"JA I ŚWIAT. INFORMACJE W OBRAZKACH" - Mireia Trius, Joana Casals

Książka "Ja i Świat. Informacje w obrazkach" to oryginalny sposób na przekazanie wiedzy, której towarzyszy barwa i zabawa. To jednocześnie pozycja, z której skorzystać może zarówno dziecko, jak i dorosły. To opowieść o współczesnym świecie pełna infografiki, której nie sposób ogarnąć na raz. Podobnie jak szkolnego podręcznika. Różnica w przypadku tej książki jest jednak znacząca — bo do niej z przyjemnością się wraca, a podana wiedza niemal sama utrwala się w pamięci.

To 28 rozdziałów, po których oprowadza nas Zuzia, opowiadając jednocześnie o sobie, swojej rodzinie i świecie, w którym żyje. Każdy z rozdziałów poświęcony jest innej tematyce. Zuzia raz opowiada nam o najpopularniejszych na świecie imionach, raz o tradycyjnych i współczesnych zawodach. Innym razem pokazuje nam różne tradycyjne domy, w których mieszkają ludzie na całym świecie. A jeszcze innym razem zabiera nas do szkolnej stołówki, by podzielić się wiedzą o tym, co jadają na obiad inne dzieci. To także świat dziecięcych gier i zabaw oraz magicznych słów w 23 językach. W książce mowa jest także o klimacie, populacji, religiach i jeszcze kilku innych rzeczach, które wzbogaca naszą wiedzę.

"Informacje w obrazkach" mają jeszcze jeden ważny atut. Pełnią bowiem kilka różnych funkcji. Z powodzeniem można ja potraktować jako pomoc dydaktyczną w pierwszych latach nauki każdego dziecka. Z tym samym skutkiem może z niej skorzystać także maluch, który znajdzie w niej ujście własnej ciekawości, a barwne ilustracje pomogą w zrozumieniu tematu — jak to bywa np. w przypadku picturebooków. Świetnie nadaje się też do wspólnej zabawy rodzinnej i integracji. Dorośli z pewnością szybko wpadną na pomysł dodatkowych zajęć dla dziecka inspirowanych książką. Nie kogo zresztą nie trzeba przekonywać, że wspólne czytanie, oglądanie, zabawa i rozmowa, to najlepsze co można dać dziecku.

Mimo wielu zalet, jakie posiada ta pozycja, mnie osobiście zdystansowała tylko i wyłącznie nieco sama grafika, która jest ostra i kanciasta. Ale to tylko tak na marginesie. Mam nadzieję, że tych kilka słów i parę zdjęć pozwoli podjąć Wam właściwą decyzję.

 Za książkę dziękuję Wydawnictwu ADAMADA


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"OSTATNI ROZDZIAŁ" - Katarzyna Kalista

"KSIĘGA BEZIMIENNEJ AKUSZERKI" - Meg Elison

"KSZTAŁT NOCY" - Tess Gerritsen