Przejdź do głównej zawartości

"Milcząca żona" - Karin Slaughter

"Milcząca żona " Karin Slaughter to już dziesiąta powieść z cyklu, której bohaterem jest śledczy Will Trent. Człowiek, któremu po raz kolejny przyszło rozwikłać niebanalną zagadkę kryminalną, choć zaczyna się ona całkiem banalnie. W więzieniu stanowym dochodzi do zamieszek, podczas których ginie jeden z więźniów. Sprawę przejmuje sam Will Trent. W międzyczasie do śledczych zgłasza się jeden z osadzonych z prośbą o pomoc i wyjaśnienie jego sprawy sprzed lat. W zamian oferuję swoją wiedzę na temat zabójstwa, do którego doszło w więzieniu.

Osadzony, który zwrócił się do policji, nie przyznaje się do zabicia tamtych kobiet. Uważa, że padł ofiarą manipulacji, co wydaje się nawet realne, zwłaszcza że wciąż giną kolejne kobiety i zachowany jest podobny schemat działania zabójcy. Naśladowca, czy seryjny morderca? - śledczy zadają sobie pytanie. A może czysty przypadek? Will Trent nie dowie się tego, jeśli nie odgrzebie starych ran, choć to może kosztować go nazbyt wiele.

Podjęcie się tego zadania oznacza więc dla Willa powrót do przeszłości, ale co z tego, skoro większość światków zapadła się pod ziemię. Ci, do których mógłby dotrzeć, nie będą chcieli mówić, a wspomnienia jeszcze innych są już całkiem zamazane. Tu jednak z pomocą mogłaby przyjść partnerka Willa, niejaka Sara Linton — lekarz sądowy, która miała swój udział w dawnych śledztwach. Dotyczyły one zabójstwa kobiet, którym jak się wkrótce okaże, tuż przed śmiercią ginęły osobiste przedmioty.
Tymczasem "Napaść na kobietę, sterroryzowanie jej, zgwałcenie i zamordowanie, były wystarczającym złem. Torturowanie i wywołanie paraliżu, by nie mogła się bronić podczas gwałtu, było zupełnie nowym poziomem potworności".

Przeczytałam wiele powieści Karin Slaughter. Jedne były lepsze inne słabsze. Ta zaś znajdzie swoje miejsce pomiędzy nimi. Nie porwała mnie bowiem tak jak inne jej utwory, ale nie była też ciężarem. Nie wzbudziła wielkich emocji, ale i nie nudziła. Za to dbałość o szczegóły, które towarzyszą powieści, jest wręcz imponująca. Dotyczy ona też i pozostałych aspektów tej historii, począwszy od wykreowanych postaci po meandry samego śledztwa, zawiłego i wyjątkowo skrupulatnego. Dlatego też nie można uciec ani na chwilę od toczącej się akcji. Autorka wymaga od czytelnika uwagi i inteligencji. Daje mu za to w prezencie wypracowaną sztukę literacką, oczekując w zamian pełnego zaangażowania, które oczywiście potem może przerodzić się w fascynację, co niestety w moim przypadku miejsca nie miało tym razem.

Być może zwiodło mnie moje ostatnio zmęczenie i pewien rodzaj powtarzalności. Pewnie brak świeżości i ciągłe odbieganie od głównego wątku. Spychanie go niejako na dalszy plan, na rzecz osobistych problemów Willa i jego kobiety. Nie widzę w tym oczywiście nic złego, ale w tym wydaniu niestety nieco mnie to zmęczyło. Wciąż jednak bardzo cenie sobie prozę autorki i zapewne jeszcze nie raz po nią sięgnę, co i wam polecam. Moją ulubioną książką z tej serii jest "Tryptyk" i "Płytkie nacięcie". Porażką było zaś "Miasto glin". 

 

Za książkę dziękuję Wydawnictwu HARPER COLLINS

Popularne posty z tego bloga

"OSTATNI ROZDZIAŁ" - Katarzyna Kalista

Trafiając na taką powieści jak ta, ma się ochotę trwać w niej niemal bez końca. Urocza, wzruszająca i pełna sentymentu. Inna niż wszystkie. Nie przesadzona ani pobieżna. Idealna dla każdej z nas. Dla każdego, kogo rozczulają historie innych. Dla wrażliwca, który lubi poddawać się emocjom, gdzie śmiech i łzy przeplatają się, nadając smaku szarej rzeczywistości. To zaś, co uderza w tej książce najbardziej, to jej konstrukcja, czyli " powieść w powieści " oraz jej zakończenie, które niewiele ma wspólnego z romantyczną bajką o miłości. Jest mimo to kwintesencją smaku tej historii. Takie prawdziwe i niespodziewane wbrew pozorom. Subtelne i piękne. Tak samo piękne, jak i te przenikające się dwie historie, w których język jest nieokiełznaną materią, a rozwoju ich wydarzeń nie da się przewidzieć. W której " koniec jest zawsze początkiem czegoś nowego". Do tego szczera, emocjonalna i bardzo żywa. Można naprawdę oszaleć na jej punkcie. DEBIUT JAKICH MAŁO.

"KSIĘGA BEZIMIENNEJ AKUSZERKI" - Meg Elison

" Księga bezimiennej akuszerki " Meg Elison , laureatki nagrody im. Philipa K. Dicka to książka roku według " Publishers Weekly ". Nazywana opowieścią podręcznej w świecie postapo , która przedstawia wizję świata po wielkiej katastrofie, w tym przypadku po niesłychanie śmiertelnej epidemii gorączki, która doprowadziła do upadku znanej nam dziś cywilizacji. Przetrwać w świecie pandemii wydaje się jednak niczym, w porównaniu z tym, co wkrótce czeka ocalałych. Do tego " Księga bezimiennej akuszerki"pędzi w zawrotnym tempie. I nie chodzi tu bynajmniej o jej fabułę, a o jej przestrzeń czasową, która rozciąga się na wiele, wiele lat. Widać wyraźnie, iż autorka nie zamierzała skupiać się, ani zobrazować nam tylko chwili z życia bohaterki, jednego wydarzenia, jakiejś sensacji czy jednej przygody. Książka ta odsłania bowiem zrujnowany świat na przestrzeni niemal pokoleń, dając szansę czytelnikowi wyobrażenia sobie, czym tak naprawdę może być apokalipsa...

"SEMIRAMIDA" Ewa Kasala

" Semiramida " to kolejna powieść Ewy Kassali o wyjątkowej sile kobiecości, jak również bogate źródło historyczne. Pełne detali i ciekawostek pozwalająca poczuć atmosferę starożytnego świata. Autorka nie szczędzi czytelnikowi również i emocji, dzięki też i którym powieść staje się prawdziwą perełką literacką z gatunku tych obyczajowo-historycznych opowieści. Równie ważnym aspektem jej sukcesu jest też oczywiście postać głównej bohaterki — Królowej Semiramidy, jak i pozostałych kobiet, które odgrywają całkiem sporą rolę w tej historii. Wszystkie mądre, silne i odważne. Kobiety, które nie bały się używać rozumu. Kobiety pełne uczuć, których też i nie skrywały. Myślę, że każda z nas odnajdzie w nich odrobinę siebie. Być może zainspiruje się nimi albo inaczej spojrzy na samą siebie. Z powieści Ewy Kassali można więc czerpać pełnymi garściami. Można się wręcz delektować jej prozą. Jej barwą i smakiem, który pieści zmysły. I nie sposób się od niej oderwać. Choćby s...