"Jak to powiedzieć" - Łada Drozda


Jak to powiedzieć. Rozmawiaj z odwagą, życzliwością i zaangażowaniem – Łada Drozda

 "Jak to powiedzieć? Rozmawiaj z odwagą, życzliwością i zaangażowaniem" - to jedna z publikacji OnePress - lidera wydawniczego w sektorze poradników dla biznesu i książki ekonomicznej. Książka doświadczonej psycholog Łady Drozdy, która zawodowa słucha ludzi i z nimi rozmawia. Publikacja z założenia przeznaczona dla menadżerów i szefów. Niemniej jednak skorzystać z niej może każdy, kto w zamyśle ma poprawę swoich kontaktów z innymi. Kto chce nauczyć się rozmawiać i zrozumieć choćby trochę relacje w kontaktach szef - podwładny. 

To książka o tym jakie znaczenie dla ludzkich relacji ma prowadzenie rozmów. O tym, że rozmowa wcale nie oznacza właściwej "komunikacji". Rozmowa jest bowiem dla niej narzędziem, które opiera się na kontakcie, a komunikacja nie zawsze temu sprzyja. Co autorka wyjaśnia w sposób zwięzły i rzeczowy. Jest książką dla każdego, choć jej język oscyluje w obrębie naukowego. Każdy jednak, kto choćby raz zetknął się z zagadnieniami z zakresu socjologii czy psychologii, bez problemu przyswoi sobie jej treść. Publikacja ta tym samym znajdzie zastosowanie nie tylko w zakresie zarzadzania zasobami ludzkimi, ale i w codziennym życiu każdego z nas. 

Poradnik ten autorka podzieliła na kilka charakterystycznych rozdziałów. W pierwszym z nich skupiła się na "kontakcie". Umiejętności jego utrzymania, co obrazuje przykładami i opisem relacji bliskich każdemu z nas. Zatem w sposób łatwy do zrozumienia, na czym owy "kontakt" ma polegać. Mówi o jego pielęgnacji i niezaprzeczalnej roli w każdej rozmowie. Zwraca jednocześnie uwagę na kilka ważnych aspektów, bez których rozmowa również nie jest w stanie zaistnieć. Mowa tu o: współczuciu, odwadze, mądrości, odpowiedzialności i życzliwości w kontakcie z drugim człowiekiem. Każdą z tych cechu opisuje osobno w podrozdziałach. Nie kończy też owych rozważań na suchej teorii. Przywołuje w treści książki wiele przykładów z własnego życia. Daje też czytelnikowi narzędzie w postaci ćwiczenia "jak się uczyć być w kontakcie". 

Łada Drozda zwraca również uwagę na intencję rozmówcy, czemu poświęca kolejny rozdział swojej książki. Okazuje się jednocześnie, że to właśnie intencja kieruje naszym działaniem i to ona ma największy wpływ na sposób w jaki zwracamy się do drugiej osoby. To krótki, ale dobitny rozdział, który uświadamia nam nasze postawy. Mocno motywuje do budowania prawdziwych i realnych kontaktów. 

Idąc w głąb treści docieramy wreszcie do części, która wydaje się, być jej esencją. "Rozmowy w pracy" - o nich tu mowa. Coś co z pewnością zainteresuje każdego, kto przepracował w swoim życiu choćby jeden dzień. A jeszcze bardziej tych, który nie specjalnie byli zadowoleni z kontaktu ze swoim pracodawcą. Dlaczego? Badania pokazują, że znacznie część nas nie ma dobrych doświadczeń w tej sferze kontaktów. Wciąż pozostajemy w szarym tyle w relacjach szef - podwładny. Może stąd też i ta publikacja, która winna trafić w ręce nasze jak i naszych przełożonych. 

"CIEKAWOŚĆ DRUGIEGO CZŁOWIEKA TO PODSTAWA DOBRYCH REALCJI" - tu autorka po raz kolejny odwołuje się do naszych intencji. Intencji, którymi kierujemy się w każdym podjętym kontakcie. Jest to jednocześnie rozdział, którego treść wywołuje wiele emocji. Od złości, smutku, po głęboką refleksję. Uświadamia i motywuje. Dotyka spraw nam bliskich. Rozmów z szefem lub ich zupełnego braku. Pozostawieniu samym sobie. Bez wsparcia, współczucia i empatii. Braku zainteresowania i zrozumienia. Akceptacji. Podobnie jak w każdym z rozdziałów po raz kolejny autorka serwuje nam narzędzie do pracy nad sobą. Przywołuje jednocześnie wiele nazwisk i autorytetów, które utwierdzają nas w przekonaniu o słuszności głoszonych tez. 

Jak zatem rozmawiać by nie kaleczyć relacji zawodowych? Jak zadawać pytania? Czego unikać? Jaką wagę mają słowa? I jakie są nasze kompetencje w tym wymiarze? O tym jest ta książka. Odpowiedzią na bardzo wiele pytań i sztuką radzenia sobie w życiu. Zarówno tym zawodowym jak i prywatnym. Książka dla Ciebie, dla mnie, dla twojego szefa, każdego lidera i przyjaciela. 

Nie łatwa to "sztuka", ale warta zachodu. 


Popularne posty z tego bloga

"OSTATNI ROZDZIAŁ" - Katarzyna Kalista

"JA I ŚWIAT. INFORMACJE W OBRAZKACH" - Mireia Trius, Joana Casals

" Płomienie" Daniela Krien