Przejdź do głównej zawartości

"Heaven" Mieko Kawakami

 


"Heaven" Mieko Kawakami japońskiej pisarki to powieść nominowana do Międzynarodowej Nagrody Bookera 2022, co nie powinno odstraszać, a raczej zachęcić do jej lektury. Lekturyj niewielkiej książeczki, w obliczu której emocje będą wzbierać w nas z każdą przeczytaną stroną coraz potężniej. Aż wybuchną albo sprawią, że przyjdzie nam wiele z nich jeszcze przepracować.

Jej bohaterem jest czternastoletni chłopak z wadą wzroku o przezwisku Maroko. Tak wołają na niego koledzy z klasy. Ci, którzy serwują mu każdego dnia potężną dawkę upokorzeń. Znęcają się nad nim i poddają coraz to bardziej okrutnym torturom. A świat jakby tego nie widzi. Jakby nie było wokół nich nikogo więcej. Nikogo, kto zauważy co dzieje się na arenie nastoletniego bytu. Tym bardziej że Maroko nie jest w swoim cierpieniu odosobniony, o czym przekonuje się krótko po tym, jak...

„Było to pod koniec kwietnia. Kiedy otworzyłem piórnik, pomiędzy ołówkami zauważyłem niewielki, wielokrotnie poskładany kawałek papieru. Rozłożyłem go i przeczytałem: ‘Jesteśmy podobni.”

Kojima to dziewczynka z biednego domu. Zawsze brudna i nieuczesana, której koleżanki również nie szczędzą upokorzeń. Z czasem tych dwoje zaprzyjaźnia się ze sobą, choć nie otwarcie. Spotykają się w ukryciu i piszą do siebie listy. Dyskutują o świecie i jego wartościach. Z czasem coraz odważniej również o sobie. Te spotkania i listy napełniają ich radością. Pozwalają inaczej patrzeć na świat i to, czego doświadczają. Nierzadko cierpią podwójnie. To cierpienie wyzwala jednak w nich siłę. Moc, której zupełnie nie rozumieją ich oprawcy.

„Jeśli istnieje piekło, to tutaj, na ziemi. Niebo też. Tu jest wszystko.”

Heaven” to niezwykła i trudna zarazem lektura. Historia, której trudno się oprzeć, mimo zła, które w niej tkwi. Wciągająca i poruszająca najczulsze struny naszych emocji. Wiele z jej scen gotowych jest wyzwolić w nas złość, bezradność, a nawet szaleństwo. Dosłownie chciałoby się wejść w jej spektakl by powiedzieć DOŚĆ! Zadziałać. Tego jednak nie możemy zrobić. Nie mamy wpływu na to, co dzieje się z bohaterami powieści. Za to na to, co wokół nas - już tak. Warto się więc z nią zapoznać mimo obezwładniającej mocy, która w sobie ma. Która jest efektem jednej rozmowy ofiary z oprawcą.

Obowiązkowa lektura dla młodzieży i nas i nazwisko do zapamiętania — Mieko Kawakami — bo już niebawem ukaże się kolejna powieść autorki w polskim przekładzie "Piersi i jajeczka". Ależ ja na nią czekam. 
 

Popularne posty z tego bloga

"OSTATNI ROZDZIAŁ" - Katarzyna Kalista

Trafiając na taką powieści jak ta, ma się ochotę trwać w niej niemal bez końca. Urocza, wzruszająca i pełna sentymentu. Inna niż wszystkie. Nie przesadzona ani pobieżna. Idealna dla każdej z nas. Dla każdego, kogo rozczulają historie innych. Dla wrażliwca, który lubi poddawać się emocjom, gdzie śmiech i łzy przeplatają się, nadając smaku szarej rzeczywistości. To zaś, co uderza w tej książce najbardziej, to jej konstrukcja, czyli " powieść w powieści " oraz jej zakończenie, które niewiele ma wspólnego z romantyczną bajką o miłości. Jest mimo to kwintesencją smaku tej historii. Takie prawdziwe i niespodziewane wbrew pozorom. Subtelne i piękne. Tak samo piękne, jak i te przenikające się dwie historie, w których język jest nieokiełznaną materią, a rozwoju ich wydarzeń nie da się przewidzieć. W której " koniec jest zawsze początkiem czegoś nowego". Do tego szczera, emocjonalna i bardzo żywa. Można naprawdę oszaleć na jej punkcie. DEBIUT JAKICH MAŁO.

"KSIĘGA BEZIMIENNEJ AKUSZERKI" - Meg Elison

" Księga bezimiennej akuszerki " Meg Elison , laureatki nagrody im. Philipa K. Dicka to książka roku według " Publishers Weekly ". Nazywana opowieścią podręcznej w świecie postapo , która przedstawia wizję świata po wielkiej katastrofie, w tym przypadku po niesłychanie śmiertelnej epidemii gorączki, która doprowadziła do upadku znanej nam dziś cywilizacji. Przetrwać w świecie pandemii wydaje się jednak niczym, w porównaniu z tym, co wkrótce czeka ocalałych. Do tego " Księga bezimiennej akuszerki"pędzi w zawrotnym tempie. I nie chodzi tu bynajmniej o jej fabułę, a o jej przestrzeń czasową, która rozciąga się na wiele, wiele lat. Widać wyraźnie, iż autorka nie zamierzała skupiać się, ani zobrazować nam tylko chwili z życia bohaterki, jednego wydarzenia, jakiejś sensacji czy jednej przygody. Książka ta odsłania bowiem zrujnowany świat na przestrzeni niemal pokoleń, dając szansę czytelnikowi wyobrażenia sobie, czym tak naprawdę może być apokalipsa...

"SEMIRAMIDA" Ewa Kasala

" Semiramida " to kolejna powieść Ewy Kassali o wyjątkowej sile kobiecości, jak również bogate źródło historyczne. Pełne detali i ciekawostek pozwalająca poczuć atmosferę starożytnego świata. Autorka nie szczędzi czytelnikowi również i emocji, dzięki też i którym powieść staje się prawdziwą perełką literacką z gatunku tych obyczajowo-historycznych opowieści. Równie ważnym aspektem jej sukcesu jest też oczywiście postać głównej bohaterki — Królowej Semiramidy, jak i pozostałych kobiet, które odgrywają całkiem sporą rolę w tej historii. Wszystkie mądre, silne i odważne. Kobiety, które nie bały się używać rozumu. Kobiety pełne uczuć, których też i nie skrywały. Myślę, że każda z nas odnajdzie w nich odrobinę siebie. Być może zainspiruje się nimi albo inaczej spojrzy na samą siebie. Z powieści Ewy Kassali można więc czerpać pełnymi garściami. Można się wręcz delektować jej prozą. Jej barwą i smakiem, który pieści zmysły. I nie sposób się od niej oderwać. Choćby s...