Przejdź do głównej zawartości

"CHŁOPIEC POCHŁANIA WSZECHŚWIAT" - Trent Dalton

"Chłopiec pochłania wszechświat"- książka, po którą nie sięgnęłabym, widząc tylko i wyłącznie jej okładkę. Która zamiast przyciągać, odstrasza swoją krzykliwością. Różowo-czerwoną barwą, kompletnie niepasującą mi do jej stylu. Która co najwyżej może symbolizować zaledwie mały fragment tej powieści. Przyciągnął mnie za to jej opis, który znajdziecie tutaj. Zapowiedzieć niebanalnej historii. Zmysłowej i odważnej. Prostej tylko na pozór. W rzeczywistości głębokiej i hipnotyzującej. Emocjonującej i poetyckiej zarazem.

Dlatego "Chłopiec pochłania wszechświat" - to książka, którą będę zawsze kojarzyć z niezwykle przejmującą opowieścią chłopca, któremu autor zgotował los znacznie odmienny od naszego. Życie dotkliwe, bolesne, choć nad wyraz głębokie i świadome. Obdarzył go najznośniejszymi przymiotami. Dobrym i czystym sercem. Silnym ciałem i nieskazitelną duszą. Charakterem. Nauczył go manipulować czasem i postrzegać to, co dla innych niewidoczne. Dał mu wyjątkowy cel i głęboką tajemnicę. Dziesiątki pytań bez odpowiedzi i szansę. Wyzwolił w nim ciekawość. Miłość do słowa pisanego. Dlatego marzył o pisaniu. Chciał pisać o ludziach, którzy dopuszczali się przestępstw. O tym, co nimi kieruje. O tym, jak znaleźli się w miejscu, w którym dziś są. O chwili, w której przeszli na druga stronę mocy.
Dlatego Eli Bell własnym pazurami skrobał tę paskudną ścianę zwaną życiem w poszukiwaniu okna prawdy albo złóż dobra i jego własnego źródła życia. Był chłopcem, który chłonął niemal wszystko. Przeszłość, siebie, cały wszechświat. I wciąż czuł niedosyt.
"Mogłabyś wejść w szczegóły. Mam dość fragmentów. Wy wszyscy mówienie fragmentami, a ja nigdy nie dostaje konkretów. Ciągle powtarzasz, że powiesz mi jak będę starszy, a ja jestem coraz starszy, a historie stają się coraz bardziej niejasne i ogólnikowe. Nic nie pasuje. Wszystko to tylko jakieś odpryski. Nie opowiadasz całych historii. Opowiadasz początki, środki, końce, ale nie kompletne historie."
Kompletną historią jest za to ta, o Chłopcu, który pochłaniał wszechświat. Błyskotliwa i niezwykle bogata w fabułę. Liryczna i bezlitosna zarazem. Pełna brutalności. Jest dziecięcym spojrzeniem na świat, pełnym zła, ale i humoru. Wiary, miłości i przyjaźń. Powieścią o rodzinie, zbrodni i magii umysłu. Przeznaczeniu pisanym własną ręką.
Obrazem przedmieść Brisbane z 1983 roku. Zaniedbanej dzielnicy zamieszkanej głównie przez polskich i wietnamskich uchodźców, w której wychowuje się Eli, a towarzyszy mu w tym uzdolniony niemy brat, handlarz narkotyków w roli zastępczego ojca i matka narkomanka. Dwunastoletni Eli nie przestaje jednak wierzyć w dobro, którego wciąż szuka. Sam bowiem marzy o tym, by stać się dobrym człowiekiem. Najpierw musi jednak poznać, co tak naprawdę oznacza to słowo. A skoro "dobro musi najpierw objawić się w świecie przestępczym, gdzie zło jest normą i codziennością, a dobro słabością" jego szanse na znalezienie go wciąż rosną.

Powieść w moim mniemaniu jest kwintesencją wielu smaków i stylu. To jakby zebrać z wielu powieści to co w nich najlepszego, wymieszać i uformować niemal arcydzieło. Powieść z gatunku, do którego mógłby przyłożyć rękę niejeden mistrz słowa. W której kipi od emocji, a każdy z rozdziałów przepełniony jest akcją, mądrą, dowcipna i okrutna jednocześnie. To sprawia, że książka ta staje się wielowymiarowa i ponadczasowa. Nic bowiem lepiej nie łączy pokoleń od opowieści o braterstwie, rodzinie, miłości i nadziei, zwłaszcza kiedy te wyłaniają się z podwórka pełnego cierpień.

Za książkę dziękuję wydawnictwu HARPER COLLINS

Moja ocena to 5/6


 


Popularne posty z tego bloga

"OSTATNI ROZDZIAŁ" - Katarzyna Kalista

Trafiając na taką powieści jak ta, ma się ochotę trwać w niej niemal bez końca. Urocza, wzruszająca i pełna sentymentu. Inna niż wszystkie. Nie przesadzona ani pobieżna. Idealna dla każdej z nas. Dla każdego, kogo rozczulają historie innych. Dla wrażliwca, który lubi poddawać się emocjom, gdzie śmiech i łzy przeplatają się, nadając smaku szarej rzeczywistości. To zaś, co uderza w tej książce najbardziej, to jej konstrukcja, czyli " powieść w powieści " oraz jej zakończenie, które niewiele ma wspólnego z romantyczną bajką o miłości. Jest mimo to kwintesencją smaku tej historii. Takie prawdziwe i niespodziewane wbrew pozorom. Subtelne i piękne. Tak samo piękne, jak i te przenikające się dwie historie, w których język jest nieokiełznaną materią, a rozwoju ich wydarzeń nie da się przewidzieć. W której " koniec jest zawsze początkiem czegoś nowego". Do tego szczera, emocjonalna i bardzo żywa. Można naprawdę oszaleć na jej punkcie. DEBIUT JAKICH MAŁO.

"KSIĘGA BEZIMIENNEJ AKUSZERKI" - Meg Elison

" Księga bezimiennej akuszerki " Meg Elison , laureatki nagrody im. Philipa K. Dicka to książka roku według " Publishers Weekly ". Nazywana opowieścią podręcznej w świecie postapo , która przedstawia wizję świata po wielkiej katastrofie, w tym przypadku po niesłychanie śmiertelnej epidemii gorączki, która doprowadziła do upadku znanej nam dziś cywilizacji. Przetrwać w świecie pandemii wydaje się jednak niczym, w porównaniu z tym, co wkrótce czeka ocalałych. Do tego " Księga bezimiennej akuszerki"pędzi w zawrotnym tempie. I nie chodzi tu bynajmniej o jej fabułę, a o jej przestrzeń czasową, która rozciąga się na wiele, wiele lat. Widać wyraźnie, iż autorka nie zamierzała skupiać się, ani zobrazować nam tylko chwili z życia bohaterki, jednego wydarzenia, jakiejś sensacji czy jednej przygody. Książka ta odsłania bowiem zrujnowany świat na przestrzeni niemal pokoleń, dając szansę czytelnikowi wyobrażenia sobie, czym tak naprawdę może być apokalipsa...

"SEMIRAMIDA" Ewa Kasala

" Semiramida " to kolejna powieść Ewy Kassali o wyjątkowej sile kobiecości, jak również bogate źródło historyczne. Pełne detali i ciekawostek pozwalająca poczuć atmosferę starożytnego świata. Autorka nie szczędzi czytelnikowi również i emocji, dzięki też i którym powieść staje się prawdziwą perełką literacką z gatunku tych obyczajowo-historycznych opowieści. Równie ważnym aspektem jej sukcesu jest też oczywiście postać głównej bohaterki — Królowej Semiramidy, jak i pozostałych kobiet, które odgrywają całkiem sporą rolę w tej historii. Wszystkie mądre, silne i odważne. Kobiety, które nie bały się używać rozumu. Kobiety pełne uczuć, których też i nie skrywały. Myślę, że każda z nas odnajdzie w nich odrobinę siebie. Być może zainspiruje się nimi albo inaczej spojrzy na samą siebie. Z powieści Ewy Kassali można więc czerpać pełnymi garściami. Można się wręcz delektować jej prozą. Jej barwą i smakiem, który pieści zmysły. I nie sposób się od niej oderwać. Choćby s...