Przejdź do głównej zawartości

"Sisi. Cesarzowa mimo woli" - Allison Pataki

 


"Sisi. Cesarzowa mimo woli"  - to barwna, urocza i kipiąca od emocji opowieści o księżniczce Bawarii, królowej Węgier i cesarzowej Austrii, jednej z najbardziej wpływowych kobiet wszech czasów, która zajmie nam czas przynajmniej na kilka wieczorów.  

Franciszek Józef był przyuczany do swej roli od chwili urodzenia. Jego towarzystwo to wyłącznie królewscy krewni, modni dworzanie i wybitni nauczyciele. Dla Sisi była to nowość. Ona musiała posiąść całą wiedzę i etykietę godną cesarzowej zaledwie w kilka miesięcy. Jej dotychczasowe swobodne wiejskie wychowanie nie sprzyjało raczej nawykom roli, którą ta młoda dama miała wkrótce objąć. Byli nawet tacy, którzy nie wierzyli, że to się uda. Tymczasem... Sisi stanęła na wysokości zadania. Nie była to jednak droga ani prosta, ani wyzbyta z cierpienia, a jej historia to coś więcej niż tylko królewski romans.

Życiu Sisi, odkąd stanęła u boku cesarza towarzyszyły nieustannie skrajne emocje: podniecenie, lęk, wdzięczność, szczęście, wyczerpanie, niedowierzanie, złość i euforia. Jeż byt na cesarskim dworze pełen był wzlotów i upadków. Miłości i łez. Jej historia łamie w ten sposób wszelkie stereotypy o "życiu księżniczki". Świetnie za to obrazuje realia dworskich konwenansów i roli, jaką przyszło sprawować członkom rodziny królewskiej. Tylko w bajkach dla dzieci jest inaczej. Prawda bywa znacznie bardziej brutalna, a miłość, która z początku jest w stanie przenosić góry, z czasem też się wypala. W obliczu władzy nawet ona gubi swój rytm i żar. 

'Sasi. Cesarzowa mimo woli" Allison Pataki, to książka, która powinna spodobać się szerokiej grupie czytelników. Wśród jej odbiorców winni znaleźć się z pewnością fani romansów historycznych, bo tego tu nie brakuje. Na setkach stron rozpisana jest niemal z pieczołowitą szczegółowością historia romansu Sisi nie tylko z własnym mężem. I to tym czytelnikom dedykuję głównie te powieść. Powieść, w której dominuje uczucie. Podobnie jak i tym, którzy szukają odrobiny wiedzy historycznej, podanej w wyjątkowo przystępny sposób. Daleki szkolnym podręcznikom czy nawet typowej biografii. 

Pierwsza część powieści to raczej obraz sielankowego wychowania Sisi. Portret jej romantycznej duszy. Nastoletniej księżniczki skłonnej do spontanicznych uniesień, westchnień i jej pierwsze porywy serca. Jej świat zmienia się jednak diametralnie z chwilą wyjścia za mąż. Sama miłość to za mało, tym bardziej, że natura Sisi nie idzie w parze z dworską etykietą. Zamiast przyjaciół ma wokół siebie głównie intrygantów i matkę cesarza, która niemal na każdym kroku okazuje jej niechęć. To jednak jak radzi sobie z życiem Sisi, daje wiarę w nieograniczoną siłę kobiet. Potęgę ich mocy i niezwykłą charyzmę. . 

Tym sposobem "Sisi. Cesarzowa mimo woli" stanowi nie tylko zajmująca lekcję historii, ale jest też dobrze skonstruowaną podróżą po dworskich komnatach, w których kobiety walczą o swój byt. I oczywiście pełnym namiętności romansem historycznym. To jej podstawa. 

HarperCollinsPolska

Popularne posty z tego bloga

"OSTATNI ROZDZIAŁ" - Katarzyna Kalista

Trafiając na taką powieści jak ta, ma się ochotę trwać w niej niemal bez końca. Urocza, wzruszająca i pełna sentymentu. Inna niż wszystkie. Nie przesadzona ani pobieżna. Idealna dla każdej z nas. Dla każdego, kogo rozczulają historie innych. Dla wrażliwca, który lubi poddawać się emocjom, gdzie śmiech i łzy przeplatają się, nadając smaku szarej rzeczywistości. To zaś, co uderza w tej książce najbardziej, to jej konstrukcja, czyli " powieść w powieści " oraz jej zakończenie, które niewiele ma wspólnego z romantyczną bajką o miłości. Jest mimo to kwintesencją smaku tej historii. Takie prawdziwe i niespodziewane wbrew pozorom. Subtelne i piękne. Tak samo piękne, jak i te przenikające się dwie historie, w których język jest nieokiełznaną materią, a rozwoju ich wydarzeń nie da się przewidzieć. W której " koniec jest zawsze początkiem czegoś nowego". Do tego szczera, emocjonalna i bardzo żywa. Można naprawdę oszaleć na jej punkcie. DEBIUT JAKICH MAŁO.

"KSIĘGA BEZIMIENNEJ AKUSZERKI" - Meg Elison

" Księga bezimiennej akuszerki " Meg Elison , laureatki nagrody im. Philipa K. Dicka to książka roku według " Publishers Weekly ". Nazywana opowieścią podręcznej w świecie postapo , która przedstawia wizję świata po wielkiej katastrofie, w tym przypadku po niesłychanie śmiertelnej epidemii gorączki, która doprowadziła do upadku znanej nam dziś cywilizacji. Przetrwać w świecie pandemii wydaje się jednak niczym, w porównaniu z tym, co wkrótce czeka ocalałych. Do tego " Księga bezimiennej akuszerki"pędzi w zawrotnym tempie. I nie chodzi tu bynajmniej o jej fabułę, a o jej przestrzeń czasową, która rozciąga się na wiele, wiele lat. Widać wyraźnie, iż autorka nie zamierzała skupiać się, ani zobrazować nam tylko chwili z życia bohaterki, jednego wydarzenia, jakiejś sensacji czy jednej przygody. Książka ta odsłania bowiem zrujnowany świat na przestrzeni niemal pokoleń, dając szansę czytelnikowi wyobrażenia sobie, czym tak naprawdę może być apokalipsa...

"SEMIRAMIDA" Ewa Kasala

" Semiramida " to kolejna powieść Ewy Kassali o wyjątkowej sile kobiecości, jak również bogate źródło historyczne. Pełne detali i ciekawostek pozwalająca poczuć atmosferę starożytnego świata. Autorka nie szczędzi czytelnikowi również i emocji, dzięki też i którym powieść staje się prawdziwą perełką literacką z gatunku tych obyczajowo-historycznych opowieści. Równie ważnym aspektem jej sukcesu jest też oczywiście postać głównej bohaterki — Królowej Semiramidy, jak i pozostałych kobiet, które odgrywają całkiem sporą rolę w tej historii. Wszystkie mądre, silne i odważne. Kobiety, które nie bały się używać rozumu. Kobiety pełne uczuć, których też i nie skrywały. Myślę, że każda z nas odnajdzie w nich odrobinę siebie. Być może zainspiruje się nimi albo inaczej spojrzy na samą siebie. Z powieści Ewy Kassali można więc czerpać pełnymi garściami. Można się wręcz delektować jej prozą. Jej barwą i smakiem, który pieści zmysły. I nie sposób się od niej oderwać. Choćby s...