Świąteczne czytanie

 

 


Dzień dobry,

W rękach trzymam dwie świąteczne książki dla małego czytelnika, o których dziś wam krótko opowiem.

„Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka” Petra Horacka to urokliwa, polsko-angielska opowieść wigilijna, której bohaterką jest Zuzia. Gąska, która pragnie zdobyć prawdziwą gwiazdkę z nieba. Zapytacie po co jej ona. Otóż gwiazdka ta ma być zwieńczeniem dekoracji świątecznej choinki, która bez niej wydaje się Zuzi bardzo niepełna. Gąska rusza zatem w drogę, ku wielkiej przygodzie. To jednak co w swej podróży odkryła Zuzia, zaskoczyło nie tylko ją.

„Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka” to niezwykle ciepła i mądra opowieść o przyjaźni. O tym co jest naprawdę ważne, a co mniej. O właściwym postrzeganiu rzeczy i otaczającego nas świata. Jest historią, do której z przyjemnością będzie się wracać. Może nawet każdego roku. Uroku dodają jej dodatkowo piękne ilustracje wypełniające niemal cała przestrzeń książki. Śmiało po nią sięgajcie.

Nieco inną już jest historia Richarda Scarry „Kiedy przychodzi Święty Mikołaj”. Opowieść znacznie bardziej złożona, która nie zachwyciła mnie już tak bardzo jak wspomniana wcześniej książka. Jest w niej jednak znacznie więcej treści, choć sama przygoda świąteczna wiąże się również z daleką podróżą. Podróżą na koło podbiegunowe. Tam trafia Niezdarek – bohater, który bardzo chce pomóc Świętemu Mikołajowi. Jego niezdarność ma jednak konsekwencje nawet tam, co grozi wielkiej świątecznej katastrofie. Nie ma jednak tego złego co by na dobre nie wyszło – jak mawiała moja babcia. Więc i tu wszystko dobrze się kończy, co jednak wcale proste nie było.

Książka ta ma dodatkowo znamiona komiksu. Zatem ogrom ilustracji, a do każdej z nich odrobina tekstu. Tekstu, który jednak nie oddaje w pełni możliwości tej opowieści. Nieco chaotycznego jak dla mnie. Pozostawiającego czytelnika z nieco niedopowiedzianymi kwestiami. Jest tym samym okazją, by stworzyć na jej podstawie własną opowieść. Dopełnić ją. Nadając jej tym samym wyrazistości.

Na obie książki będziecie mieli jeszcze okazję zerknąć w towarzystwie Małej Czarownicy. Teraz ona bierze się za ich czytanie.


WYDAWNICTWO BABARYBA