Przejdź do głównej zawartości

 

„Ku wolności” – książka Sue Smethurst to zbeletryzowana historia Mindli i jej męża Kubusia Horowitza - artysty słynnego Cyrku Braci Staniewskich. Książka uznanej i nagradzanej autorki i dziennikarki. Opowieść, którą dedykuje swoim dziadkom oraz wszystkim tym, którym udało się wyrwać szponom holokaustu i trafić do Krainy Szczęścia, jak i tym, którym tego szczęścia zabrakło.

Autorka sięga po tę historię swojej rodziny by dowiedzieć się kim byli jej dziadkowi. Skąd pochodzili i co przeżyli i jak udało im się przetrwać te trudne dla nich czasy. Sue Smethurst starała się więc jak mogła, by ta publikacja była jak najbliższa prawdy. Rzetelna i mająca ponadczasową wartość. By była nie tylko kawałkiem jej prywatnej historii, ale również rzeczywistym obrazem tamtych miejsc i czasów. Jej głównym źródłem wiedzy były się rozmowy z Mindlą i pozostałymi członkami jej rodziny. Niestety przywileju rozmowy z dziadkiem Horowitzem już nie miała. Mimo to udało jej się odtworzyć jego historię, w czym pomogły również zdjęcia i wywiady z jego znajomymi. Tak też powstała opowieść o człowieku znanym oficjalnie jako Mojżesz Baruch Horowitz. Dla znajomych i przyjaciół był jednak „Kubusiem”. 


"Ku wolności" to pod wieloma względami historia jakich wiele. Historia odwagi, miłości, niezłomnej nadziei i okrucieństwa.  Książka, która jest świadectwem jednej z najtrudniejszych życiowych dróg - drogi po życie. Ucieczką spod nazistowskiej okupacji ku wolności. Losem rodziny dotkniętej nienawiścią i obdarowanej jednocześnie szczęściem. Przywilejem życia, którego wielu było wówczas pozbawionych. To zaś co w niej wyjątkowe to plan drugi, tło powieści, która przybliża nam rzeczywistość bytu trupy cyrkowej. Ich zmagania z codziennością. Trud pracy jaki wkładają w to co robią. Pasję. Życie artystów cyrkowych jak każdego zresztą miało swe blaski i cienie. Zwłaszcza kiedy jedno z małżonków było spoza trupy. Mindla i Kubuś znosili jednak te rozstania z wielką cierpliwością. Ich miłość była ponad to. Tak też minęło wiele lat ich wspólnego (z dala od siebie) życia. W tym czasie na świecie pojawił się też ich pierworodny syn, a potem przyszła wojna, która zmieniła wszystko. 

Spora część utworu opowiadająca o wojennej zawierusze, dla wielu będzie powieleniem tego o czym czytelnik już wie i zna z podręczników lub innych publikacji. Nie sposób jednak było pominąć tych faktów w tej historii. Choćby po to, by móc nadać jej odpowiednie tło. Wprowadzić w klimat i płynnie pociągnąć historię rodziny Horowitza. Wędrujemy zatem oczami własnej wyobraźni z Mindlą i Kubusiem przez czasy okupacji, ucisku Armii Czerwonej i trudnej drogi ku wolności. Drogi przez Europę i Azję. Czytelnik ma również okazję za sprawą tej historii poznać losy Cyrku Staniewskich. Do tego jeszcze książka okraszona jest niesamowicie bogatą bibliografią i sporą ilością zdjęć, które znacznie bardziej przybliżają nam postać tego niebanalnego (jak by nie patrzeć) artysty.  

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu REBIS

Popularne posty z tego bloga

"OSTATNI ROZDZIAŁ" - Katarzyna Kalista

Trafiając na taką powieści jak ta, ma się ochotę trwać w niej niemal bez końca. Urocza, wzruszająca i pełna sentymentu. Inna niż wszystkie. Nie przesadzona ani pobieżna. Idealna dla każdej z nas. Dla każdego, kogo rozczulają historie innych. Dla wrażliwca, który lubi poddawać się emocjom, gdzie śmiech i łzy przeplatają się, nadając smaku szarej rzeczywistości. To zaś, co uderza w tej książce najbardziej, to jej konstrukcja, czyli " powieść w powieści " oraz jej zakończenie, które niewiele ma wspólnego z romantyczną bajką o miłości. Jest mimo to kwintesencją smaku tej historii. Takie prawdziwe i niespodziewane wbrew pozorom. Subtelne i piękne. Tak samo piękne, jak i te przenikające się dwie historie, w których język jest nieokiełznaną materią, a rozwoju ich wydarzeń nie da się przewidzieć. W której " koniec jest zawsze początkiem czegoś nowego". Do tego szczera, emocjonalna i bardzo żywa. Można naprawdę oszaleć na jej punkcie. DEBIUT JAKICH MAŁO.

"KSIĘGA BEZIMIENNEJ AKUSZERKI" - Meg Elison

" Księga bezimiennej akuszerki " Meg Elison , laureatki nagrody im. Philipa K. Dicka to książka roku według " Publishers Weekly ". Nazywana opowieścią podręcznej w świecie postapo , która przedstawia wizję świata po wielkiej katastrofie, w tym przypadku po niesłychanie śmiertelnej epidemii gorączki, która doprowadziła do upadku znanej nam dziś cywilizacji. Przetrwać w świecie pandemii wydaje się jednak niczym, w porównaniu z tym, co wkrótce czeka ocalałych. Do tego " Księga bezimiennej akuszerki"pędzi w zawrotnym tempie. I nie chodzi tu bynajmniej o jej fabułę, a o jej przestrzeń czasową, która rozciąga się na wiele, wiele lat. Widać wyraźnie, iż autorka nie zamierzała skupiać się, ani zobrazować nam tylko chwili z życia bohaterki, jednego wydarzenia, jakiejś sensacji czy jednej przygody. Książka ta odsłania bowiem zrujnowany świat na przestrzeni niemal pokoleń, dając szansę czytelnikowi wyobrażenia sobie, czym tak naprawdę może być apokalipsa...

"SEMIRAMIDA" Ewa Kasala

" Semiramida " to kolejna powieść Ewy Kassali o wyjątkowej sile kobiecości, jak również bogate źródło historyczne. Pełne detali i ciekawostek pozwalająca poczuć atmosferę starożytnego świata. Autorka nie szczędzi czytelnikowi również i emocji, dzięki też i którym powieść staje się prawdziwą perełką literacką z gatunku tych obyczajowo-historycznych opowieści. Równie ważnym aspektem jej sukcesu jest też oczywiście postać głównej bohaterki — Królowej Semiramidy, jak i pozostałych kobiet, które odgrywają całkiem sporą rolę w tej historii. Wszystkie mądre, silne i odważne. Kobiety, które nie bały się używać rozumu. Kobiety pełne uczuć, których też i nie skrywały. Myślę, że każda z nas odnajdzie w nich odrobinę siebie. Być może zainspiruje się nimi albo inaczej spojrzy na samą siebie. Z powieści Ewy Kassali można więc czerpać pełnymi garściami. Można się wręcz delektować jej prozą. Jej barwą i smakiem, który pieści zmysły. I nie sposób się od niej oderwać. Choćby s...