Przejdź do głównej zawartości

"LATARNICY" - Emma Stonex

"Latarnicy" Emmy Stonex to jedna z najpiękniejszych książek jakie miałam okazję przeczytać tego roku. Urokliwa, prowokująca i naprawdę wciągająca. Trzymająca w napięciu do ostatniej strony, jak przystało na powieść z zagadką kryminalną w tle. Nie jest to jednak typowy kryminał ani powieść przygodowa. Nie zaszufladkuje się jej też w powieści obyczajowej czy romansie, choć wszystkie te elementy ma w sobie. To zdecydowanie coś więcej. To wielogatunkowa historia malowana pięknym słowem. Bogata w środki stylistyczne.  Wzruszająca, klimatyczna i z odrobiną mistycyzmu. Powieść gotowa niejednego czytelnika wprowadzić w trans czytania.

„Latarnicy” to jednocześnie powieść, która dysponuje wstępem do samej siebie. Jest bowiem historią wzorowaną na prawdziwych wydarzeniach z 1990 roku. Wówczas z odciętej od świata wyspy Eileam Mor zginęło trzech latarników. Autorka daje w ten sposób również upust domysłom i otwiera nowe furtki do wyjaśnienia tego co mogło się wówczas wydarzyć i co mogą czuć ludzie w tak dwuznacznej sytuacji. Sama w sobie jest jednak opowieścią fikcyjną, którą jak wskazuje Emma Stonex w żaden sposób nie oddaje biografii ani charakterystyki bohaterów tamtych wydarzeń. Jedyne co ich łączy to niespodziewane zniknięcie z latarni morskiej podczas wykonywania czynności służbowych i szereg niejasności związanych z tym faktem.

Tym razem jednak za sprawą powieściowych bohaterów przenosimy się do roku 1972. Do czasu, w którym przestali być oni widoczni dla świata. Niespodziewanie i bez żadnych wyjaśnień, co też stało się nie lada zagadką, która obrosła w niesamowitą ilość teorii. Każdy wierzył w to co chciał, a jaka była prawda? Tego nie wiedział niestety nikt. Dwadzieścia lat później historią latarników zainteresował się znany pisarz. Autor powieści przygodowych Dan Sharp, dla którego ta sprawa była swoistą misją. Zamierzał dowiedzieć się co takiego spotkało owych nieszczęśników, po których w latarni zostało tylko kilka zdawkowych śladów: drzwi zamknięte od wewnątrz, zegary zatrzymane na tej samej godzinie i stół nakryty tylko dwoma zestawami naczyń. W dzienniku pokładowym za to istniała wzmianka o sztormie, w dniu, w którym niebo było bezchmurne.  Znacznie silniejsza była jednak pamięć o nich. Mimo minionych dekad historia latarników wciąż płonęła żywym ogniem, co najbardziej odczuwały kobiety zaginionych.

Żona jednego z nich Helen miała jednak dość milczenia i skrywanych przez lata tajemnic. Pojawienie się więc Sharpa było jej na rękę. Było okazją by zrzucić ciążące na niej brzemię. Wyznać prawdę komuś, kto będzie chciał jej wysłuchać. Miała też swoją wersję zdarzeń w latarni, która nie pokrywała się jednak z postawą i nadziejami żony Billa. Ta bowiem wciąż wierzyła, że jej mąż żyje i któregoś dnia wróci. Wróci, nawet po tym wszystkim co zrobił. Obie kobiety nie przepadają jednak za sobą. To co na pozór miało je zbliżyć tylko oddaliło. Żadna z nich nie zna też całej prawdy. Obie są jednak świadome swoich uczuć. Tęsknoty, osamotnienia i życia, które usilnie próbowały zabarwiać na kolorowo. Tyle tylko, że barwy te były widoczne tylko dla cudzego oka, nie dla nich samych. Może to więc i czas i miejsce dla obu kobiet by wreszcie rozliczyć się z przeszłością? Podobne emocje towarzyszą też Michelle. Ta jednak nie zamierza rozgrzebywać starych ran, tyle tylko, że te same się otwierają. Nigdy bowiem się nie zabliźniły.

„Latarnicy” to nie jest jednak tylko historia kobiet pozostawionych bez mężów. Jak sam tytuł wskazuje to również historia latarników. Trzech, na wskroś różnych sobie mężczyzn, których los zgromadził w jednej, małej, ciasnej latarence. Każdemu z nich towarzyszy też swoista historia. Głęboka, bolesna i przejmująca. Bez cienia obłudy.

Z takimi właśnie bohaterami przyjdzie zmierzyć się czytelnikom jednej z najznakomitszych powieści tego roku. Powieści pełnej wariacji narracyjnej, bo pisanej wielogłosem. Dającej obraz różnorodności emocji i widzenia rzeczy z wielu perspektyw. Powieści pełnej monologu jak i dialogu jednocześnie. Męskiej i damskiej przestrzeni, i tego co zjada człowieka od środka. „Latarnicy” to współczesne arcydzieło. Takim go właśnie widzę. Mimo bólu, smutki i rozczarowania życiem tli się w nim nadzieja… Chcę więcej takich książek. Książek, niedających się okiełznać.

„Nie ufam ludziom, którzy twierdzą, że nigdy nie doświadczyli niczego niewytłumaczalnego. Muszą być bardzo zamknięci na świat, a to wielka strata tak żyć, myśląc tylko o tym, co widać jak na dłoni, nigdy nie zastanawiać się, czy może być coś więcej”. 


 

Za egzemplarz książki dziękuję 

Wydawnictwu CZARNA OWCAECHA



Popularne posty z tego bloga

"OSTATNI ROZDZIAŁ" - Katarzyna Kalista

Trafiając na taką powieści jak ta, ma się ochotę trwać w niej niemal bez końca. Urocza, wzruszająca i pełna sentymentu. Inna niż wszystkie. Nie przesadzona ani pobieżna. Idealna dla każdej z nas. Dla każdego, kogo rozczulają historie innych. Dla wrażliwca, który lubi poddawać się emocjom, gdzie śmiech i łzy przeplatają się, nadając smaku szarej rzeczywistości. To zaś, co uderza w tej książce najbardziej, to jej konstrukcja, czyli " powieść w powieści " oraz jej zakończenie, które niewiele ma wspólnego z romantyczną bajką o miłości. Jest mimo to kwintesencją smaku tej historii. Takie prawdziwe i niespodziewane wbrew pozorom. Subtelne i piękne. Tak samo piękne, jak i te przenikające się dwie historie, w których język jest nieokiełznaną materią, a rozwoju ich wydarzeń nie da się przewidzieć. W której " koniec jest zawsze początkiem czegoś nowego". Do tego szczera, emocjonalna i bardzo żywa. Można naprawdę oszaleć na jej punkcie. DEBIUT JAKICH MAŁO.

"KSIĘGA BEZIMIENNEJ AKUSZERKI" - Meg Elison

" Księga bezimiennej akuszerki " Meg Elison , laureatki nagrody im. Philipa K. Dicka to książka roku według " Publishers Weekly ". Nazywana opowieścią podręcznej w świecie postapo , która przedstawia wizję świata po wielkiej katastrofie, w tym przypadku po niesłychanie śmiertelnej epidemii gorączki, która doprowadziła do upadku znanej nam dziś cywilizacji. Przetrwać w świecie pandemii wydaje się jednak niczym, w porównaniu z tym, co wkrótce czeka ocalałych. Do tego " Księga bezimiennej akuszerki"pędzi w zawrotnym tempie. I nie chodzi tu bynajmniej o jej fabułę, a o jej przestrzeń czasową, która rozciąga się na wiele, wiele lat. Widać wyraźnie, iż autorka nie zamierzała skupiać się, ani zobrazować nam tylko chwili z życia bohaterki, jednego wydarzenia, jakiejś sensacji czy jednej przygody. Książka ta odsłania bowiem zrujnowany świat na przestrzeni niemal pokoleń, dając szansę czytelnikowi wyobrażenia sobie, czym tak naprawdę może być apokalipsa...

"SEMIRAMIDA" Ewa Kasala

" Semiramida " to kolejna powieść Ewy Kassali o wyjątkowej sile kobiecości, jak również bogate źródło historyczne. Pełne detali i ciekawostek pozwalająca poczuć atmosferę starożytnego świata. Autorka nie szczędzi czytelnikowi również i emocji, dzięki też i którym powieść staje się prawdziwą perełką literacką z gatunku tych obyczajowo-historycznych opowieści. Równie ważnym aspektem jej sukcesu jest też oczywiście postać głównej bohaterki — Królowej Semiramidy, jak i pozostałych kobiet, które odgrywają całkiem sporą rolę w tej historii. Wszystkie mądre, silne i odważne. Kobiety, które nie bały się używać rozumu. Kobiety pełne uczuć, których też i nie skrywały. Myślę, że każda z nas odnajdzie w nich odrobinę siebie. Być może zainspiruje się nimi albo inaczej spojrzy na samą siebie. Z powieści Ewy Kassali można więc czerpać pełnymi garściami. Można się wręcz delektować jej prozą. Jej barwą i smakiem, który pieści zmysły. I nie sposób się od niej oderwać. Choćby s...