Przejdź do głównej zawartości

"WDZIĘCZNOŚĆ" - Delphine de Vigan

Zauroczona, zakochana wręcz w prozie Delphine de Vigan z rozkoszą sięgnęłam po jej kolejną powieść. "Wdzięczność"- utwór, którego nie sposób nie przeżyć na własnej skórze. Nie doświadczyć i nie utożsamić się z nim. To zresztą największa zaleta twórczości tej niezwykle popularnej francuskiej pisarki, której książki cieszą się we Francji wielkim powodzeniem. Wiele z nich zdobyło też prestiżowe nagrody a "Prawdziwą historię" na ekran przeniósł sam Roman Polański.

"Wdzięczność jest jednocześnie" powieścią, która uczy tytułowej wdzięczności i szacunku do drugiego człowieka. Robi to w sposób bardzo subtelny, uświadamiając czytelnikowi, czym tak naprawdę jest starość. "Bo starzenie się to nauka tracenia". Starcy są jak dzieci, niczego nie da się przed nimi ukryć — podobnie jak przed Michką — starszą panią, podopieczną domu opieki, która stopniowo traci zdolność posługiwania się słowami. Tam też poznaje Jerome -młodego mężczyznę, który jest jej logopedą i odwiedza ją kilka razy w tygodniu. Swoją pracę traktuje jednak w sposób wyjątkowy. Postrzega jako pracę ze słowami i milczeniem. Z tym, co niewypowiedziane. Ze wstydem, tajemnicą i żalem. Z nieobecnością i wspomnieniami, których coraz mniej w umysłach jego podopiecznych. Z bólami, zwierzeniami i tęsknotą. Strachem przed śmiercią.
Michka nie bardzo ma jednak ochotę współpracować z tym wyjątkowym terapeutą, za to z wielką namiętnością i sprytem zmusza młodego mężczyznę do rozmowy o nim samym. Te rozmowy z czasem przynoszą, jak się okazuje obopólną korzyść.

Równie ujmujące jest też spojrzenie tego młodego człowieka na owych podopiecznych, na ludzi u schyłku życia.
"Kiedy spotkałem się z nimi po raz pierwszy, zawsze szukam tego samego obrazu, tego Sprzed. Za ich mętnym spojrzeniem, za niepewnymi gestami, za przygarbionymi albo zgiętymi w pół sylwetkami — jak w rysunku zamazanym flamastrem szuka się oryginalnego szkicu. Ja staram się odnaleźć młodego mężczyznę lub młodą kobietę, którymi byli. Obserwuję ich i mówię sobie: ona i on także kochali, krzyczeli, zaznali rozkoszy, nurkowali, biegali do utraty tchu, przeskakiwali po dwa stopnie, przetańczyli niejedną noc. Ona też, On też jeździli pociągami, metrem, chodzili po łąkach, górach, pili wino, wylegiwali się do południa, prowadzili gorące dyskusje. Myślenie o tym mnie porusza. Nie mogę powstrzymać się od poszukiwania tego obrazu, od prób jego ożywienia".

Starszą panią odwiedza też niejaka Marie — młoda dziewczyna, z którą łączą ją więzi swoistej przyjaźni i wspólna przeszłość. Przywiązanie, zaufanie i wdzięczność ponad wszystko. Ich rozmowy, spotkania zwierają w sobie znacznie więcej treści, niżby to mogło wydawać się na pierwszy rzut oka.

Relacje, jakie tworzą się pomiędzy tymi trzema postaciami, są godne pozazdroszczenia. Niespieszne, subtelne i delikatne, uwidaczniające to, co w człowieku najbardziej ludzkie, szczere i bez patosu. Pełne wzruszeń i piękne. Bez stereotypów i przepaści pokoleniowej, która w obliczu tej historii staje się wręcz niedorzeczna. Zwłaszcza kiedy starsza Pani mimo wszystkich swoich ułomności życia wciąż zachowuje w sobie tytułową wdzięczność, stajać się tym samym ikoną tego wszystkiego, czym może chełpić się człowieczeństwo.

Opowieść, którą snuje de Vidan jest ponadczasowa. Ważna i wskazana dla każdego. Jest szeptem, który odbija się niczym echo i gna w stronę ludzkich serc. Zmusza do refleksji, uwagi i daje prawo do bycia sobą. Wzmaga odwagę i popycha do mówienia o tym, co nam w duszy gra. To mała-wielka książka. Lektura obowiązkowa. Prawdziwa, czasem zabawna, niekiedy przerażająca — ostatecznie pełna nadziei i wiary w dobro.
 


Za książkę dziękuję Wydawnictwu SONIA DRAGA
Moja ocena 8/10 

 

































































Popularne posty z tego bloga

"OSTATNI ROZDZIAŁ" - Katarzyna Kalista

Trafiając na taką powieści jak ta, ma się ochotę trwać w niej niemal bez końca. Urocza, wzruszająca i pełna sentymentu. Inna niż wszystkie. Nie przesadzona ani pobieżna. Idealna dla każdej z nas. Dla każdego, kogo rozczulają historie innych. Dla wrażliwca, który lubi poddawać się emocjom, gdzie śmiech i łzy przeplatają się, nadając smaku szarej rzeczywistości. To zaś, co uderza w tej książce najbardziej, to jej konstrukcja, czyli " powieść w powieści " oraz jej zakończenie, które niewiele ma wspólnego z romantyczną bajką o miłości. Jest mimo to kwintesencją smaku tej historii. Takie prawdziwe i niespodziewane wbrew pozorom. Subtelne i piękne. Tak samo piękne, jak i te przenikające się dwie historie, w których język jest nieokiełznaną materią, a rozwoju ich wydarzeń nie da się przewidzieć. W której " koniec jest zawsze początkiem czegoś nowego". Do tego szczera, emocjonalna i bardzo żywa. Można naprawdę oszaleć na jej punkcie. DEBIUT JAKICH MAŁO.

"KSIĘGA BEZIMIENNEJ AKUSZERKI" - Meg Elison

" Księga bezimiennej akuszerki " Meg Elison , laureatki nagrody im. Philipa K. Dicka to książka roku według " Publishers Weekly ". Nazywana opowieścią podręcznej w świecie postapo , która przedstawia wizję świata po wielkiej katastrofie, w tym przypadku po niesłychanie śmiertelnej epidemii gorączki, która doprowadziła do upadku znanej nam dziś cywilizacji. Przetrwać w świecie pandemii wydaje się jednak niczym, w porównaniu z tym, co wkrótce czeka ocalałych. Do tego " Księga bezimiennej akuszerki"pędzi w zawrotnym tempie. I nie chodzi tu bynajmniej o jej fabułę, a o jej przestrzeń czasową, która rozciąga się na wiele, wiele lat. Widać wyraźnie, iż autorka nie zamierzała skupiać się, ani zobrazować nam tylko chwili z życia bohaterki, jednego wydarzenia, jakiejś sensacji czy jednej przygody. Książka ta odsłania bowiem zrujnowany świat na przestrzeni niemal pokoleń, dając szansę czytelnikowi wyobrażenia sobie, czym tak naprawdę może być apokalipsa...

"SEMIRAMIDA" Ewa Kasala

" Semiramida " to kolejna powieść Ewy Kassali o wyjątkowej sile kobiecości, jak również bogate źródło historyczne. Pełne detali i ciekawostek pozwalająca poczuć atmosferę starożytnego świata. Autorka nie szczędzi czytelnikowi również i emocji, dzięki też i którym powieść staje się prawdziwą perełką literacką z gatunku tych obyczajowo-historycznych opowieści. Równie ważnym aspektem jej sukcesu jest też oczywiście postać głównej bohaterki — Królowej Semiramidy, jak i pozostałych kobiet, które odgrywają całkiem sporą rolę w tej historii. Wszystkie mądre, silne i odważne. Kobiety, które nie bały się używać rozumu. Kobiety pełne uczuć, których też i nie skrywały. Myślę, że każda z nas odnajdzie w nich odrobinę siebie. Być może zainspiruje się nimi albo inaczej spojrzy na samą siebie. Z powieści Ewy Kassali można więc czerpać pełnymi garściami. Można się wręcz delektować jej prozą. Jej barwą i smakiem, który pieści zmysły. I nie sposób się od niej oderwać. Choćby s...