„Ku wolności” – książka Sue Smethurst to zbeletryzowana historia Mindli i jej męża Kubusia Horowitza - artysty słynnego Cyrku Braci Staniewskich. Książka uznanej i nagradzanej autorki i dziennikarki. Opowieść, którą dedykuje swoim dziadkom oraz wszystkim tym, którym udało się wyrwać szponom holokaustu i trafić do Krainy Szczęścia, jak i tym, którym tego szczęścia zabrakło.

Autorka sięga po tę historię swojej rodziny by dowiedzieć się kim byli jej dziadkowi. Skąd pochodzili i co przeżyli i jak udało im się przetrwać te trudne dla nich czasy. Sue Smethurst starała się więc jak mogła, by ta publikacja była jak najbliższa prawdy. Rzetelna i mająca ponadczasową wartość. By była nie tylko kawałkiem jej prywatnej historii, ale również rzeczywistym obrazem tamtych miejsc i czasów. Jej głównym źródłem wiedzy były się rozmowy z Mindlą i pozostałymi członkami jej rodziny. Niestety przywileju rozmowy z dziadkiem Horowitzem już nie miała. Mimo to udało jej się odtworzyć jego historię, w czym pomogły również zdjęcia i wywiady z jego znajomymi. Tak też powstała opowieść o człowieku znanym oficjalnie jako Mojżesz Baruch Horowitz. Dla znajomych i przyjaciół był jednak „Kubusiem”. 


"Ku wolności" to pod wieloma względami historia jakich wiele. Historia odwagi, miłości, niezłomnej nadziei i okrucieństwa.  Książka, która jest świadectwem jednej z najtrudniejszych życiowych dróg - drogi po życie. Ucieczką spod nazistowskiej okupacji ku wolności. Losem rodziny dotkniętej nienawiścią i obdarowanej jednocześnie szczęściem. Przywilejem życia, którego wielu było wówczas pozbawionych. To zaś co w niej wyjątkowe to plan drugi, tło powieści, która przybliża nam rzeczywistość bytu trupy cyrkowej. Ich zmagania z codziennością. Trud pracy jaki wkładają w to co robią. Pasję. Życie artystów cyrkowych jak każdego zresztą miało swe blaski i cienie. Zwłaszcza kiedy jedno z małżonków było spoza trupy. Mindla i Kubuś znosili jednak te rozstania z wielką cierpliwością. Ich miłość była ponad to. Tak też minęło wiele lat ich wspólnego (z dala od siebie) życia. W tym czasie na świecie pojawił się też ich pierworodny syn, a potem przyszła wojna, która zmieniła wszystko. 

Spora część utworu opowiadająca o wojennej zawierusze, dla wielu będzie powieleniem tego o czym czytelnik już wie i zna z podręczników lub innych publikacji. Nie sposób jednak było pominąć tych faktów w tej historii. Choćby po to, by móc nadać jej odpowiednie tło. Wprowadzić w klimat i płynnie pociągnąć historię rodziny Horowitza. Wędrujemy zatem oczami własnej wyobraźni z Mindlą i Kubusiem przez czasy okupacji, ucisku Armii Czerwonej i trudnej drogi ku wolności. Drogi przez Europę i Azję. Czytelnik ma również okazję za sprawą tej historii poznać losy Cyrku Staniewskich. Do tego jeszcze książka okraszona jest niesamowicie bogatą bibliografią i sporą ilością zdjęć, które znacznie bardziej przybliżają nam postać tego niebanalnego (jak by nie patrzeć) artysty.  

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu REBIS

Popularne posty z tego bloga

"OSTATNI ROZDZIAŁ" - Katarzyna Kalista

"JA I ŚWIAT. INFORMACJE W OBRAZKACH" - Mireia Trius, Joana Casals

" Płomienie" Daniela Krien