Przejdź do głównej zawartości

SZAFARZ - Grzegorz Brudnik



Dziś chciałabym podzielić się z Wami pewną historią, związaną z książką, którą widzicie na zdjęciu. Tak, to "SZAFASZ" Grzegorza Brudnika.

Wszystko rozpoczęło się na Poznańskich Targach Książki, gdzie natknęłam się na jednego z moich ulubionych autorów, Marka Stelara. Towarzyszył mu Mieczysław Gorzka oraz ktoś zupełnie mi obcy. Okazało się, że to właśnie Grzegorz Brudnik, autor, którego nowa powieść kryminalna miała pojawić się na rynku lada dzień. Zachwalał ją też sam Stelar i gorąco namawiał mnie do jej lektury. Wiedziałam więc, że nie mogę sobie odmówić tego literackiego doświadczenia. Kilka dni później "Szafarz" trafił w moje ręce. Dziś wiem, że to bez wątpienia jedna z najlepszych powieści, jakie miałam okazję poznać. I pomyśleć, że autor miał zamiar zakończyć swoją przygodę z pisaniem.

Czegoż w niej nie ma? :) Niebanalni bohaterowie, których albo się kocha, albo wręcz nienawidzi. Kobiety, mężczyźni - wszyscy poturbowani przez życie. Brutalni, seksowni, nieokiełznani i bohater pierwszego planu - Rafał Lichy, człowiek tajemnica, który mam wrażenie, już depta po piętach Igorowi Brudnemu.

Ale to nie wszystko, bo w tej opowieści jest też szaleństwo. Szaleństwo zbrodni. Ktoś postanawia bawić się w zabijanie raz do roku, a w noc sylwestrową podrzuca ciała bez głowy. To mrożąca krew w żyłach zbrodnia, która od lat daje policji nie spać po nocach. A co do seksu - jest go mnóstwo. I choć daleko mu do romantycznych wizji zbliżeń, potrafi rozgrzać atmosferę. Mam też nieoparte wrażenie, że pełni on dość znacząca rolę w powieści. Rolę, która pozwala głębiej spojrzeć w zakamarki duszy bohaterów.

Dodajmy do tego jeszcze uliczną surowość, alkohol, typów spod ciemnej gwiazdy, ostry język... i psa. Nic dziwnego, że tyle dzieje się w tej historii. Ponad czterysta stron pełnych akcji. Nie ma w niej miejsca na nudę, ani na przegadane sceny. Rafał Lichy sunie jak burza, bez względu na to, gdzie się znajduje, co robi i co myśli. A teraz zamknijcie oczy i wyobraźcie sobie jeszcze te nie najciekawsze zakątki Górnego Śląska. Bytom. Katowice. Czujecie już ten klimat?"

"To jednak nie koniec. Wisienką na torcie jest zakończenie tej historii. Historii zbrodniarza-artysty, którego anonimowość okazuje się być niełatwa do złamania. Rafałowi Lichemu oczywiście udaje się to osiągnąć, ale czy Wam uda się to odkryć przed nim? Chylę więc czoła przed autorem za tę mistrzowską intrygę i sposób, w jaki została ona poprowadzona. Jeśli chcecie poznać więcej szczegółów, zachęcam do sięgnięcia po samą powieść, a ja trzymam kciuki za długi żywot Rafała Lichego. Już go lubię. ;)

Jeden mam tylko z nim problem. Nie umiem sobie wyobrazić Lichego. Tego jego niebywałego piękna. To dla mnie było niepojęte. Ta jego uroda wybijała mnie z rytmu. Ale i z tym sobie z czasem poradziłam. ;)

POLECAM!!!

Edymon

Popularne posty z tego bloga

"OSTATNI ROZDZIAŁ" - Katarzyna Kalista

Trafiając na taką powieści jak ta, ma się ochotę trwać w niej niemal bez końca. Urocza, wzruszająca i pełna sentymentu. Inna niż wszystkie. Nie przesadzona ani pobieżna. Idealna dla każdej z nas. Dla każdego, kogo rozczulają historie innych. Dla wrażliwca, który lubi poddawać się emocjom, gdzie śmiech i łzy przeplatają się, nadając smaku szarej rzeczywistości. To zaś, co uderza w tej książce najbardziej, to jej konstrukcja, czyli " powieść w powieści " oraz jej zakończenie, które niewiele ma wspólnego z romantyczną bajką o miłości. Jest mimo to kwintesencją smaku tej historii. Takie prawdziwe i niespodziewane wbrew pozorom. Subtelne i piękne. Tak samo piękne, jak i te przenikające się dwie historie, w których język jest nieokiełznaną materią, a rozwoju ich wydarzeń nie da się przewidzieć. W której " koniec jest zawsze początkiem czegoś nowego". Do tego szczera, emocjonalna i bardzo żywa. Można naprawdę oszaleć na jej punkcie. DEBIUT JAKICH MAŁO.

"KSIĘGA BEZIMIENNEJ AKUSZERKI" - Meg Elison

" Księga bezimiennej akuszerki " Meg Elison , laureatki nagrody im. Philipa K. Dicka to książka roku według " Publishers Weekly ". Nazywana opowieścią podręcznej w świecie postapo , która przedstawia wizję świata po wielkiej katastrofie, w tym przypadku po niesłychanie śmiertelnej epidemii gorączki, która doprowadziła do upadku znanej nam dziś cywilizacji. Przetrwać w świecie pandemii wydaje się jednak niczym, w porównaniu z tym, co wkrótce czeka ocalałych. Do tego " Księga bezimiennej akuszerki"pędzi w zawrotnym tempie. I nie chodzi tu bynajmniej o jej fabułę, a o jej przestrzeń czasową, która rozciąga się na wiele, wiele lat. Widać wyraźnie, iż autorka nie zamierzała skupiać się, ani zobrazować nam tylko chwili z życia bohaterki, jednego wydarzenia, jakiejś sensacji czy jednej przygody. Książka ta odsłania bowiem zrujnowany świat na przestrzeni niemal pokoleń, dając szansę czytelnikowi wyobrażenia sobie, czym tak naprawdę może być apokalipsa...

"SEMIRAMIDA" Ewa Kasala

" Semiramida " to kolejna powieść Ewy Kassali o wyjątkowej sile kobiecości, jak również bogate źródło historyczne. Pełne detali i ciekawostek pozwalająca poczuć atmosferę starożytnego świata. Autorka nie szczędzi czytelnikowi również i emocji, dzięki też i którym powieść staje się prawdziwą perełką literacką z gatunku tych obyczajowo-historycznych opowieści. Równie ważnym aspektem jej sukcesu jest też oczywiście postać głównej bohaterki — Królowej Semiramidy, jak i pozostałych kobiet, które odgrywają całkiem sporą rolę w tej historii. Wszystkie mądre, silne i odważne. Kobiety, które nie bały się używać rozumu. Kobiety pełne uczuć, których też i nie skrywały. Myślę, że każda z nas odnajdzie w nich odrobinę siebie. Być może zainspiruje się nimi albo inaczej spojrzy na samą siebie. Z powieści Ewy Kassali można więc czerpać pełnymi garściami. Można się wręcz delektować jej prozą. Jej barwą i smakiem, który pieści zmysły. I nie sposób się od niej oderwać. Choćby s...