Przejdź do głównej zawartości

"Z CZEGO POWSTAJE JABŁKO?" - Amos Oz, Szira Chadad

 Niewielkich rozmiarów książka zawiera w sobie więcej życia, niżby na to wskazywały jej rozmiary. Ma w sobie moc zdolną do zmieniania ludzi i świata. To zapis długich, prywatnych i opartych na przyjaźni rozmów Sziry Chadad z Amosem Ozem, co nadaje jej niepowtarzalny charakter. Wyjątkowy i głęboki.

Owa przyjaźń, długa współpraca, zaufanie i zakres poruszanych tematów każe patrzeć zaś na tę książkę jak na coś z gołą wyjątkowego, nieprzeciętnego i osobistego. Amos Oz regularnie powraca w rozmowie do tematów, które stanowią niejako serce jego prozy. Naturalne jest, że pojawiają się również elementy biograficzne pisarza, które już tu dają obraz człowieka wyjątkowego, pełnego myśli, które chciałoby się przyznać sobie samemu.

Chciałoby się powiedzieć, że "nie sposób się od niej oderwać", ale to byłaby nieprawda, przynajmniej w dosłownym tego słowa znaczeniu. Bo niewątpliwie zaprząta ona myśli, nawet wówczas, gdy jej nie czytamy. Ona wręcz zmusza do oderwania się od tekstu. Przymusza do refleksji, do analizy, do spojrzenia z nowej perspektywy na nas samych i otaczającej nas rzeczywistości. Czaruje i zachwyca. Nierzadko jest prawdą, którą w sobie uśpiliśmy. Głosem rozsądku i tolerancji.

Nie sposób w niej zliczyć zaznaczonych przeze mnie tekstów, do których wciąż wracam i zapewne wracać będę, by nie zapomnieć o tym, co ważne. I nie są to pojedyncze zdania ani utarte slogany. Są to wręcz całe strony, które trudno tu przytoczyć. 
Rozumiem krytykę. [...] Ale nic mnie nie skłoni, żeby napisać o książce, która mi się nie podobała. Po co? [...] To tylko książka. Nikt się nie rozchorował od przeczytania średniej albo kiepskiej książki. Poza tym, nawet gdybym zadał sobie trud i napisał kiedyś o książce, która mi się nie podobała, to w żadnym razie nie zrobiłbym tego, pokazując kły i pazury. [...] Pisanie książki jest rzeczą tak niewinną. Nawet przyjmując, że ktoś pisze książkę z żądzy sławy albo z czysto merkantylnych pobudek, chce ja tylko sprzedać i nic ponadto - nawet to jest w sumie bardzo niewinną zbrodnią. Czy jego wołu ukradłeś? Co zrobiłeś? No to napisałeś kiepską książkę. W porządku. Niech krytyk napisze, że ta książka nie jest dobra, niech wyjaśni dlaczego. Ale te impulsy do przemocy, [...] zjechać go od góry do dołu, nasikać na jego książkę. [...] Wiem trochę,  jak to jest uprawiać satyrę, postawić się , być uszczypliwym, ale zachowuję to dla polityki, bo tam mówi się o sile i o ludziach, którzy czasami przelewają krew. ale tu ktoś po prostu napisał kiepską książkę. Wiec czego od niego chcesz? Czego takiego się dopuścił?
W przypadku tego zbioru rozmów będących niejako snuciem opowieści można mieć wrażenie zetknięcia się z innym wymiarem rzeczywistości. Ów dialog o tworzeniu literatury, o dojrzewaniu, o kobietach, o seksie i erotyce, o rodzicielstwie i przemianach społecznych nigdy nie były mi tak bliskie, jak w tym wydaniu. Rozmowy pełne polemiki, mądrości, do tego niepozbawione humoru skradły moje serce i dusze.
Polecam tę książkę każdemu, kto chce przeżyć literaturę, a nie tylko ją przeczytać.
Za książkę dziękuję Wydawnictwu REBIS
 

Popularne posty z tego bloga

"OSTATNI ROZDZIAŁ" - Katarzyna Kalista

Trafiając na taką powieści jak ta, ma się ochotę trwać w niej niemal bez końca. Urocza, wzruszająca i pełna sentymentu. Inna niż wszystkie. Nie przesadzona ani pobieżna. Idealna dla każdej z nas. Dla każdego, kogo rozczulają historie innych. Dla wrażliwca, który lubi poddawać się emocjom, gdzie śmiech i łzy przeplatają się, nadając smaku szarej rzeczywistości. To zaś, co uderza w tej książce najbardziej, to jej konstrukcja, czyli " powieść w powieści " oraz jej zakończenie, które niewiele ma wspólnego z romantyczną bajką o miłości. Jest mimo to kwintesencją smaku tej historii. Takie prawdziwe i niespodziewane wbrew pozorom. Subtelne i piękne. Tak samo piękne, jak i te przenikające się dwie historie, w których język jest nieokiełznaną materią, a rozwoju ich wydarzeń nie da się przewidzieć. W której " koniec jest zawsze początkiem czegoś nowego". Do tego szczera, emocjonalna i bardzo żywa. Można naprawdę oszaleć na jej punkcie. DEBIUT JAKICH MAŁO.

"KSIĘGA BEZIMIENNEJ AKUSZERKI" - Meg Elison

" Księga bezimiennej akuszerki " Meg Elison , laureatki nagrody im. Philipa K. Dicka to książka roku według " Publishers Weekly ". Nazywana opowieścią podręcznej w świecie postapo , która przedstawia wizję świata po wielkiej katastrofie, w tym przypadku po niesłychanie śmiertelnej epidemii gorączki, która doprowadziła do upadku znanej nam dziś cywilizacji. Przetrwać w świecie pandemii wydaje się jednak niczym, w porównaniu z tym, co wkrótce czeka ocalałych. Do tego " Księga bezimiennej akuszerki"pędzi w zawrotnym tempie. I nie chodzi tu bynajmniej o jej fabułę, a o jej przestrzeń czasową, która rozciąga się na wiele, wiele lat. Widać wyraźnie, iż autorka nie zamierzała skupiać się, ani zobrazować nam tylko chwili z życia bohaterki, jednego wydarzenia, jakiejś sensacji czy jednej przygody. Książka ta odsłania bowiem zrujnowany świat na przestrzeni niemal pokoleń, dając szansę czytelnikowi wyobrażenia sobie, czym tak naprawdę może być apokalipsa...

"SEMIRAMIDA" Ewa Kasala

" Semiramida " to kolejna powieść Ewy Kassali o wyjątkowej sile kobiecości, jak również bogate źródło historyczne. Pełne detali i ciekawostek pozwalająca poczuć atmosferę starożytnego świata. Autorka nie szczędzi czytelnikowi również i emocji, dzięki też i którym powieść staje się prawdziwą perełką literacką z gatunku tych obyczajowo-historycznych opowieści. Równie ważnym aspektem jej sukcesu jest też oczywiście postać głównej bohaterki — Królowej Semiramidy, jak i pozostałych kobiet, które odgrywają całkiem sporą rolę w tej historii. Wszystkie mądre, silne i odważne. Kobiety, które nie bały się używać rozumu. Kobiety pełne uczuć, których też i nie skrywały. Myślę, że każda z nas odnajdzie w nich odrobinę siebie. Być może zainspiruje się nimi albo inaczej spojrzy na samą siebie. Z powieści Ewy Kassali można więc czerpać pełnymi garściami. Można się wręcz delektować jej prozą. Jej barwą i smakiem, który pieści zmysły. I nie sposób się od niej oderwać. Choćby s...