Przejdź do głównej zawartości

"KIEŁBASKA"


"Książki są jak skarbnice, a gdy czyta się je na głos w towarzystwie dzieci, stają się magiczne. Doświadczyłam tego osobiście. Pozwólcie, że opowiem wam moją historię oraz historię "Kiełbaski".

"Kiełbaska" od dłuższego czasu leżała na mojej półce. Przeczytałam ją już jakiś czas temu, jednak brakowało mi początkowo zapału, aby podzielić się moimi wrażeniami. Nie od razu zrobiła na mnie wielkie wrażenie. Ten moment "WOW" nadszedł dopiero później, gdy przeczytałam historię "Kiełbaski", która nie chce jeść kolacji podczas spotkania z przedszkolakami. Ich reakcje były bezcenne – te zaskoczone buzie i oczy pełne ciekawości.

"Kiełbaska nie chce jeść kolacji" Olivera Zahla i Siri Melchior to zabawna i kolorowa opowieść o relacji między tatą a córką, pełna humoru i niespodzianek, która wciąga od pierwszej strony. Opowiada o relacji między tatą a córką. Kiełbaską codziennie bowiem spędza czas ze swoim tatą, który czule nazywa ją Kiełbaską. Ich szczególnym dniem jest jednak piątek, kiedy to razem oglądają filmy i zajadają się słodyczami.

Jednak pewnego dnia Kiełbaska odmawia jedzenia kolacji i chce zjeść od razu słodycze. Tata nie zgadza się na ten pomysł, bo wie, że nie jest to zdrowe dla córki. Kiełbaska jest zdenerwowana i odchodzi do swojego pokoju. Ma tzw. focha. Wówczas Tata postanawia przeprowadzić na niej eksperyment - pozwala jej jeść przez cały weekend tylko słodycze.

Kiełbaska entuzjastycznie przystaje na propozycję, jednak wkrótce zaczyna odczuwać skutki nadmiaru słodyczy. Tata serwuje jej bowiem niecodzienne posiłki, np. żelki na śniadanie. Na drugie czekoladę itd. W końcu Kiełbaska zdaje sobie sprawę, że nadmiar słodyczy nie jest dobre dla jej organizmu. Zaczyna odczuwać tego wyraźne skutki. Historia kończy się oczywiście bezpiecznie dla Kiełbaski, ale jest też formą pogodzeniem się Kiełbaski z tatą i zrozumieniem przez nią, że zdrowe odżywianie jest bardzo ważne. Książka porusza także temat kompromisu i uczy dzieci, że czasem trzeba ustąpić i znaleźć złoty środek.

Tym sposobem, autorzy subtelnie przekazują dzieciom istotne wartości, takie jak zdrowe odżywianie i umiejętność kompromisu w relacjach rodzinnych.

Jednym z atutów tej książki są też ilustracje stworzone przez Siri Melchior. Ich prostota i kolorystyka doskonale oddają atmosferę opowieści, sprawiając, że mały czytelnik wpada w wir przygody razem z Kiełbaską i jej tatą. Ponadto, książka, jak już wspomniałam, porusza ważne tematy, takie jak zdrowe odżywianie i umiejętność kompromisu w rodzinie. Poprzez zabawną historię o słodyczach i kolacji, autorzy subtelnie przekazują dzieciom istotne wartości i zachęcają do refleksji nad swoimi nawykami żywieniowymi.

"Kiełbaska nie chce jeść kolacji" to pozycja obowiązkowa na półce każdego czytelnika. Zarówno dzieci, jak i dorośli będą zachwyceni tą pełną uroku opowieścią, która bawi, uczy i wciąga od pierwszej strony do ostatniej. Gorąco polecam serię o Kiełbasce. 

Edymon



Popularne posty z tego bloga

"OSTATNI ROZDZIAŁ" - Katarzyna Kalista

Trafiając na taką powieści jak ta, ma się ochotę trwać w niej niemal bez końca. Urocza, wzruszająca i pełna sentymentu. Inna niż wszystkie. Nie przesadzona ani pobieżna. Idealna dla każdej z nas. Dla każdego, kogo rozczulają historie innych. Dla wrażliwca, który lubi poddawać się emocjom, gdzie śmiech i łzy przeplatają się, nadając smaku szarej rzeczywistości. To zaś, co uderza w tej książce najbardziej, to jej konstrukcja, czyli " powieść w powieści " oraz jej zakończenie, które niewiele ma wspólnego z romantyczną bajką o miłości. Jest mimo to kwintesencją smaku tej historii. Takie prawdziwe i niespodziewane wbrew pozorom. Subtelne i piękne. Tak samo piękne, jak i te przenikające się dwie historie, w których język jest nieokiełznaną materią, a rozwoju ich wydarzeń nie da się przewidzieć. W której " koniec jest zawsze początkiem czegoś nowego". Do tego szczera, emocjonalna i bardzo żywa. Można naprawdę oszaleć na jej punkcie. DEBIUT JAKICH MAŁO.

"KSIĘGA BEZIMIENNEJ AKUSZERKI" - Meg Elison

" Księga bezimiennej akuszerki " Meg Elison , laureatki nagrody im. Philipa K. Dicka to książka roku według " Publishers Weekly ". Nazywana opowieścią podręcznej w świecie postapo , która przedstawia wizję świata po wielkiej katastrofie, w tym przypadku po niesłychanie śmiertelnej epidemii gorączki, która doprowadziła do upadku znanej nam dziś cywilizacji. Przetrwać w świecie pandemii wydaje się jednak niczym, w porównaniu z tym, co wkrótce czeka ocalałych. Do tego " Księga bezimiennej akuszerki"pędzi w zawrotnym tempie. I nie chodzi tu bynajmniej o jej fabułę, a o jej przestrzeń czasową, która rozciąga się na wiele, wiele lat. Widać wyraźnie, iż autorka nie zamierzała skupiać się, ani zobrazować nam tylko chwili z życia bohaterki, jednego wydarzenia, jakiejś sensacji czy jednej przygody. Książka ta odsłania bowiem zrujnowany świat na przestrzeni niemal pokoleń, dając szansę czytelnikowi wyobrażenia sobie, czym tak naprawdę może być apokalipsa...

"SEMIRAMIDA" Ewa Kasala

" Semiramida " to kolejna powieść Ewy Kassali o wyjątkowej sile kobiecości, jak również bogate źródło historyczne. Pełne detali i ciekawostek pozwalająca poczuć atmosferę starożytnego świata. Autorka nie szczędzi czytelnikowi również i emocji, dzięki też i którym powieść staje się prawdziwą perełką literacką z gatunku tych obyczajowo-historycznych opowieści. Równie ważnym aspektem jej sukcesu jest też oczywiście postać głównej bohaterki — Królowej Semiramidy, jak i pozostałych kobiet, które odgrywają całkiem sporą rolę w tej historii. Wszystkie mądre, silne i odważne. Kobiety, które nie bały się używać rozumu. Kobiety pełne uczuć, których też i nie skrywały. Myślę, że każda z nas odnajdzie w nich odrobinę siebie. Być może zainspiruje się nimi albo inaczej spojrzy na samą siebie. Z powieści Ewy Kassali można więc czerpać pełnymi garściami. Można się wręcz delektować jej prozą. Jej barwą i smakiem, który pieści zmysły. I nie sposób się od niej oderwać. Choćby s...