Przejdź do głównej zawartości

ZRABOWANE NADZIEJE - Nina Zawadzka

W powieści "Zrabowane nadzieje" Niny Zawadzkiej śledzimy losy Magdy i Adeli Antoszewskich w okresie II wojny światowej. Magda, trzydziestolatka wychowana na wsi, wstępuje do kieleckiej konspiracji, przekonana o swoim powołaniu do wielkich czynów. Jej determinacja i odwaga sprawiają, że szybko awansuje w szeregach organizacji, gotowa walczyć z okupantem niemieckim. Jednak tragedia rodzinna, porwanie dzieci spod ich domu, w tym jej młodszej siostry Adeli i bratanków, zmienia cel Magdy. Teraz musi walczyć o życie najbliższych.

Historia Adeli to serce rozerwane na strzępy przez wojenne okrucieństwo. Siłą wyrwana z rodzinnych ramion, trafia do obozu w Łodzi, gdzie przeżywa koszmar germanizacji dzieci i cierpienia fizyczne oraz emocjonalne. Mimo młodego wieku, jej walka o zachowanie tożsamości jest bohaterska, choć każdy dzień pełen jest bólu i tęsknoty.

Tymczasem Magda nieustannie poszukuje Adeli, świadoma, że czas jej nie sprzyja. Jej determinacja, mimo licznych trudności jednak nie słabnie, a nadzieja na odnalezienie siostry daje jej siłę do dalszej walki. Czy w końcu uda się zjednoczyć rodzinę, czy też wojenne zawirowania na zawsze rozdzielą Magdę i Adelę? To pytania, które czytelnik zadaje sobie, podążając za wciągającą opowieścią o miłości, poświęceniu i nadziei w najcięższych czasach. Narracja autorki oddaje nie tylko dramatyczne wydarzenia, ale i siłę ludzkiego ducha, który w obliczu tragedii potrafi się podnieść i walczyć o swoje największe wartości. Zakończenie tej opowieści oplotło mnie dreszczem, ale to wcale nie jej finisz. Ta historia nie ma bowiem zakończenia – ona ciągle trwa. Trwa w pamięci świadków tamtych dramatycznych wydarzeń. Stanowi integralną część życia wielu ludzi i wciąż zbiera swoje żniwo.

"Zrabowane nadzieje" Niny Zawadzkiej to poruszająca opowieść o determinacji, poświęceniu i niezłomnej sile ludzkiego ducha w obliczu najtrudniejszych czasów. Przeplatające się losy Magdy i Adeli Antoszewskich ukazują nie tylko dramatyczne wydarzenia II wojny światowej, ale także siłę więzi rodzinnych i pragnienie odzyskania utraconego. Magda, wstępując do konspiracji, pokazuje, że nawet najmniejszy gest może mieć ogromne znaczenie w walce o wolność i godność. Adela natomiast symbolizuje niewyobrażalne cierpienie dziecięcych ofiar wojny i ich nieustępliwość w dążeniu do zachowania tożsamości.

Poprzez opowieść o tych dwóch kobietach autorka ukazuje, jak wojna zmienia życie każdego człowieka i jak silne są więzi rodzinne, zdolne przetrwać nawet najtrudniejsze chwile. Jednocześnie, książka ta przypomina nam o ważności pamięci i nauk, jakie możemy wyciągnąć z historii, by nigdy nie zapomnieć o tragicznych wydarzeniach przeszłości i dążyć do budowania lepszej przyszłości dla wszystkich ludzi.

Edymon

Popularne posty z tego bloga

"OSTATNI ROZDZIAŁ" - Katarzyna Kalista

Trafiając na taką powieści jak ta, ma się ochotę trwać w niej niemal bez końca. Urocza, wzruszająca i pełna sentymentu. Inna niż wszystkie. Nie przesadzona ani pobieżna. Idealna dla każdej z nas. Dla każdego, kogo rozczulają historie innych. Dla wrażliwca, który lubi poddawać się emocjom, gdzie śmiech i łzy przeplatają się, nadając smaku szarej rzeczywistości. To zaś, co uderza w tej książce najbardziej, to jej konstrukcja, czyli " powieść w powieści " oraz jej zakończenie, które niewiele ma wspólnego z romantyczną bajką o miłości. Jest mimo to kwintesencją smaku tej historii. Takie prawdziwe i niespodziewane wbrew pozorom. Subtelne i piękne. Tak samo piękne, jak i te przenikające się dwie historie, w których język jest nieokiełznaną materią, a rozwoju ich wydarzeń nie da się przewidzieć. W której " koniec jest zawsze początkiem czegoś nowego". Do tego szczera, emocjonalna i bardzo żywa. Można naprawdę oszaleć na jej punkcie. DEBIUT JAKICH MAŁO.

"KSIĘGA BEZIMIENNEJ AKUSZERKI" - Meg Elison

" Księga bezimiennej akuszerki " Meg Elison , laureatki nagrody im. Philipa K. Dicka to książka roku według " Publishers Weekly ". Nazywana opowieścią podręcznej w świecie postapo , która przedstawia wizję świata po wielkiej katastrofie, w tym przypadku po niesłychanie śmiertelnej epidemii gorączki, która doprowadziła do upadku znanej nam dziś cywilizacji. Przetrwać w świecie pandemii wydaje się jednak niczym, w porównaniu z tym, co wkrótce czeka ocalałych. Do tego " Księga bezimiennej akuszerki"pędzi w zawrotnym tempie. I nie chodzi tu bynajmniej o jej fabułę, a o jej przestrzeń czasową, która rozciąga się na wiele, wiele lat. Widać wyraźnie, iż autorka nie zamierzała skupiać się, ani zobrazować nam tylko chwili z życia bohaterki, jednego wydarzenia, jakiejś sensacji czy jednej przygody. Książka ta odsłania bowiem zrujnowany świat na przestrzeni niemal pokoleń, dając szansę czytelnikowi wyobrażenia sobie, czym tak naprawdę może być apokalipsa...

"SEMIRAMIDA" Ewa Kasala

" Semiramida " to kolejna powieść Ewy Kassali o wyjątkowej sile kobiecości, jak również bogate źródło historyczne. Pełne detali i ciekawostek pozwalająca poczuć atmosferę starożytnego świata. Autorka nie szczędzi czytelnikowi również i emocji, dzięki też i którym powieść staje się prawdziwą perełką literacką z gatunku tych obyczajowo-historycznych opowieści. Równie ważnym aspektem jej sukcesu jest też oczywiście postać głównej bohaterki — Królowej Semiramidy, jak i pozostałych kobiet, które odgrywają całkiem sporą rolę w tej historii. Wszystkie mądre, silne i odważne. Kobiety, które nie bały się używać rozumu. Kobiety pełne uczuć, których też i nie skrywały. Myślę, że każda z nas odnajdzie w nich odrobinę siebie. Być może zainspiruje się nimi albo inaczej spojrzy na samą siebie. Z powieści Ewy Kassali można więc czerpać pełnymi garściami. Można się wręcz delektować jej prozą. Jej barwą i smakiem, który pieści zmysły. I nie sposób się od niej oderwać. Choćby s...