"MOMENT ZWROTNY. JAK KOBIETY ROSNĄ W SIŁE I ZMIENIAJĄ ŚWIAT" - Melinda Gates


"Mądrość nie polega na gromadzeniu książkowej wiedzy czy zapamiętywaniu faktów: to kwestia głębszego zrozumienia wielkich prawd".
Po przeczytaniu tej książki nazwisko Gates nie będzie kojarzyć się już tylko z rewolucją informatyczną, oprogramowaniem i Microsoftem. Za sprawą Melindy Gates — żony Billa Gatesa: matki, kobiety sukcesu i wielkiej filantropki, która w oczach świata stała się jedną z najbardziej wpływowych kobiet, nazwisko to nabiera nowego znaczenia i wydźwięku.

Dotąd niewiele było wiadomo o niej samej, jak i jej mężu. Byli małżeństwem, które mocno chroniło swoją prywatność. Tymczasem książka "Moment zwrotny" po raz pierwszy odsłania wiele prywatnych aspektów z życia rodziny Gatesów. Melinda Gates pokazuje się w niej jako zagorzała feministka, opowiadając jednocześnie o sobie niezwykle szczerze i przejmująco.

Podczas dwudziestu lat prowadzenia misji na rzecz kobiet stała się m.in. wielką orędowniczką planowania rodziny, której celem było doprowadzenie sytuacji kobie do momentu zwrotnego. Do chwili, w której one same na całym świecie będą mogły decydować o sobie. Jedną z jej pierwszych akcji była kampania na rzecz antykoncepcji, którą dość szeroko opisuje w książce, przedstawiając jednocześnie losy wielu kobiet, dla których macierzyństwo było zarazem wyrokiem śmierci.
"Bo planowanie rodziny to coś więcej niż możliwość decydowania o tym, czy i kiedy mieć dzieci — to klucz do przełamania wielu różnych barier, które od zawsze ograniczały kobiety".
Działalność Melindy Gates nie obyła się jednak bez krytyki, głównie ze strony kościoła katolickiego, do którego też i przynależała. Nie powstrzymało to jej jednak przed działaniem i walką o lepszy byt kobiet. W ten sposób opowiada nam niezwykłe historie ludzi, których spotkała na swej drodze, którym pomagała i którzy pomagali jej. Wiele z nich wzrusza do łez, przeraża i zmusza do refleksji.

Obraz Kościoła, który ujawnia, pokazuje, jak wielki jest w nim podział i niejednolitość. Bez krytyki nie pozostawia również amerykańskich polityków torpedujących jej działania. A pomoc najbardziej potrzebującym nie zawsze musi wiązać się z wielkimi wydatkami finansowymi i rewolucją w systemie prawnym.
"Trzeba za to dowagi, by prosić o to, czego się chce — szczególnie jeśli zdaniem innych to coś więcej, niż ci się należy".
Antykoncepcja i planowanie rodziny to nie jedyne sfery działalności filantropijnej pary Gatesów. Melinda Gates była niemal wszędzie tam, gdzie ludzie potrzebowali pomocy. Walczyła o szczęście kobiety, ich życie i życie ich nowo narodzonych dzieci. Uczyła partnerstwa w małżeństwie i propagowała równouprawnienie. Stawiała wyzwanie kulturom, które zmuszały kilkunastoletnie dziewczynki do małżeństwa, odbierając im jednocześnie prawa do bycia dzieckiem i nauki. Pracownice seksualne i HIV również znalazł się w obrębie działalności tej niezwykłej kobiety.

"Moment zwrotny. Jak kobiety rosną w siłę i zmieniają świat" to książka niezwykle poruszająca, przepełniona wrażliwością i modrością, które autorka zdobyła zapewne w dużej mierze dzięki licznym podróżom,  ludziom, których los umieścił na jej drodze i pracy, jaką wykonuje na rzecz innych.

Mało tego autorka nie neguje tego świata, często żałosnego i pełnego absurdów. Nie przeciwstawia się jego prawom, kulturze i religii — szuka jedynie alternatywnej ścieżki, która otworzy drzwi do lepszego bytu: zdrowszego, bezpieczniejszego, szczęśliwszego, pełnego szacunku i współpracy. Pomaga w rozwiązaniu problemów małych społeczności, stawiając jednocześnie wielki krok ku "ludzkości".

Jestem wdzięczna losowi i Wydawnictwu, że ta książka trafiła w moje ręce. Miałam dzięki niej okazję po raz kolejny poznać siłę kobiecej modrości, odwagi i wielkiego serca.

Autor: Melinda Gates
Tytuł: Moment zwrotny. Jak kobiety rosną w siłę i zmieniają świat.
Wydawnictwo: Zysk i S-Ka
Rok wydania: 2019
Strony: 350


Komentarze

 1. Kocham takie książki <3 Dzięki tobie na pewno po nią sięgnę :D
  https://raibowlifepoprostu.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa propozycja, nie słyszałam wcześniej o tej książce :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się zatem, ze blogowanie służy dobrej sprawie.

   Usuń
 3. Książka pełna ciekawych informacji ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak. Wiele w niej faktów, ludzkich historii i mądrości.

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"OSTATNI ROZDZIAŁ" - Katarzyna Kalista

"KSIĘGA BEZIMIENNEJ AKUSZERKI" - Meg Elison

"KSZTAŁT NOCY" - Tess Gerritsen