Przejdź do głównej zawartości

DŁUGA NOC - Wojciech Chmielarz


Niechciana prawda
Każdy człowiek ma swoją historię. Nie każdy chce opowiedzieć ją światu. Są też i tacy, których własna historia pali od środka i co wtedy?

Komisarz Jakub Mordka, też ma za sobą niejedną historię. Wiele z nich możecie poznać za sprawą pięciu poprzednich powieści z cyklu o komisarzu Mordce Wojciecha Chmielarza. Ta jest być może wyjątkowa, bo jej bohater po długiej nieobecności w kraju wraca, z założenia na chwilę, na łono polskiej policji. Wiele się jednak od czasów jego świetności zmieniło. Nowi ludzie, nowe metody i szefowa. Świat nie jest już taki jakiego go niegdyś zostawił. Nie zmieniło się tylko jedno. Mordka wciąż lubi działać w pojedynkę i ma problemy z nawiązywaniem poprawnych relacji z innymi. Liczą się jednak efekty, dlatego dostaje zielone światło na jedną noc, bo tyle w sumie trwa akcja powieści, nie licząc planu sprzed feralnej nocy.

"Długa noc" to powieść wielowątkowa. Swego rodzaju układanka ludzkich dramatów i zbrodni. Jednym z bohaterów jest mężczyzna zatrzymany jako świadek zabójstwa, które miało miejsce w jego bloku. Z czasem staje się podejrzanym, bo jak wskazują dowody, miał motyw, zwłaszcza po samobójczej śmierci syna. Obu mężczyzn łączyły też szczególne relacje, a kłamstwa w ich przypadku bezszelestnie mieszały się z prawdą. Tymczasem na mieście giną dziewczyny. Prostytutki. Kobiety padają ofiarą szaleńca, który wie, że to jego ostatnia noc na wolności, dlatego zabić chce jak najwięcej osób. Dlaczego to robi? Powód jest prozaiczny, ale wam go nie zdradzę. To jednak powoduje, że powieść staje się tym bardziej przerażająca w domyśle zbrodniarza, którym może stać się niemal każdy, wystarczy, że ma się jakiś problem. A kto ich dziś nie ma.

Kolejną nurtująca czytelnika zagadką jest osadzony w areszcie syn komisarza Mordki, oskarżony o zabójstwo, w którym świadkiem jest akurat przesłuchiwany mężczyzna. Złość, rozpacz i niemoc, która dopada w tej sytuacji Jakuba, nie pozwala mu w pełni racjonalnie myśleć. Ulega emocjom, ale to wcale nie dziwi. Jest w końcu ojcem, który walczy o wolność i sprawiedliwość dla swojego syna. Syna, z którym wiążą go bardzo trudne relacje. To jednak co szokuje najbardziej, do czego zresztą przyzwyczaiła nas autor, to niesztampowe zakończenie powieści. Finał pełen zaskoczenia i konsternacji zarazem, bo prawda, choć jest tylko jedna, bywa też niechciana.

Cóż więcej dodać? Twórczość Wojciecha Chmielarza to już niemal klasa sama w sobie. Kryminał, któremu jedyne co można zarzucić to mniej lub bardziej zawiłe wątki fabularne, które jednym przypadną do gustu bardziej, a innym mniej. Osobiście nieco gubiłam się czasem w powieści - jeśli mowa o przestrzeni czasowej. Nie do końca chyba też rozumiałam ten sposób poprowadzenia narracji. Brakowała mi oznaczeń co do miejsca i czasu, do którego akurat autor nas porywa. Takiej małej podpowiedzi dla czytelnika. Cała reszta fabularna to majstersztyk. Rozrywka na pięć. I co ciekawe jest to kryminał, z domieszką psychologicznej nuty i wątku LGBT.

Polecam!
 

Popularne posty z tego bloga

"OSTATNI ROZDZIAŁ" - Katarzyna Kalista

Trafiając na taką powieści jak ta, ma się ochotę trwać w niej niemal bez końca. Urocza, wzruszająca i pełna sentymentu. Inna niż wszystkie. Nie przesadzona ani pobieżna. Idealna dla każdej z nas. Dla każdego, kogo rozczulają historie innych. Dla wrażliwca, który lubi poddawać się emocjom, gdzie śmiech i łzy przeplatają się, nadając smaku szarej rzeczywistości. To zaś, co uderza w tej książce najbardziej, to jej konstrukcja, czyli " powieść w powieści " oraz jej zakończenie, które niewiele ma wspólnego z romantyczną bajką o miłości. Jest mimo to kwintesencją smaku tej historii. Takie prawdziwe i niespodziewane wbrew pozorom. Subtelne i piękne. Tak samo piękne, jak i te przenikające się dwie historie, w których język jest nieokiełznaną materią, a rozwoju ich wydarzeń nie da się przewidzieć. W której " koniec jest zawsze początkiem czegoś nowego". Do tego szczera, emocjonalna i bardzo żywa. Można naprawdę oszaleć na jej punkcie. DEBIUT JAKICH MAŁO.

"KSIĘGA BEZIMIENNEJ AKUSZERKI" - Meg Elison

" Księga bezimiennej akuszerki " Meg Elison , laureatki nagrody im. Philipa K. Dicka to książka roku według " Publishers Weekly ". Nazywana opowieścią podręcznej w świecie postapo , która przedstawia wizję świata po wielkiej katastrofie, w tym przypadku po niesłychanie śmiertelnej epidemii gorączki, która doprowadziła do upadku znanej nam dziś cywilizacji. Przetrwać w świecie pandemii wydaje się jednak niczym, w porównaniu z tym, co wkrótce czeka ocalałych. Do tego " Księga bezimiennej akuszerki"pędzi w zawrotnym tempie. I nie chodzi tu bynajmniej o jej fabułę, a o jej przestrzeń czasową, która rozciąga się na wiele, wiele lat. Widać wyraźnie, iż autorka nie zamierzała skupiać się, ani zobrazować nam tylko chwili z życia bohaterki, jednego wydarzenia, jakiejś sensacji czy jednej przygody. Książka ta odsłania bowiem zrujnowany świat na przestrzeni niemal pokoleń, dając szansę czytelnikowi wyobrażenia sobie, czym tak naprawdę może być apokalipsa...

"SEMIRAMIDA" Ewa Kasala

" Semiramida " to kolejna powieść Ewy Kassali o wyjątkowej sile kobiecości, jak również bogate źródło historyczne. Pełne detali i ciekawostek pozwalająca poczuć atmosferę starożytnego świata. Autorka nie szczędzi czytelnikowi również i emocji, dzięki też i którym powieść staje się prawdziwą perełką literacką z gatunku tych obyczajowo-historycznych opowieści. Równie ważnym aspektem jej sukcesu jest też oczywiście postać głównej bohaterki — Królowej Semiramidy, jak i pozostałych kobiet, które odgrywają całkiem sporą rolę w tej historii. Wszystkie mądre, silne i odważne. Kobiety, które nie bały się używać rozumu. Kobiety pełne uczuć, których też i nie skrywały. Myślę, że każda z nas odnajdzie w nich odrobinę siebie. Być może zainspiruje się nimi albo inaczej spojrzy na samą siebie. Z powieści Ewy Kassali można więc czerpać pełnymi garściami. Można się wręcz delektować jej prozą. Jej barwą i smakiem, który pieści zmysły. I nie sposób się od niej oderwać. Choćby s...