Przejdź do głównej zawartości

"Carny poniedziałek" Agnieszka Graca


"Czarny poniedziałek" to hipnotyzująca, wciągająca i niezwykle porywająca powieść kryminalna. To literackie cacko wypełnione jest napięciem i tajemnicą, które trzymają czytelnika w napięciu do ostatniej strony, a Kraków staje się niemal jego żywym bohaterem, wkomponowanym w historię w sposób misterny i urokliwy.  Do tego misternie splecione ze sobą wątki pełne kobiecej dominacji, zdrad i zazdrości, zachwycają swoją głębią i złożonością.

Jedną z takich bohaterek jest Iga Bagińska, w pełni wyrazista i niezwykle odważna kobieta, która emanuje autentycznością i siłą charakteru. Jej osobista podróż w obliczu kryzysu małżeńskiego dodaje powieści niezwykłej emocjonalnej mocy. Pisarski talent Agnieszki Gracy sprawia zaś, że każdy zarys postaci wydaje się bardzo realny, a fabuła wciąga niczym silna morska fala. I choć "Czarny Poniedziałek" to jeszcze nie prawdziwe arcydzieło wśród powieści kryminalnych, to warto dać jej szansę. Ona naprawdę wciąga, zaskakuje i porusza. To lektura, która na długo pozostanie w pamięci, pozostawiając po sobie niezatarte wrażenie i głód kolejnych literackich przeżyć z Igą w roli głównej.  

Cóż więcej dodać. W tej wersji gatunku, która reprezentuje "Czarny poniedziałek", akcja płynie wartko, zaskakując czytelnika nieprzewidywalnymi zwrotami wydarzeń. Fabuła splata się w intrygujący sposób, prowadząc do rozwiązania, które jest równie nieoczywiste, co satysfakcjonujące, a to tylko dowodzi jak świetnie autorka radzi sobie z narracją. Świetnie wychodzi jej również manipulacja fabułą, o czym świadczą rzucane na nią cienie i inteligentnie ukryte wskazówki. Mocną stroną tego kryminału jest także styl autorki, która potrafi w sposób mistrzowski malować obrazy i wplatać w tekst wszystkie subtelności psychologiczne i emocjonalne bohaterów, a słowa są precyzyjnie dobrane, tworząc wrażenie, że każde zdanie ma znaczenie.

Jednak to, co naprawdę wyróżnia ten kryminał, to jego kobiece bohaterki. Są to niezwykle wyraziste postacie, posiadające swoje własne motywacje, pragnienia i tajemnice. Ich siła, determinacja, a także lęki i wątpliwości czynią je ludzkimi, sprawiając, że czytelnik może się z nimi utożsamić i przeżyć ich historie na własnej skórze.

Ten kryminał to nie tylko opowieść o zbrodni i toczącym się wokół niego śledztwie. To także głęboki wgląd w ludzką naturę, pełen napięcia i nieoczywistych zwrotów akcji thriller, który ma szansę pozostawić niejednego czytelnika pod dużym wrażeniem. 

Zapraszam do lektury. 

 AGORA

Popularne posty z tego bloga

"OSTATNI ROZDZIAŁ" - Katarzyna Kalista

Trafiając na taką powieści jak ta, ma się ochotę trwać w niej niemal bez końca. Urocza, wzruszająca i pełna sentymentu. Inna niż wszystkie. Nie przesadzona ani pobieżna. Idealna dla każdej z nas. Dla każdego, kogo rozczulają historie innych. Dla wrażliwca, który lubi poddawać się emocjom, gdzie śmiech i łzy przeplatają się, nadając smaku szarej rzeczywistości. To zaś, co uderza w tej książce najbardziej, to jej konstrukcja, czyli " powieść w powieści " oraz jej zakończenie, które niewiele ma wspólnego z romantyczną bajką o miłości. Jest mimo to kwintesencją smaku tej historii. Takie prawdziwe i niespodziewane wbrew pozorom. Subtelne i piękne. Tak samo piękne, jak i te przenikające się dwie historie, w których język jest nieokiełznaną materią, a rozwoju ich wydarzeń nie da się przewidzieć. W której " koniec jest zawsze początkiem czegoś nowego". Do tego szczera, emocjonalna i bardzo żywa. Można naprawdę oszaleć na jej punkcie. DEBIUT JAKICH MAŁO.

"KSIĘGA BEZIMIENNEJ AKUSZERKI" - Meg Elison

" Księga bezimiennej akuszerki " Meg Elison , laureatki nagrody im. Philipa K. Dicka to książka roku według " Publishers Weekly ". Nazywana opowieścią podręcznej w świecie postapo , która przedstawia wizję świata po wielkiej katastrofie, w tym przypadku po niesłychanie śmiertelnej epidemii gorączki, która doprowadziła do upadku znanej nam dziś cywilizacji. Przetrwać w świecie pandemii wydaje się jednak niczym, w porównaniu z tym, co wkrótce czeka ocalałych. Do tego " Księga bezimiennej akuszerki"pędzi w zawrotnym tempie. I nie chodzi tu bynajmniej o jej fabułę, a o jej przestrzeń czasową, która rozciąga się na wiele, wiele lat. Widać wyraźnie, iż autorka nie zamierzała skupiać się, ani zobrazować nam tylko chwili z życia bohaterki, jednego wydarzenia, jakiejś sensacji czy jednej przygody. Książka ta odsłania bowiem zrujnowany świat na przestrzeni niemal pokoleń, dając szansę czytelnikowi wyobrażenia sobie, czym tak naprawdę może być apokalipsa...

"SEMIRAMIDA" Ewa Kasala

" Semiramida " to kolejna powieść Ewy Kassali o wyjątkowej sile kobiecości, jak również bogate źródło historyczne. Pełne detali i ciekawostek pozwalająca poczuć atmosferę starożytnego świata. Autorka nie szczędzi czytelnikowi również i emocji, dzięki też i którym powieść staje się prawdziwą perełką literacką z gatunku tych obyczajowo-historycznych opowieści. Równie ważnym aspektem jej sukcesu jest też oczywiście postać głównej bohaterki — Królowej Semiramidy, jak i pozostałych kobiet, które odgrywają całkiem sporą rolę w tej historii. Wszystkie mądre, silne i odważne. Kobiety, które nie bały się używać rozumu. Kobiety pełne uczuć, których też i nie skrywały. Myślę, że każda z nas odnajdzie w nich odrobinę siebie. Być może zainspiruje się nimi albo inaczej spojrzy na samą siebie. Z powieści Ewy Kassali można więc czerpać pełnymi garściami. Można się wręcz delektować jej prozą. Jej barwą i smakiem, który pieści zmysły. I nie sposób się od niej oderwać. Choćby s...