Przejdź do głównej zawartości

"Złoty krąg" - Małgorzata Sobieszczańska

 

 
"Złoty krąg" Małgorzaty Sobieszczańskiej to opowieść o przemocy. Tej najmniej widocznej. Dziejącej się w zakamarkach ludzkich domostw. Wstydliwej, ale też i niestety często akceptowanej przez bliskich, jak i środowisko. To właśnie ona i będące jej konsekwencją ludzkie traumy, stały się źródłem inspiracji do napisania tej książki. Tymczasem tym, co rozpoczyna bieg historii zarysowanej w "Złotym kręgu" jest śmierć Krzysztofa Garlickiego, miejscowego kloszarda. Człowieka o niezwykle łagodnym usposobieniu. Lubianego, choć wycofane z życia. I o ile nikogo nie zdziwiłby fakt, że Krzysztof zmarł, o tyle jego zabójstwo wydaje się okolicznym mieszkańcom rzeczą absurdalną. Ona nie miał przecież wrogów. Każdemu był pomocy. O co więc w tym wszystkich chodzi? Czy to przypadek? A może wróciły demony z przeszłości?

Tu na arenie śledztwa pojawiają się dwie, a nawet trzy postacie. Para policjantów z Komendy Stołecznej: January Kostrzewa i Aneta Dragon oraz młoda miejscowa policjantka Magda. Każda z tych postaci bardzo różni się od siebie. Można by nawet powiedzieć, że są swoimi przeciwieństwami. January to przykładny mąż i ojciec, o ile można tak powiedzieć o funkcjonariuszu policji, którego więcej nie ma, niż jest w swoim domu. Tradycjonalista. Człowiek godny zaufania. Nie szuka uciech i nie wypija hektolitrów alkoholu. Boryka się za to z innym problemem. Nie do końca rozumie i akceptuje ówczesną sobie rzeczywistość. Nie nadąża za nią. A że jego partnerką jest Aneta — lesbijka o niezwykle silnym usposobieniu, jest mu jeszcze trudniej. Zmusi to go jednak do przewartościowania własnych poglądów. Tego samego doświadczy również Magda, która okryje nie tylko skrywane od lat tajemnicę lokalnej społeczności, ale i samą siebie.

Tłem zbrodni staną się zatem jedne najważniejszych społecznych problemów: pogarda, brak tolerancji, wspomniana już wcześniej przemoc. Przemoc wobec kobiet. Wstyd, nienawiść. Obojętność, społeczne przyzwolenie na zło. Bezradność. Samotność. Wszystko to mieszka w domach naszych bohaterów. Nic więc dziwnego, że czytelnik w obliczu tej historii może poczuć się trochę jak podglądacz. Ale to nie wszystkie wątki, jakie pojawiają się w "Złotym kręgu". Są wśród nich lokalni neonaziści, wątek homofobii i polityki — tej przedwyborczej. Jak sami zatem widzicie, sporo dzieje się w tej szeroko zakrojonej historii.

To, co ja jednak najbardziej uwielbiam w tego typu powieściach to ich miejsce akcji. Małe miejscowości — w tym przypadku jest to Nieporęt położony nad Zalewem Zegrzyńskim, który wymiera po sezonie. I tylko wtedy można dostrzec prawdziwą twarz jego mieszkańców. Ich strach. Zajrzeć niczym przez dziurkę od klucza do ich domów. Poznać ich myśli, lęki, mroczne tajemnice. Uwielbiam też jej niespieszność i las, tworzący niepowtarzalny klimat powieści, w której zbrodnia jest zaledwie dodatkiem do ludzkiej historii.



Popularne posty z tego bloga

"OSTATNI ROZDZIAŁ" - Katarzyna Kalista

Trafiając na taką powieści jak ta, ma się ochotę trwać w niej niemal bez końca. Urocza, wzruszająca i pełna sentymentu. Inna niż wszystkie. Nie przesadzona ani pobieżna. Idealna dla każdej z nas. Dla każdego, kogo rozczulają historie innych. Dla wrażliwca, który lubi poddawać się emocjom, gdzie śmiech i łzy przeplatają się, nadając smaku szarej rzeczywistości. To zaś, co uderza w tej książce najbardziej, to jej konstrukcja, czyli " powieść w powieści " oraz jej zakończenie, które niewiele ma wspólnego z romantyczną bajką o miłości. Jest mimo to kwintesencją smaku tej historii. Takie prawdziwe i niespodziewane wbrew pozorom. Subtelne i piękne. Tak samo piękne, jak i te przenikające się dwie historie, w których język jest nieokiełznaną materią, a rozwoju ich wydarzeń nie da się przewidzieć. W której " koniec jest zawsze początkiem czegoś nowego". Do tego szczera, emocjonalna i bardzo żywa. Można naprawdę oszaleć na jej punkcie. DEBIUT JAKICH MAŁO.

"KSIĘGA BEZIMIENNEJ AKUSZERKI" - Meg Elison

" Księga bezimiennej akuszerki " Meg Elison , laureatki nagrody im. Philipa K. Dicka to książka roku według " Publishers Weekly ". Nazywana opowieścią podręcznej w świecie postapo , która przedstawia wizję świata po wielkiej katastrofie, w tym przypadku po niesłychanie śmiertelnej epidemii gorączki, która doprowadziła do upadku znanej nam dziś cywilizacji. Przetrwać w świecie pandemii wydaje się jednak niczym, w porównaniu z tym, co wkrótce czeka ocalałych. Do tego " Księga bezimiennej akuszerki"pędzi w zawrotnym tempie. I nie chodzi tu bynajmniej o jej fabułę, a o jej przestrzeń czasową, która rozciąga się na wiele, wiele lat. Widać wyraźnie, iż autorka nie zamierzała skupiać się, ani zobrazować nam tylko chwili z życia bohaterki, jednego wydarzenia, jakiejś sensacji czy jednej przygody. Książka ta odsłania bowiem zrujnowany świat na przestrzeni niemal pokoleń, dając szansę czytelnikowi wyobrażenia sobie, czym tak naprawdę może być apokalipsa...

"SEMIRAMIDA" Ewa Kasala

" Semiramida " to kolejna powieść Ewy Kassali o wyjątkowej sile kobiecości, jak również bogate źródło historyczne. Pełne detali i ciekawostek pozwalająca poczuć atmosferę starożytnego świata. Autorka nie szczędzi czytelnikowi również i emocji, dzięki też i którym powieść staje się prawdziwą perełką literacką z gatunku tych obyczajowo-historycznych opowieści. Równie ważnym aspektem jej sukcesu jest też oczywiście postać głównej bohaterki — Królowej Semiramidy, jak i pozostałych kobiet, które odgrywają całkiem sporą rolę w tej historii. Wszystkie mądre, silne i odważne. Kobiety, które nie bały się używać rozumu. Kobiety pełne uczuć, których też i nie skrywały. Myślę, że każda z nas odnajdzie w nich odrobinę siebie. Być może zainspiruje się nimi albo inaczej spojrzy na samą siebie. Z powieści Ewy Kassali można więc czerpać pełnymi garściami. Można się wręcz delektować jej prozą. Jej barwą i smakiem, który pieści zmysły. I nie sposób się od niej oderwać. Choćby s...