Przejdź do głównej zawartości

"ZAGUBIENI" - Natasza Socha

"Zagubieni" to niezwykle oryginalna powieść. Historia dwójki zdesperowanych ludzi, którzy mieli to szczęście, że wpadli na siebie. Licytacja zaś życiowych niepowodzeń skierowała ich myśli na nowy tor. Dali sobie jeszcze jedną szansę na życie. W ruch wprowadzają nowy jego plan, który ma ich przywrócić światu. "Zagubieni" to wyjątkowo ciepła, wrażliwa, szczera i zabawna jednocześnie powieść Nataszy Sochy, która nie raz już udowodniła, że jej książki to perełki w świecie kobiecej literatury. Niezwykle aktualna i mająca w sobie tę moc podnoszenia na duchu. Bo nie taki świat straszny jak go malująnawet nasze własne zmysły.

Nic więc dziwnego, że powieść zdobyła moje zaufanie, zanim jeszcze po nią sięgnęłam. Nie jest to zresztą pierwsza książka autorki, z którą miałam przyjemność już nie raz się zetknąć. Zawsze ciepło wspominam każdą z nich. Ta jednak wyjątkowo mnie zaskoczyła, samą fabułą, jak i wykreowanymi postaciami.

Historia Sonii i Mata zaczyna się w chwili, gdy oboje chcą zakończyć swoje życie. Los jednak chciał, by tuż przed skokiem z mostu spotkali siebie nawzajem. Sonia to fascynujący przykład kobiety naiwnej, „która milion razy wmawiała sobie, że nawet gówno świni może pachnieć jaśminem”. Wciąż przydarzały jej się najbardziej „gówniane rzeczy”, a ludzie wykorzystywali ją na każdym kroku, robiąc potem w przysłowiowego balona. A wieku trzydziestu jeden lat została sama. Bez faceta i przyjaciółek. Nie było nic – co nadawałoby jej życiu sens. Młoda kobieta wątpi nie tylko w siebie, ale i we własne doznania. Czuje, że jest na marginesie życia.

Mati też ma dość swojego życia. Czego się nie dotknie, jest porażką. Zabił nawet kota swojej matki, co ukrywa przed nią od ponad roku. Uważa się za człowieka, który swoim pechem mógłby obdarować cały świat. Do tego jeszcze te wszystkie debilizmy, na które czuje się niemal skazany. I te wszystkie świństwa, które przyszło mu w życiu zrobić. Nie mało tego. Ale czy to powód do tak drastycznych decyzji? Długa rozmowa dwójki nieszczęśliwych ludzi sprawia, że postanawiają dać sobie jeszcze jedną szansę na życie.

Musimy zrobić listę rzeczy, które pomogą nam wrócić do świata żywych. Wiesz, coś w rodzaju egzystencjalnych pozytywów. Spiszemy je, a potem będziemy dzień po dniu robili dokładnie to, co trzeba”.

Tym sposobem wprawiają w ruch machinę zmian i krok po kroczku uczą się życia na nowo. Tym razem jednak ma być to życie, które zamiast smutku i łez ma przynosić radość i uśmiech. Ma być moralne, ze spokojnym snem w nocy i chęcią do pracy każdego dnia. Życiem, w którym dostrzega się rzeczy ważne, nawet jeśli są malutkie. Bez pośpiechu i bez stresu.

Myślicie teraz zapewne, że będzie to historia niczym z bajki. Sonia i Mati zakochają się w sobie i będą żyli długo i szczęśliwie. Otóż wcale nie. Ta historia kończy się jednak równie pięknie, a może jeszcze piękniej niż w bajce - bo bardzo realnie i z serem przepełnionym szczęściem obojga bohaterów.

Książka idealna na prezent, dla kogoś, komu chcemy powiedzieć, że życie jest piękne. Że jego czas składa się z wielu kawałków, wśród których są niestety i te mniej pożądane. Dla ludzi, których dopada czasem niechciany smutek i zagubienie, by mogli razem z bohaterami odnaleźć te lepsze chwile i postawić kolejny krok naprzód. Dla kobiet, które kochają się wzruszać i takich które lubią lekkość słów. Dla każdego, kto pragnie nadziei i nie boi się zaglądać w głąb ludzkiej duszy. ‘Zagubieni” to książka dla każdego, której nieobce są nasze wzloty i upadki.


Tytuł: W twoim cieniu
Autor: Anna Kasiuk
Seria: Oczami kobiet
Liczba stron: 432
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Data wydania: maj 2020

Za książkę dziękuję Wydawnictwu Czwarta Strona

Moja ocena 7/10



Popularne posty z tego bloga

"OSTATNI ROZDZIAŁ" - Katarzyna Kalista

Trafiając na taką powieści jak ta, ma się ochotę trwać w niej niemal bez końca. Urocza, wzruszająca i pełna sentymentu. Inna niż wszystkie. Nie przesadzona ani pobieżna. Idealna dla każdej z nas. Dla każdego, kogo rozczulają historie innych. Dla wrażliwca, który lubi poddawać się emocjom, gdzie śmiech i łzy przeplatają się, nadając smaku szarej rzeczywistości. To zaś, co uderza w tej książce najbardziej, to jej konstrukcja, czyli " powieść w powieści " oraz jej zakończenie, które niewiele ma wspólnego z romantyczną bajką o miłości. Jest mimo to kwintesencją smaku tej historii. Takie prawdziwe i niespodziewane wbrew pozorom. Subtelne i piękne. Tak samo piękne, jak i te przenikające się dwie historie, w których język jest nieokiełznaną materią, a rozwoju ich wydarzeń nie da się przewidzieć. W której " koniec jest zawsze początkiem czegoś nowego". Do tego szczera, emocjonalna i bardzo żywa. Można naprawdę oszaleć na jej punkcie. DEBIUT JAKICH MAŁO.

"KSIĘGA BEZIMIENNEJ AKUSZERKI" - Meg Elison

" Księga bezimiennej akuszerki " Meg Elison , laureatki nagrody im. Philipa K. Dicka to książka roku według " Publishers Weekly ". Nazywana opowieścią podręcznej w świecie postapo , która przedstawia wizję świata po wielkiej katastrofie, w tym przypadku po niesłychanie śmiertelnej epidemii gorączki, która doprowadziła do upadku znanej nam dziś cywilizacji. Przetrwać w świecie pandemii wydaje się jednak niczym, w porównaniu z tym, co wkrótce czeka ocalałych. Do tego " Księga bezimiennej akuszerki"pędzi w zawrotnym tempie. I nie chodzi tu bynajmniej o jej fabułę, a o jej przestrzeń czasową, która rozciąga się na wiele, wiele lat. Widać wyraźnie, iż autorka nie zamierzała skupiać się, ani zobrazować nam tylko chwili z życia bohaterki, jednego wydarzenia, jakiejś sensacji czy jednej przygody. Książka ta odsłania bowiem zrujnowany świat na przestrzeni niemal pokoleń, dając szansę czytelnikowi wyobrażenia sobie, czym tak naprawdę może być apokalipsa...

"SEMIRAMIDA" Ewa Kasala

" Semiramida " to kolejna powieść Ewy Kassali o wyjątkowej sile kobiecości, jak również bogate źródło historyczne. Pełne detali i ciekawostek pozwalająca poczuć atmosferę starożytnego świata. Autorka nie szczędzi czytelnikowi również i emocji, dzięki też i którym powieść staje się prawdziwą perełką literacką z gatunku tych obyczajowo-historycznych opowieści. Równie ważnym aspektem jej sukcesu jest też oczywiście postać głównej bohaterki — Królowej Semiramidy, jak i pozostałych kobiet, które odgrywają całkiem sporą rolę w tej historii. Wszystkie mądre, silne i odważne. Kobiety, które nie bały się używać rozumu. Kobiety pełne uczuć, których też i nie skrywały. Myślę, że każda z nas odnajdzie w nich odrobinę siebie. Być może zainspiruje się nimi albo inaczej spojrzy na samą siebie. Z powieści Ewy Kassali można więc czerpać pełnymi garściami. Można się wręcz delektować jej prozą. Jej barwą i smakiem, który pieści zmysły. I nie sposób się od niej oderwać. Choćby s...