Przejdź do głównej zawartości

"Jak to powiedzieć" - Łada Drozda


Jak to powiedzieć. Rozmawiaj z odwagą, życzliwością i zaangażowaniem – Łada Drozda

 "Jak to powiedzieć? Rozmawiaj z odwagą, życzliwością i zaangażowaniem" - to jedna z publikacji OnePress - lidera wydawniczego w sektorze poradników dla biznesu i książki ekonomicznej. Książka doświadczonej psycholog Łady Drozdy, która zawodowa słucha ludzi i z nimi rozmawia. Publikacja z założenia przeznaczona dla menadżerów i szefów. Niemniej jednak skorzystać z niej może każdy, kto w zamyśle ma poprawę swoich kontaktów z innymi. Kto chce nauczyć się rozmawiać i zrozumieć choćby trochę relacje w kontaktach szef - podwładny. 

To książka o tym jakie znaczenie dla ludzkich relacji ma prowadzenie rozmów. O tym, że rozmowa wcale nie oznacza właściwej "komunikacji". Rozmowa jest bowiem dla niej narzędziem, które opiera się na kontakcie, a komunikacja nie zawsze temu sprzyja. Co autorka wyjaśnia w sposób zwięzły i rzeczowy. Jest książką dla każdego, choć jej język oscyluje w obrębie naukowego. Każdy jednak, kto choćby raz zetknął się z zagadnieniami z zakresu socjologii czy psychologii, bez problemu przyswoi sobie jej treść. Publikacja ta tym samym znajdzie zastosowanie nie tylko w zakresie zarzadzania zasobami ludzkimi, ale i w codziennym życiu każdego z nas. 

Poradnik ten autorka podzieliła na kilka charakterystycznych rozdziałów. W pierwszym z nich skupiła się na "kontakcie". Umiejętności jego utrzymania, co obrazuje przykładami i opisem relacji bliskich każdemu z nas. Zatem w sposób łatwy do zrozumienia, na czym owy "kontakt" ma polegać. Mówi o jego pielęgnacji i niezaprzeczalnej roli w każdej rozmowie. Zwraca jednocześnie uwagę na kilka ważnych aspektów, bez których rozmowa również nie jest w stanie zaistnieć. Mowa tu o: współczuciu, odwadze, mądrości, odpowiedzialności i życzliwości w kontakcie z drugim człowiekiem. Każdą z tych cechu opisuje osobno w podrozdziałach. Nie kończy też owych rozważań na suchej teorii. Przywołuje w treści książki wiele przykładów z własnego życia. Daje też czytelnikowi narzędzie w postaci ćwiczenia "jak się uczyć być w kontakcie". 

Łada Drozda zwraca również uwagę na intencję rozmówcy, czemu poświęca kolejny rozdział swojej książki. Okazuje się jednocześnie, że to właśnie intencja kieruje naszym działaniem i to ona ma największy wpływ na sposób w jaki zwracamy się do drugiej osoby. To krótki, ale dobitny rozdział, który uświadamia nam nasze postawy. Mocno motywuje do budowania prawdziwych i realnych kontaktów. 

Idąc w głąb treści docieramy wreszcie do części, która wydaje się, być jej esencją. "Rozmowy w pracy" - o nich tu mowa. Coś co z pewnością zainteresuje każdego, kto przepracował w swoim życiu choćby jeden dzień. A jeszcze bardziej tych, który nie specjalnie byli zadowoleni z kontaktu ze swoim pracodawcą. Dlaczego? Badania pokazują, że znacznie część nas nie ma dobrych doświadczeń w tej sferze kontaktów. Wciąż pozostajemy w szarym tyle w relacjach szef - podwładny. Może stąd też i ta publikacja, która winna trafić w ręce nasze jak i naszych przełożonych. 

"CIEKAWOŚĆ DRUGIEGO CZŁOWIEKA TO PODSTAWA DOBRYCH REALCJI" - tu autorka po raz kolejny odwołuje się do naszych intencji. Intencji, którymi kierujemy się w każdym podjętym kontakcie. Jest to jednocześnie rozdział, którego treść wywołuje wiele emocji. Od złości, smutku, po głęboką refleksję. Uświadamia i motywuje. Dotyka spraw nam bliskich. Rozmów z szefem lub ich zupełnego braku. Pozostawieniu samym sobie. Bez wsparcia, współczucia i empatii. Braku zainteresowania i zrozumienia. Akceptacji. Podobnie jak w każdym z rozdziałów po raz kolejny autorka serwuje nam narzędzie do pracy nad sobą. Przywołuje jednocześnie wiele nazwisk i autorytetów, które utwierdzają nas w przekonaniu o słuszności głoszonych tez. 

Jak zatem rozmawiać by nie kaleczyć relacji zawodowych? Jak zadawać pytania? Czego unikać? Jaką wagę mają słowa? I jakie są nasze kompetencje w tym wymiarze? O tym jest ta książka. Odpowiedzią na bardzo wiele pytań i sztuką radzenia sobie w życiu. Zarówno tym zawodowym jak i prywatnym. Książka dla Ciebie, dla mnie, dla twojego szefa, każdego lidera i przyjaciela. 

Nie łatwa to "sztuka", ale warta zachodu. 


Popularne posty z tego bloga

"OSTATNI ROZDZIAŁ" - Katarzyna Kalista

Trafiając na taką powieści jak ta, ma się ochotę trwać w niej niemal bez końca. Urocza, wzruszająca i pełna sentymentu. Inna niż wszystkie. Nie przesadzona ani pobieżna. Idealna dla każdej z nas. Dla każdego, kogo rozczulają historie innych. Dla wrażliwca, który lubi poddawać się emocjom, gdzie śmiech i łzy przeplatają się, nadając smaku szarej rzeczywistości. To zaś, co uderza w tej książce najbardziej, to jej konstrukcja, czyli " powieść w powieści " oraz jej zakończenie, które niewiele ma wspólnego z romantyczną bajką o miłości. Jest mimo to kwintesencją smaku tej historii. Takie prawdziwe i niespodziewane wbrew pozorom. Subtelne i piękne. Tak samo piękne, jak i te przenikające się dwie historie, w których język jest nieokiełznaną materią, a rozwoju ich wydarzeń nie da się przewidzieć. W której " koniec jest zawsze początkiem czegoś nowego". Do tego szczera, emocjonalna i bardzo żywa. Można naprawdę oszaleć na jej punkcie. DEBIUT JAKICH MAŁO.

"KSIĘGA BEZIMIENNEJ AKUSZERKI" - Meg Elison

" Księga bezimiennej akuszerki " Meg Elison , laureatki nagrody im. Philipa K. Dicka to książka roku według " Publishers Weekly ". Nazywana opowieścią podręcznej w świecie postapo , która przedstawia wizję świata po wielkiej katastrofie, w tym przypadku po niesłychanie śmiertelnej epidemii gorączki, która doprowadziła do upadku znanej nam dziś cywilizacji. Przetrwać w świecie pandemii wydaje się jednak niczym, w porównaniu z tym, co wkrótce czeka ocalałych. Do tego " Księga bezimiennej akuszerki"pędzi w zawrotnym tempie. I nie chodzi tu bynajmniej o jej fabułę, a o jej przestrzeń czasową, która rozciąga się na wiele, wiele lat. Widać wyraźnie, iż autorka nie zamierzała skupiać się, ani zobrazować nam tylko chwili z życia bohaterki, jednego wydarzenia, jakiejś sensacji czy jednej przygody. Książka ta odsłania bowiem zrujnowany świat na przestrzeni niemal pokoleń, dając szansę czytelnikowi wyobrażenia sobie, czym tak naprawdę może być apokalipsa...

"SEMIRAMIDA" Ewa Kasala

" Semiramida " to kolejna powieść Ewy Kassali o wyjątkowej sile kobiecości, jak również bogate źródło historyczne. Pełne detali i ciekawostek pozwalająca poczuć atmosferę starożytnego świata. Autorka nie szczędzi czytelnikowi również i emocji, dzięki też i którym powieść staje się prawdziwą perełką literacką z gatunku tych obyczajowo-historycznych opowieści. Równie ważnym aspektem jej sukcesu jest też oczywiście postać głównej bohaterki — Królowej Semiramidy, jak i pozostałych kobiet, które odgrywają całkiem sporą rolę w tej historii. Wszystkie mądre, silne i odważne. Kobiety, które nie bały się używać rozumu. Kobiety pełne uczuć, których też i nie skrywały. Myślę, że każda z nas odnajdzie w nich odrobinę siebie. Być może zainspiruje się nimi albo inaczej spojrzy na samą siebie. Z powieści Ewy Kassali można więc czerpać pełnymi garściami. Można się wręcz delektować jej prozą. Jej barwą i smakiem, który pieści zmysły. I nie sposób się od niej oderwać. Choćby s...