Przejdź do głównej zawartości

"Opowieść błękitnego jeziora" Dorota Gąsiorowska

 


O Autorce

Dorota Gąsiorowska, znana specjalistka ds. marketingu z wykształcenia, zanim oddała się profesjonalnemu pisarstwu, spędziła lata pracując w rodzinnej firmie. Choć przez dłuższy czas związana była z dynamicznym życiem w Krakowie, w końcu postanowiła uciec od miejskiego zgiełku, osiedlając się w spokojnym domu za miastem. To tam, z dala od miejskiego tłumu i gwaru, znalazła spokój, który pozwolił jej realizować marzenia zawsze noszone w sercu.

Zanim odważyła się wysłać swoje literackie dzieło do wydawnictwa, przez długi czas wahała się, rozważając każdą literę i zwrot zdania. Jednak, gdy w końcu podjęła decyzję, sukces nadszedł błyskawicznie. Jej debiutancka powieść, "Obietnica Łucji", natychmiast zdobyła uznanie zarówno wydawcy, jak i czytelników, a także zyskała pochwały krytyków literackich.

Dziś, Dorota Gąsiorowska może poszczycić się imponującym dorobkiem literackim, mając na koncie już 16 publikacji. Jej kolejne powieści kontynuują zdobywanie serc czytelników, tworząc barwne światy pełne emocji i zaskakujących zwrotów akcji. Warto zgłębić tajemnice literackiego świata autorki, która odważnie podążała za swoimi marzeniami, by dziś podzielić się nimi z czytelnikami na kartach kolejnych fascynujących opowieści.

Powieść z legendą w tle, która krzepi serca.

"W krainie Złotego Serca" to powieść pełna magii i legendy, która ukazuje talent Doroty Gąsiorowskiej do snucia pięknych opowieści. Narracja jak z baśni, zdolność uzdrawiania serc czytelników, to jedne z najmocniejszych stron tej książki.

Jednym z wątków powieści jest legenda o Maranie, królowej wód, której losy splatają się z historią wielkiej miłości Marcina i Sabiny , którą przed Sonią roztaczają właściciele kawiarni w Bukowej Górze pod nazwą „Złote serce”, gdzie trafiła młoda dziennikarka w pogoni z tematem. Historią pełną magii miejsca i klimatu. Jej urok okazuje się być właśnie tym, czego szukała Sonia.  Prócz opowieści znajduje w tym cichym zakątku świata coś jeszcze. Coś znacznie cenniejszego. Są to ludzie i ich historie. Emocje i marzenia, a także to czego Sonii w życiu zawsze brakowało. Ojca, bo Sonia to bohaterka, której życie nie oszczędziło trudności. W dzieciństwie straciła matkę. Potem ojca, z którym na długie lata urwał się kontakt. Bolało podwójnie. Będąc jednak w Bukowej Górze przekonała się, że historie lubią się powtarzać. To dało jej jednak szansę na spojrzenie na swoja sytuację z zupełnie innej perspektywy i szanse na lepsze jutro.

W historię Soni wplecione są również Wątki innych kobiet, które dodają głębi i różnorodności powieści. Jednym z nich jest Opowieść o samotnej matce stawiającej czoła wyzwaniom wychowania chorego dziecka, oraz historia kobiety oszukanej przez zawistnego męża, który odebrał jej to, co kochała najbardziej - dziecko. Powieść rzuca także spojrzenie na historię ojców, którzy porzucili swoje córki, ale nadal mają szansę na naprawienie swoich błędów.

Całość osadzona jest w atmosferze zimy i zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, co dodaje powieści niepowtarzalnego klimatu. "Opowieść Błękitnego Jeziora " to nie tylko opowieść o magicznej legendzie i miłości, ale również o przebaczeniu, cieple rodzinnych chwil i szansie na zmianę, nawet wtedy, gdy życie daje nam trudne doświadczenia.

Perłą z wisienką na torcie

"Opowieść błękitnego jeziora" to literacka perełka, która wciąga od pierwszych stron, nie pozwalając oderwać się od lektury. Dorota Gąsiorowska doskonale łączy w niej magię legendy z rzeczywistością życiowych wyborów bohaterów, tworząc pełną emocji, ciepła i magii opowieść.

Autorka nie tylko zadbała o mistyczną, baśniową atmosferę, ale również o głębokość postaci, które stają się nam bliskie, jako że każda z nich nosi w sobie nie tylko historię, ale również uczucia i marzenia.  Piękny zaś styl autorki sprawia, że każda strona tej powieści to połączenie zmysłowych opisów, wnikliwych obserwacji ludzkiej natury i inspirujących refleksji. Historie kobiet, ich siła wobec życiowych trudności, a także perspektywa ojców próbujących naprawić błędy przeszłości, nadają tej powieści niezapomnianego wymiaru.

Powieść dobra nie tylko na Święta

Sceneria zimy i świąt Bożego Narodzenia sprawia, że "Opowieść błękitnego jeziora" to doskonała lektura na zimowe wieczory, wnosząca nie tylko ciepło, ale także nadzieję i wiarę w dobro. To opowieść, która dotyka serca, uzdrawia dusze i z pewnością pozostanie w pamięci czytelnika na długo.

Z całą pewnością polecam tę powieść każdemu, kto pragnie uciec od codzienności, zanurzyć się w magicznym świecie literatury i doświadczyć emocji, które zostaną z nim na zawsze. "Opowieść błękitnego jeziora" to książka, która krzepi, inspiruje i daje nadzieję - lektura, której nie można przegapić!

 

 Edymon

Popularne posty z tego bloga

"OSTATNI ROZDZIAŁ" - Katarzyna Kalista

Trafiając na taką powieści jak ta, ma się ochotę trwać w niej niemal bez końca. Urocza, wzruszająca i pełna sentymentu. Inna niż wszystkie. Nie przesadzona ani pobieżna. Idealna dla każdej z nas. Dla każdego, kogo rozczulają historie innych. Dla wrażliwca, który lubi poddawać się emocjom, gdzie śmiech i łzy przeplatają się, nadając smaku szarej rzeczywistości. To zaś, co uderza w tej książce najbardziej, to jej konstrukcja, czyli " powieść w powieści " oraz jej zakończenie, które niewiele ma wspólnego z romantyczną bajką o miłości. Jest mimo to kwintesencją smaku tej historii. Takie prawdziwe i niespodziewane wbrew pozorom. Subtelne i piękne. Tak samo piękne, jak i te przenikające się dwie historie, w których język jest nieokiełznaną materią, a rozwoju ich wydarzeń nie da się przewidzieć. W której " koniec jest zawsze początkiem czegoś nowego". Do tego szczera, emocjonalna i bardzo żywa. Można naprawdę oszaleć na jej punkcie. DEBIUT JAKICH MAŁO.

"JA I ŚWIAT. INFORMACJE W OBRAZKACH" - Mireia Trius, Joana Casals

Książka " Ja i Świat. Informacje w obrazkach " to oryginalny sposób na przekazanie wiedzy, której towarzyszy barwa i zabawa. To jednocześnie pozycja, z której skorzystać może zarówno dziecko, jak i dorosły. To opowieść o współczesnym świecie pełna infografiki , której nie sposób ogarnąć na raz. Podobnie jak szkolnego podręcznika. Różnica w przypadku tej książki jest jednak znacząca — bo do niej z przyjemnością się wraca, a podana wiedza niemal sama utrwala się w pamięci. To 28 rozdziałów, po których oprowadza nas Zuzia, opowiadając jednocześnie o sobie, swojej rodzinie i świecie, w którym żyje. Każdy z rozdziałów poświęcony jest innej tematyce. Zuzia raz opowiada nam o najpopularniejszych na świecie imionach, raz o tradycyjnych i współczesnych zawodach. Innym razem pokazuje nam różne tradycyjne domy, w których mieszkają ludzie na całym świecie. A jeszcze innym razem zabiera nas do szkolnej stołówki, by podzielić się wiedzą o tym, co jadają na obiad inne dzie

" Płomienie" Daniela Krien

  Przyjemność poznania prozy Danieli Krien miałam za sprawą jej debiutanckiej książki " Kiedyś wszystko sobie opowiemy". Bez zastanowienia sięgnęłam teraz po " Płomienie " i choć ta powieść daleka jest wzorcom fabularnym pierwszej historii, to wciąż obnaża najważniejsze prawdy ludzkiej egzystencji. A robi to w sposób wyzbyty z jakichkolwiek ubarwień. Jej bohaterowie są tyle samo realni co i relacje między nimi. Autorka daje w ten sposób wyraz ludzkiego istnienia szalenie namacalny. Czasem przykry, brutalny, bolesny — ale prawdziwy. Aż do szpiku kości. Mylnym jednak może wydawać się tytuł tej powieści, bo " Płomieni " w związku jej głównych bohaterów coraz mniej. Z czasem wcale? Za to sporo emocji, głównie tych związanych z bagażem doświadczeń. Utratą zaufania. Braku wsparcia. Licznych klapsów zadanych słowem, obojętnością, ciszą. Blednie również namiętność, a miłość zdaje się przeradzać w coś zupełnie innego. Para bohaterów tej książki to jed