Przejdź do głównej zawartości

W SZPONACH - Izabela Janiszewska

 


"W szponach" Izabeli Janiszewskiej to hipnotyzująca podróż przez mroczne zakamarki ludzkiej psychiki, przeplatana dwiema osiowymi historiami, które jak nitki losu splatają się w okrutnym tańcu namiętności, zemsty i nieprzebranego bólu.

Autorka, znana z bestsellerowej trylogii kryminalnej, tym razem przenosi czytelnika w świat skomplikowanych relacji, gdzie zło tkwi w najciemniejszych zakątkach ludzkich dusz. Julia, wdowa z sześcioletnim synem, stara się odbudować swoje życie w domu rodzinnym zmarłego męża. Jednak pozornie spokojna przeszłość skrywa mroczne tajemnice, które zaczynają wychodzić na jaw. Stąd też historia ta snuje się między rokiem 1996 a współczesnością, ukazując skomplikowane relacje, zranione dusze i krwiożerczą żądzę zemsty. Powieść porusza tym samym trudne tematy, takie jak przemoc, traumy czy bezsilność w obliczu krzywdy. Z odwagą stawia też czytelnika przed brutalną rzeczywistością, jednocześnie budując napięcie i atmosferę grozy, która pozostanie w czytelniku jeszcze na długo po lekturze.

Izabela Janiszewska, odnosząc sukces za sukcesem, udowadnia, że potrafi wciągnąć czytelnika w wir emocji. "W szponach" bowiem, to nie tylko thriller psychologiczny, ale także spektakularne studium ludzkich emocji, ukazujące, jak jedno tragiczne wydarzenie może wywrócić życie do góry nogami i pociągnąć za sobą lawinę konsekwencji. Autorka zaskakuje jednocześnie nieprzewidywalnymi zwrotami akcji, trzymając czytelnika w niepewności do samego końca. Tymczasem postacie są głęboko zakorzenione w realiach, a ich psychologiczny rozwój buduje wiarygodny obraz ludzkich losów, wobec których nie da się przejść obojętnie.

Oczywiście nie ma rzeczy idealnych, więc chcąc się czepić, pewnie wielu uważnych czytelników znajdzie małe potknięcia, albo niedociągnięcia fabularne, mimo to „W szponach" w moim odczuciu pozostaje arcydziełem w gatunku thrillerów psychologicznych. Izabela Janiszewska nie boi się po pierwsze poruszać trudnych tematów, prowokując czytelnika do refleksji nad naturą zła i ludzkich emocji, a po drugie robi to w sposób szalenie zajmujący czytelnika. Potem już tylko wstrząsa, porusza i zostaje w pamięci na długo po jej przeczytaniu. Gorąco polecam.

 Musicie też wiedzieć, że i samo zakończenie powieści wbija w fotel. I to jak. Obstawiałam różne warianty zakończenia tej historii, ale na to jaki finał ma ona w rzeczywistości,  nie wpadłam. Wielki szacunek za to dla autorki i za całokształt pracy. 

Poczujcie i wy te ciary na plecach! Ten strach, lęk, panikę...

 

 

 

 

Popularne posty z tego bloga

"OSTATNI ROZDZIAŁ" - Katarzyna Kalista

Trafiając na taką powieści jak ta, ma się ochotę trwać w niej niemal bez końca. Urocza, wzruszająca i pełna sentymentu. Inna niż wszystkie. Nie przesadzona ani pobieżna. Idealna dla każdej z nas. Dla każdego, kogo rozczulają historie innych. Dla wrażliwca, który lubi poddawać się emocjom, gdzie śmiech i łzy przeplatają się, nadając smaku szarej rzeczywistości. To zaś, co uderza w tej książce najbardziej, to jej konstrukcja, czyli " powieść w powieści " oraz jej zakończenie, które niewiele ma wspólnego z romantyczną bajką o miłości. Jest mimo to kwintesencją smaku tej historii. Takie prawdziwe i niespodziewane wbrew pozorom. Subtelne i piękne. Tak samo piękne, jak i te przenikające się dwie historie, w których język jest nieokiełznaną materią, a rozwoju ich wydarzeń nie da się przewidzieć. W której " koniec jest zawsze początkiem czegoś nowego". Do tego szczera, emocjonalna i bardzo żywa. Można naprawdę oszaleć na jej punkcie. DEBIUT JAKICH MAŁO.

"KSIĘGA BEZIMIENNEJ AKUSZERKI" - Meg Elison

" Księga bezimiennej akuszerki " Meg Elison , laureatki nagrody im. Philipa K. Dicka to książka roku według " Publishers Weekly ". Nazywana opowieścią podręcznej w świecie postapo , która przedstawia wizję świata po wielkiej katastrofie, w tym przypadku po niesłychanie śmiertelnej epidemii gorączki, która doprowadziła do upadku znanej nam dziś cywilizacji. Przetrwać w świecie pandemii wydaje się jednak niczym, w porównaniu z tym, co wkrótce czeka ocalałych. Do tego " Księga bezimiennej akuszerki"pędzi w zawrotnym tempie. I nie chodzi tu bynajmniej o jej fabułę, a o jej przestrzeń czasową, która rozciąga się na wiele, wiele lat. Widać wyraźnie, iż autorka nie zamierzała skupiać się, ani zobrazować nam tylko chwili z życia bohaterki, jednego wydarzenia, jakiejś sensacji czy jednej przygody. Książka ta odsłania bowiem zrujnowany świat na przestrzeni niemal pokoleń, dając szansę czytelnikowi wyobrażenia sobie, czym tak naprawdę może być apokalipsa...

"SEMIRAMIDA" Ewa Kasala

" Semiramida " to kolejna powieść Ewy Kassali o wyjątkowej sile kobiecości, jak również bogate źródło historyczne. Pełne detali i ciekawostek pozwalająca poczuć atmosferę starożytnego świata. Autorka nie szczędzi czytelnikowi również i emocji, dzięki też i którym powieść staje się prawdziwą perełką literacką z gatunku tych obyczajowo-historycznych opowieści. Równie ważnym aspektem jej sukcesu jest też oczywiście postać głównej bohaterki — Królowej Semiramidy, jak i pozostałych kobiet, które odgrywają całkiem sporą rolę w tej historii. Wszystkie mądre, silne i odważne. Kobiety, które nie bały się używać rozumu. Kobiety pełne uczuć, których też i nie skrywały. Myślę, że każda z nas odnajdzie w nich odrobinę siebie. Być może zainspiruje się nimi albo inaczej spojrzy na samą siebie. Z powieści Ewy Kassali można więc czerpać pełnymi garściami. Można się wręcz delektować jej prozą. Jej barwą i smakiem, który pieści zmysły. I nie sposób się od niej oderwać. Choćby s...