Przejdź do głównej zawartości

"SREBRNA DROGA" - Stina Jackson

Obawiam się, że może zabraknąć mi słów, by opisać "Srebrną drogę", ale jeśli ktokolwiek z was ma odwagę stanąć twarzą twarz z własnymi emocjami i otchłanią powieści Stiny Jackson to ta książka będzie najlepszym ku temu wyborem.

Autorka pochodzi z północnej Szwecji, której klimat perfekcyjnie przeniosła na łamy powieści. Surowe oblicze natury niezniszczonej przez człowieka. Nieliczne zaludnienie, otwarte przestrzenie, wyblakłe krajobrazy, bujne lasy, cisza i niczym nieskrępowany kontakt z naturą, oraz ten magnetyczny mrok, który spowija dusze naszych bohaterów. Aż trudno uwierzyć, że to jej debiutancka powieść. Ponad przeciętność dojrzała, mocno sugestywna, przemyślana i spójna.

Niezależnie też o jej pierwotnej roli, powieść może uchodzić za źródło wiedzy o istotniejszych egzystencjonalnych powikłaniach, emocjonalnych głodach i niespełnionych ambicjach. Być może jest nawet świadectwem duchowego kryzysu, który niezauważalnie roztacza się wokół nas .

"Srebrna droga" to thriller tak samo niezwykły, jak niezwykli są jego bohaterowie, choć z pozoru zwykli ludzie. Ludzie uwikłanie we własne życie i dramaty. Lęki, straty, tęsknoty i marzenia. Ich twórczyni przyznaje im jednocześnie prawo do posiadania własnej odrębności i niezależności.


W tej historii losy kilku z nich splatają się w chwili, kiedy stają w obliczu osobistych tragedii i życiowych wyborów. Lelle trzy lata temu stracił nastoletnią córkę. Po dziś dzień nie wie, co tak naprawdę wydarzyło się tamtego feralnego dnia i czy Liny wciąż żyje. Jego serce wciąż jest pełne nadziei, dlatego każdego lata wyrusza srebrną drogą na jej poszukiwanie. Ta podróż okazuje się jednak czymś znacznie więcej niż pogonią za nadzieją.

W tym czasie do miasteczka sprowadza się Meja. To kolejna zmiana miejsca w jej nastoletnim życiu. Tu jednak ma nadzieję znaleźć prawdziwy dom i odrobinę stabilizacji. Miejsce na pozór surowe, odcięte od świata budzi w niej z czasem nieznane dotąd uczucia, które jednocześnie stają się  źródłem wielkiej tragedii. Nastolatka ucieka do świata pozornej normalności, zostawiając w tle to, co prawdziwe, lecz niewypowiedziane. Los czasem jednak sprzyja zagubionym i stawia na ich drodze drogowskazy, czym są dla siebie Lelle i Meja.

Jest w tej książce wszystko: świat przesiąknięty okrucieństwem, marzenia, tęsknota, miłość, ból, nadzieja, odwaga — a wszystko opisane tak nieśpiesznie, umiejętnie i zmysłowo, że nie sposób się od niej oderwać. To artystyczna doskonałość. Dla mnie Bestseller!!!!!


Za książkę dziękuję Wydawnictwu  ŚWIAT KSIĄŻKI
Komentarze

  1. Pozycja wydaje się być obiecująca. Jeśli gdzieś na nią trafimy , to chętnie się z nią zapoznamy.

    OdpowiedzUsuń
  2. okładka wygląda fantastycznie, co do samej fabuły to nie do końca dla mnie, ale wiem komu polecę :-)

    OdpowiedzUsuń
  3. Uwielbiam thrillery, a motyw z utraconym dzieckiem w ogóle bardzo do mnie przemawia, bo sama jestem mamą. Zapowiada się świetna pozycja.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"RZEKA KŁAMSTW - Grzechy młodości" - Edyta Świątek

Pierwsza część najnowszej sagi Edyty Świętek " Grzechy młodości " to powieść dość specyficzna. Historia o tym co na pozór zwyczajne przedstawiona w niezwykły sposób. To lubię.  Autorka odsłania nam losy polskiej rodziny Trzeciaków w przestrzeni lat siedemdziesiątych. Są to czasy, w których przychodziliśmy na świat, dojrzewaliśmy albo byliśmy w sile wieku — czasy dobrze nam znane. Dla młodych ludzi odległe, choć też nie zupełnie obce — zasłyszane przecież z opowieści rodziców i dziadów. Tymoteusz Trzeciak i jego żona Elżbieta popełnili niejako mezalians, za który przyjdzie im gorzko zapłacić. Przed Tymkiem na horyzoncie rozpościera się kariera i rozwój zawodowy. Znacznie gorzej wygląda jednak atmosfera w domu. Bark porozumienia między małżonkami mimo wielu wspólnie przeżytych lat, nie może wróżyć niczego dobrego. Drugi z braci pracuje w milicji, co w tych niespokojnych czasach u jednych budzi podziw i zazdrość a u innych pogardę i nienawiść. Szczególnie mocno

"Anegdoty z czterech stron świata" - Wybór i opracowanie: Wojciech Wiercioch, Jolanta Szymska-Wiercioch

" Anegdoty " to wyjątkowa publikacja. Książka, która wciąż czytam, ale nie strona po stronie. Ona jest jak łyk kawy o poranku, która rozpieszcza zmysły i daje kopa na resztę dnia. Jest niczym kieliszek brandy po obiedzie, który czyni go wyjątkowym. Równie dobrze może być idealną towarzyszką zabaw, myśli i towarzyskiej dysputy. Dobrym rozpoczęciem rozmowy lub jej zakończeniem. Błyskotliwym zdaniem i odpowiedzią na wiele pytań. " Czekajcie, zaraz wam coś przeczytam " - Powiedziałam ostatnim razem podczas odwiedzin znajomych, w chwili, gdy jeden z nich narzekał na swoje roztargnienie. Potem okazało się, że książka zdominowała nasze towarzystwo, a wiele z przeczytanych na głos anegdot z pewnością wyryło się w pamięci gości.

"CHŁOPIEC, KTÓRY PRZEŻYŁ AUSCHWITZ" - Tomasz Wandzel

" Chłopiec, który przeżył Auschwitz " - to książka wyjątkowa, której sporym atutem jest płynność, która przejawia się tak samo w narracji, jak i samej fabule. I choć nie opowiada ona o wszystkich aspektach życia głównego bohatera, to tworzy spójną i logiczną całość. Historię pięcioletniego chłopca, który w chwili pacyfikacji wiosek na terenie Wileńszczyzny, wraz z rodziną opuścił dom i ukrywał się w lesie. Niestety Niemcy znaleźli ich kryjówkę. Wtedy Grisza Żukow z najbliższymi trafia prosto do Auschwitz. Nie dane jednaka było chłopcu przetrwać tego piekła w otoczeniu bliskich. Śmierć zabiera mu ich wszystkich. Mimo to Grisza nie poddaje się . Drzemie w nim wielka siła ducha i jak sam potem mówi — czuwała nad nim boża opatrzność. Doświadczył wiele cierpienia i upokorzeń. Trafił w ręce samego doktora Mangela . Niewiele też brakowało, a stałby się jednym z aryjskich dzieci. Byli też i tacy, którzy czuwali nad nim i wciąż wyrywali go ze szponów śmierci. Tak mały Gri