Przejdź do głównej zawartości

"Splątane ścieżki" Agnieszka Krawczyk

"Splątane ścieżki" Agnieszki Krawczyk to powieść wielu wątków i jak sam tytuł wskazuje wielu splątanych ludzkich losów. Powieść pełna ciepła. Czasem zabawna, czasem smutna. Historia łącząca pokolenia. Delikatna w swojej treści. Pełna wiary i nadziei. Historia, która każe wierzyć w przyszłość, w dobro ludzkich serc. W której smutek, rozczarowanie i złość mają tylko etap przejściowy. Opowieść ku pokrzepieniu ludzkich dusz i serc. Taka, jaką właśnie lubią rzesze czytelniczek. Dlatego też i tak wiele pokochało twórczość Agnieszki Krawczyk.

"Nigdy nie jest za późno ani na miłość, ani na marzenia. Z każdej drogi można zawrócić i wybrać inną. Życie jest jak górki szlak: to pasmo wyzwań i prób, by osiągnąć szczęście. Jeśli uda się przezwyciężyć strach, wątpliwości i wahania - spełnią się wszystkie sny".

Zanim jednak to nastanie, życie musi nas doświadczyć. Czasem mocno dać w kość, tak jak dało się we znaki Monice - młodziutkiej dziennikarce zaplątanej w związek z niewłaściwym mężczyzną. Ukojeniem są dla nie chwile spędzone w domu ekscentrycznej ciotki, która prowadzi oryginalny sklepik "Splątana nitka". Tam zbiera siły, by stanąć twarzą w twarz z zawodowymi problemami i własnym szefem - zdrajcą i oszustem. Tam również poznaje ludzi, którzy odmienią jej życie. Zyska nowych przyjaciół i otworzy swoje serce na nowe uczucie. Przy okazji rozpali kilka pasji wśród lokalnej młodzieży. Zaangażuje się w problemy nastolatków. Powróci do dawnych marzeń i w da się w lokalną aferę gospodarczą, która może mieć również wpływ na jej karierę zawodową. Odkryje również rodzinne sekrety, skrywane od lat przez Klaudynę i jej miłosne rozterki.

Z wielką przyjemnością przeczytałam "Splątane ścieżki" choć trudno nazwać je literatura wysokich lotów. Jest też bardzo przewidywalna. Z góry bowiem wiadomo, jak potoczą się losy jej bohaterów. Będzie jak w bajce - bo to domena polskiej prozy kobiecej. Nie ma więc zaskoczeń, zbytnich wzruszeń i uniesień, ale mimo to jest ciekawie. Splątane losy tak wielu różnych ludzi nie pozwalają się nudzić. Ich zachowania też nie zawsze są przewidywalne a seria wzlotów i upadków wielu z nich nadaje powieści swoistego klimatu. Tworzy powieści z duszą.

To, co jednak najbardziej podoba mi się w powieściach autorki to aura małych lokalnych społeczności. Ludzkie relacje i kierowanie uwagi czytelnika na szacunek do drugiego człowieka. Szczerość, wybaczenie i realizacja siebie samego. Podążanie za głosem serca. Dobro i mądrość, która emanuje z dialogów, a słowa mają wielką moc.

Za książkę dziękuję Wydawnictwu Literackiemu




Popularne posty z tego bloga

"OSTATNI ROZDZIAŁ" - Katarzyna Kalista

Trafiając na taką powieści jak ta, ma się ochotę trwać w niej niemal bez końca. Urocza, wzruszająca i pełna sentymentu. Inna niż wszystkie. Nie przesadzona ani pobieżna. Idealna dla każdej z nas. Dla każdego, kogo rozczulają historie innych. Dla wrażliwca, który lubi poddawać się emocjom, gdzie śmiech i łzy przeplatają się, nadając smaku szarej rzeczywistości. To zaś, co uderza w tej książce najbardziej, to jej konstrukcja, czyli " powieść w powieści " oraz jej zakończenie, które niewiele ma wspólnego z romantyczną bajką o miłości. Jest mimo to kwintesencją smaku tej historii. Takie prawdziwe i niespodziewane wbrew pozorom. Subtelne i piękne. Tak samo piękne, jak i te przenikające się dwie historie, w których język jest nieokiełznaną materią, a rozwoju ich wydarzeń nie da się przewidzieć. W której " koniec jest zawsze początkiem czegoś nowego". Do tego szczera, emocjonalna i bardzo żywa. Można naprawdę oszaleć na jej punkcie. DEBIUT JAKICH MAŁO.

"KSIĘGA BEZIMIENNEJ AKUSZERKI" - Meg Elison

" Księga bezimiennej akuszerki " Meg Elison , laureatki nagrody im. Philipa K. Dicka to książka roku według " Publishers Weekly ". Nazywana opowieścią podręcznej w świecie postapo , która przedstawia wizję świata po wielkiej katastrofie, w tym przypadku po niesłychanie śmiertelnej epidemii gorączki, która doprowadziła do upadku znanej nam dziś cywilizacji. Przetrwać w świecie pandemii wydaje się jednak niczym, w porównaniu z tym, co wkrótce czeka ocalałych. Do tego " Księga bezimiennej akuszerki"pędzi w zawrotnym tempie. I nie chodzi tu bynajmniej o jej fabułę, a o jej przestrzeń czasową, która rozciąga się na wiele, wiele lat. Widać wyraźnie, iż autorka nie zamierzała skupiać się, ani zobrazować nam tylko chwili z życia bohaterki, jednego wydarzenia, jakiejś sensacji czy jednej przygody. Książka ta odsłania bowiem zrujnowany świat na przestrzeni niemal pokoleń, dając szansę czytelnikowi wyobrażenia sobie, czym tak naprawdę może być apokalipsa...

"SEMIRAMIDA" Ewa Kasala

" Semiramida " to kolejna powieść Ewy Kassali o wyjątkowej sile kobiecości, jak również bogate źródło historyczne. Pełne detali i ciekawostek pozwalająca poczuć atmosferę starożytnego świata. Autorka nie szczędzi czytelnikowi również i emocji, dzięki też i którym powieść staje się prawdziwą perełką literacką z gatunku tych obyczajowo-historycznych opowieści. Równie ważnym aspektem jej sukcesu jest też oczywiście postać głównej bohaterki — Królowej Semiramidy, jak i pozostałych kobiet, które odgrywają całkiem sporą rolę w tej historii. Wszystkie mądre, silne i odważne. Kobiety, które nie bały się używać rozumu. Kobiety pełne uczuć, których też i nie skrywały. Myślę, że każda z nas odnajdzie w nich odrobinę siebie. Być może zainspiruje się nimi albo inaczej spojrzy na samą siebie. Z powieści Ewy Kassali można więc czerpać pełnymi garściami. Można się wręcz delektować jej prozą. Jej barwą i smakiem, który pieści zmysły. I nie sposób się od niej oderwać. Choćby s...