Przejdź do głównej zawartości

'Córka ziemi" Dorot Gąsiorowska


Wystarczy wziąć ją do ręki. Przeczytać kilka pierwszych stron, by już wiedzieć jak bardzo będzie to misternie utkana historia. Opowieść, której słowa będą czule łechtać nasze literackie podniebienie i pozwolą delektować się jej fabułą pełną pasji.

"Córka ziemi" to historia niezwykłej dziewczynki, a potem kobiety, której obraz Dorota Gąsiorowska przywołuje za sprawą współczesnych wydarzeń i Weroniki - kobiety posiadającej niezwykły dar. Dar widzenia gotowej rzeźby w jeszcze nieoszlifowanym kamieniu. Dar wsłuchiwania się w głosy natury, co sprawiło, że jest jedną z najbardziej cenionych rzeźbiarek na świecie. Stąd też zlecenie, odtworzenia starej pałacowej rzeźby Frei - bogini miłości i magii.

Młodej kobiecie towarzyszy podczas tych prac zarówno podniecenie jak i dziwny niepokój. Intuicja podpowiada jej, że nie wszystko jest takie na jakie wygląda, a stara studnia w pobliżu malowniczego pałacu potęguje tylko jej lęk. Wkrótce potem na dnie owej studni znalezione zostają ludzkie szczątki. I nie są to jedyny artefakty, które świadczą o mrocznej przeszłości tej posiadłości. Sto lat temu działy się tu rzeczy nie tyle dziwne, co i mroczne. Rzeczy pełne magii. Zdarzenia, w których natura miała swój głos.

Z "Córką ziemi" śledzimy zatem naprzemiennie to losy Frei, to znów Weroniki, a obu tym kobietom towarzyszy w życiu swoista magia. Magia będąca oznaką potęgi  natury i tego, co ludzkie. Zazdrości, nienawiści, obłędu i wielkiej miłość. Uczucia przyjaźni i wielkich marzeń. Gdzie dobro wygrywa ze złem niczym w baśniach. I tak też odebrałam tę powieść - niczym baśń dla dorosłych. Piękną opowieść o miłości i nadziei. O ludzkim bycie w szponach natury, która ma w sobie siłę równą magii.  Opowieść niezwykle mądrą. Pozwalająca bezwarunkowo wierzyć w dobro. W jego blask i ludzkie serca przepełnione miłością, których żadne zło nie jest w stanie zniweczyć. I choć przyszedł taki czas w życiu Frei, kiedy ganiła się za swą naiwność i prostolinijność, kiedy uwierzyła, że ludziom złym żyje się lepiej i łatwiej, bo świat właśnie tak jest urządzony, a jej gatunek jest na wymarciu, to były to tylko pozory. Sami również możecie tego doświadczyć sięgając po powieść i tego wam życzę. Bogactwa myśli wokół tej książki. Otwartych serc i dobra wokół. 

"Córka ziemi" to również osobliwa i nastrojowa powieść. Nasycona aurą sagi i tajemnicy. Pełna wzruszeń i czułości. Odsłaniająca osnutą mgłą przeszłość bohaterki, która cierpliwie czeka na tę jedną chwilę. Chwilę, w której wreszcie dowie się kim jest. Pozna swoje korzenie. Pardwę o sobie. Autorka wydaje się również poprzez postacie swoje powieści uczyć nas czym jest prawdziwe szczęście i gdzie go odnaleźć. Co oznacza wolność i czemu służy pokora, bo jak się sami przekonacie " strach rodzi strach, złość wyzwala jeszcze więcej złości, a miłość i spokój tworzą podwaliny zaufania". 

Czytelnik znajdzie w niej również minimalistycznie nakreśloną historię pewnej nastolatki Zuzi, która dzieje się niby w tle tej opowieści, ale ma szalenie ważny wydźwięk. Rodzinny. Jej historia, podobnie jak i wszystko co dzieje się na jej arenie pełne jest pasji. Ta jednak niewiele znaczy bez wsparcia innych ludzi, przyjaźni, miłości, akceptacji i prawa do bycia sobą.

 "Córka ziemi" to chwytająca za serce opowieść, w której chce się trwać, i trwać... Po prostu PIĘKNA. Opowieść pełna smaku i stylu. Z niecierpliwością zatem czekan na kolejna powieść z cyklu "Córki Żywiołów". 


Popularne posty z tego bloga

"OSTATNI ROZDZIAŁ" - Katarzyna Kalista

Trafiając na taką powieści jak ta, ma się ochotę trwać w niej niemal bez końca. Urocza, wzruszająca i pełna sentymentu. Inna niż wszystkie. Nie przesadzona ani pobieżna. Idealna dla każdej z nas. Dla każdego, kogo rozczulają historie innych. Dla wrażliwca, który lubi poddawać się emocjom, gdzie śmiech i łzy przeplatają się, nadając smaku szarej rzeczywistości. To zaś, co uderza w tej książce najbardziej, to jej konstrukcja, czyli " powieść w powieści " oraz jej zakończenie, które niewiele ma wspólnego z romantyczną bajką o miłości. Jest mimo to kwintesencją smaku tej historii. Takie prawdziwe i niespodziewane wbrew pozorom. Subtelne i piękne. Tak samo piękne, jak i te przenikające się dwie historie, w których język jest nieokiełznaną materią, a rozwoju ich wydarzeń nie da się przewidzieć. W której " koniec jest zawsze początkiem czegoś nowego". Do tego szczera, emocjonalna i bardzo żywa. Można naprawdę oszaleć na jej punkcie. DEBIUT JAKICH MAŁO.

"JA I ŚWIAT. INFORMACJE W OBRAZKACH" - Mireia Trius, Joana Casals

Książka " Ja i Świat. Informacje w obrazkach " to oryginalny sposób na przekazanie wiedzy, której towarzyszy barwa i zabawa. To jednocześnie pozycja, z której skorzystać może zarówno dziecko, jak i dorosły. To opowieść o współczesnym świecie pełna infografiki , której nie sposób ogarnąć na raz. Podobnie jak szkolnego podręcznika. Różnica w przypadku tej książki jest jednak znacząca — bo do niej z przyjemnością się wraca, a podana wiedza niemal sama utrwala się w pamięci. To 28 rozdziałów, po których oprowadza nas Zuzia, opowiadając jednocześnie o sobie, swojej rodzinie i świecie, w którym żyje. Każdy z rozdziałów poświęcony jest innej tematyce. Zuzia raz opowiada nam o najpopularniejszych na świecie imionach, raz o tradycyjnych i współczesnych zawodach. Innym razem pokazuje nam różne tradycyjne domy, w których mieszkają ludzie na całym świecie. A jeszcze innym razem zabiera nas do szkolnej stołówki, by podzielić się wiedzą o tym, co jadają na obiad inne dzie

" Płomienie" Daniela Krien

  Przyjemność poznania prozy Danieli Krien miałam za sprawą jej debiutanckiej książki " Kiedyś wszystko sobie opowiemy". Bez zastanowienia sięgnęłam teraz po " Płomienie " i choć ta powieść daleka jest wzorcom fabularnym pierwszej historii, to wciąż obnaża najważniejsze prawdy ludzkiej egzystencji. A robi to w sposób wyzbyty z jakichkolwiek ubarwień. Jej bohaterowie są tyle samo realni co i relacje między nimi. Autorka daje w ten sposób wyraz ludzkiego istnienia szalenie namacalny. Czasem przykry, brutalny, bolesny — ale prawdziwy. Aż do szpiku kości. Mylnym jednak może wydawać się tytuł tej powieści, bo " Płomieni " w związku jej głównych bohaterów coraz mniej. Z czasem wcale? Za to sporo emocji, głównie tych związanych z bagażem doświadczeń. Utratą zaufania. Braku wsparcia. Licznych klapsów zadanych słowem, obojętnością, ciszą. Blednie również namiętność, a miłość zdaje się przeradzać w coś zupełnie innego. Para bohaterów tej książki to jed