzała skupiać się, ani zobrazować nam tylko chwili z życia bohaterki, jednego wydarzenia, jakiejś sensacji czy jednej przygody. Książka ta odsłania bowiem zrujnowany świat na przestrzeni niemal pokoleń, dając szansę czytelnikowi wyobrażenia sobie, czym tak naprawdę może być apokalipsa...

"SEMIRAMIDA" Ewa Kasala

" Semiramida " to kolejna powieść Ewy Kassali o wyjątkowej sile kobiecości, jak również bogate źródło historyczne. Pełne detali i ciekawostek pozwalająca poczuć atmosferę starożytnego świata. Autorka nie szczędzi czytelnikowi również i emocji, dzięki też i którym powieść staje się prawdziwą perełką literacką z gatunku tych obyczajowo-historycznych opowieści. Równie ważnym aspektem jej sukcesu jest też oczywiście postać głównej bohaterki — Królowej Semiramidy, jak i pozostałych kobiet, które odgrywają całkiem sporą rolę w tej historii. Wszystkie mądre, silne i odważne. Kobiety, które nie bały się używać rozumu. Kobiety pełne uczuć, których też i nie skrywały. Myślę, że każda z nas odnajdzie w nich odrobinę siebie. Być może zainspiruje się nimi albo inaczej spojrzy na samą siebie. Z powieści Ewy Kassali można więc czerpać pełnymi garściami. Można się wręcz delektować jej prozą. Jej barwą i smakiem, który pieści zmysły. I nie sposób się od niej oderwać. Choćby s...