"Brakujący element" - Harlan Coben


Za każdym razem, kiedy biorę do ręki książkę Harlana Cobena, mam wrażenie, że pisanie o niej mija się z celem, bo przecież każdy już go zna. Zna jego twórczość. Każdy fan kryminału ma go w swojej biblioteczce, a jeśli nawet nie, to przynajmniej przeczytał jakąś jego powieść. Wiem, że są też i tacy, którzy w swoim pisarstwie wzorowali się na nim. Wiele jego książek zostało też zekranizowanych, zarówno w formie filmów jak i seriali. Trudno, jakby więc przejść jego twórczości obok nas, bez zwrócenia naszej uwagi. Ale być może się mylę. 

Dlatego też  swoje słowa bardziej skieruje do tych, którzy zazwyczaj unikają tego gatunku w swojej czytelniczej podróży. A nie powinni. "Chłopiec z lasu",  "Brakujący element" jak i wiele innych jego książek nie mieści się w wąskich szeregach gatunku. To opowieści znacznie szersze fabularnie i czeto bez udziału służb ścigania. Dotykająca problemów społecznych lub też osobistych dramatów jej bohaterów. Tak też jest w tym przypadku. Czytelnik nie będzie miał tu okazji poznać pracy policjantów ani technik kryminalistyki. Nawet zbrodnia przybiera tu raczej tło powieści niż jej główny wątek, choć nie jest bez znaczenia. 

Poszukiwania własnej tożsamości głównego bohatera znacznie bliższe są powieści obyczajowej niż pełnej suspensu powieści akcji. W przypadku "Brakującego elementu" który jest zarazem dopełnieniem "Chłopca z lasu" autor odwołuje się bardziej do rodzinnych tajemnic, przemoc psychicznej, hejtu i próby kroczenia drogą prawdy. Każdy z tych elementów zarówno we wzajemnym splocie jak i osobno jest intrygującą zagadką fabularną. To sprawia, że powieść Harlana Cobena czyta się płynnie i z rosnącym zainteresowaniem. One potrafią też długo jeszcze potem wybrzmiewać w naszej pamięci. 

A jeśli macie ochotę poznać szczegóły fabuły to podrzucam wam krótki opis ze strony wydawcy.

"Wilde jako małe dziecko został porzucony w lesie. Po latach, już jako dorosły mężczyzna, postanawia dowiedzieć się więcej o swoim pochodzeniu. Rejestruje się na stronie internetowej, która na podstawie nadsyłanych próbek materiału genetycznego kojarzy spokrewnionych ze sobą ludzi.

Dzięki portalowi udaje mu się odnaleźć biologicznego ojca, ale spotkanie z nim rodzi więcej pytań niż odpowiedzi. Wilde dowiaduje się jednak o jeszcze jednym krewnym. Peter Bennett, gwiazda popularnego reality show, próbuje się z nim skontaktować, ale po jednej nieudanej próbie znika jak kamień w wodę. Nękany wyrzutami sumienia Wilde zaczyna go szukać.Okazuje się, że Peter Bennett stał się ofiarą zmasowanego hejtu i zaliczył medialny upadek, który można określić chyba tylko jako koszmar na jawie.

Czy sam był sobie winien? A może padł ofiarą perfidnej i skomplikowanej intrygi? Prowadząc śledztwo w jego sprawie, Wilde wkracza w plugawy świat celebrytów i reality TV, a przy okazji poznaje nowe wątki własnej mrocznej historii…"

Tam dostępny jest też fragment powieści, który być może przekona was do przeczytania całości. Ja polecam. 

  Jeszcze więcej o ksiażce: https://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazki/brakujacy-element/


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"OSTATNI ROZDZIAŁ" - Katarzyna Kalista

"KSIĘGA BEZIMIENNEJ AKUSZERKI" - Meg Elison

"KSZTAŁT NOCY" - Tess Gerritsen