Przejdź do głównej zawartości

"RZEKA KŁAMSTW - Grzechy młodości" - Edyta Świątek

Pierwsza część najnowszej sagi Edyty Świętek "Grzechy młodości" to powieść dość specyficzna. Historia o tym co na pozór zwyczajne przedstawiona w niezwykły sposób. To lubię. 
Autorka odsłania nam losy polskiej rodziny Trzeciaków w przestrzeni lat siedemdziesiątych. Są to czasy, w których przychodziliśmy na świat, dojrzewaliśmy albo byliśmy w sile wieku — czasy dobrze nam znane. Dla młodych ludzi odległe, choć też nie zupełnie obce — zasłyszane przecież z opowieści rodziców i dziadów.

Tymoteusz Trzeciak i jego żona Elżbieta popełnili niejako mezalians, za który przyjdzie im gorzko zapłacić. Przed Tymkiem na horyzoncie rozpościera się kariera i rozwój zawodowy. Znacznie gorzej wygląda jednak atmosfera w domu. Bark porozumienia między małżonkami mimo wielu wspólnie przeżytych lat, nie może wróżyć niczego dobrego.
Drugi z braci pracuje w milicji, co w tych niespokojnych czasach u jednych budzi podziw i zazdrość a u innych pogardę i nienawiść. Szczególnie mocno odbija się to na relacjach z najmłodszym z Trzeciaków - Eugeniuszem. Młodym studentem żyjącym w kraju, w którym indywidualizm nie jest dobrze postrzegany, wszelkie zaś przejawy buntu przeciw panującym zasadom, na których straży stoi przecież Kazimierz, są surowo karane. Mimo to Edek wciąż się buntuje i płynie pod prąd.

W rodzinie Trzeciaków jest jeszcze Agata — siostra trzech braci, dla której rola statecznej mężatki to zbyt trudne zadanie. Mężczyźni i romanse to dla niej już niemal chleb powszedni. Prócz Agaty w powieści pojawia się także żona Tymka i Kazimierza — dwie niespełnione kobiety. Czytelnik pozna także seniorów, którzy odgrywają równie ważną rolę w powieści.

Na pozór codzienne życie, wszelkie jego blaski i cienie. Nic czego bym nie znała lub nie zasłyszała. Mimo to taki powrót do przeszłości, w takim wydaniu, jaki zaserwowała nam autorka, stał się czymś znacznie większym od literackiej historii. To trochę tak, jakbyśmy wyciągali z rękawa stare fotografie i przypominali sobie o tym, co minione, odnajdując jednocześnie sens i smak każdej chwili, która jest nam dziś dana. Edyta Świątek w niebywały wręcz dla mnie sposób przenosi nas do świata, z którym niejeden z nas z osobna ma swoje własne doświadczenie i refleksje. To pełna sentymentu i nostalgii opowieść nie tylko o rodzinie na tle ówczesnej Polski i jej przemian. To jednocześnie opowieść o kobietach i ich drodze ku "wolności". O zmieniającym się świecie i rolach, jakie przychodzi nam pełnić na przestrzeni dekad. Powieść o marzeniach i rozczarowaniach, które niesie codzienność. Związkach i rodzinnych relacjach uwikłanych w niejedną tajemnicę. Pełna wzlotów i upadków opowieść chwytająca za serce.

"Rzeka kłamstw" nie należy jednak do tego gatunku powieści, które spija się z kart książki i czyta w jeden czy dwa wieczory. W mojej ocenie wymaga skupienia i czasu, bo tylko tak w pełni można delektować się jej słowem i myślą, która przywołuje. W niej każde zdanie i każdy gest wydaje się mieć swoje znaczenie. Napełniony kieliszek, spojrzenie wokół, zaczesanie włosów, nawet milczenie pełni w niej rolę, bez której obraz minionej epoki nie byłby pełny. Jestem pod wrażeniem tej książki i mam nieodpartą ochotę przeczytać ją kolejny raz. Choć może najpierw sięgnę po drugą część sagi "Grzechów młodości" pt. "Echa niewierności", której premiera lada dzień — co ogromnie mnie cieszy.

Za książkę dziękuję Wydawnictwu REPLIKAKomentarze

 1. Lubię takie rodzinne historie, więc może sięgnę po tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapisuję tytuł - książka wydaje się trafiać w mój gust literacki :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię takie historie, więc chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Po twoim wpisie książka wydaje się być na prawdę ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak odzyskałem mojego byłego męża ... Tak się cieszę, że mogę podzielić się zeznaniami o prawdziwym rzucającym zaklęcia, który przyprowadził do mnie męża. Mój mąż i ja jesteśmy małżeństwem od około 6 lat. Pobraliśmy się szczęśliwie z dwójką dzieci, chłopcem i dziewczynką. 3 miesiące temu zacząłem zauważać jakieś dziwne zachowanie od niego, a kilka tygodni później dowiedziałem się, że mój mąż widuje się z kimś innym. Zaczął wracać do domu późno z pracy, już nie obchodzi mnie ani dzieci, czasem wychodzi i nawet nie wraca do domu przez około 2-3 dni. Zrobiłem wszystko, co mogłem, aby rozwiązać ten problem, ale wszystko bezskutecznie. Bardzo się martwiłem i potrzebowałem pomocy. Kiedy pewnego dnia przeglądałem Internet, natknąłem się na stronę internetową, która sugeruje, że Dr.Wealthy może pomóc rozwiązać problemy małżeńskie, przywrócić zerwane relacje i tak dalej. Więc czułem, że powinienem spróbować. Skontaktowałem się z nim i powiedziałem mu o moich problemach, a on powiedział mi, co mam robić, i zrobiłem to, a on rzucił na mnie zaklęcie. 48 godzin później mój mąż przyszedł do mnie i przeprosił za wyrządzone krzywdy i obiecał, że nigdy więcej tego nie zrobi. Od tego czasu wszystko wróciło do normy. Ja i moja rodzina znów żyjemy razem szczęśliwie .. Wszystko dzięki Dr.Wealthy Powerful Love Spell, które naprawdę działa. Jeśli masz jakikolwiek problem, skontaktuj się z nim, a gwarantuję ci, że ci pomoże. On cię nie zawiedzie. Wyślij mu wiadomość e-mail na adres: wealthylovespell@gmail.com. lub whatsapp go na: +2348105150446

  OdpowiedzUsuń
 6. Mój były chłopak opuścił mnie i moją córkę od 6 tygodni temu. Próbowałem prawie WSZYSTKO, aby przywrócić mój związek i byłem rozczarowany. Żadne nie działało, tydzień później zobaczyłem stronę Dr.Wealthy i po tym, jak skontaktowałem się z Dr.Wealthy w celu uzyskania pomocy, wszystko automatycznie się zmienia, mój smutek stał się radością, uśmiech był na całej mojej twarzy, wszystko stało się bardzo SZYBKO, a wynik był skuteczny. Dr.Wealthy jest JEDYNYM rzucającym zaklęcia, z którym miałem sukces, mój chłopak zadzwonił do mnie i powiedział, że chce, abyśmy wrócili, a także chcą się ze mną ożenić. wrócił do mnie, błagając, żebym go zaakceptował, a stało się to dzięki pomocy Dr.Wealthy. Jestem tak szczęśliwy, że odzyskałem mojego chłopaka. Skontaktuj się z Dr.Wealthy, aby uzyskać natychmiastowe i szybkie zaklęcie miłosne, aby odzyskać swój związek.

  wealthylovespell@gmail.com
  WhatsApp lub zadzwoń do niego +2348105150446
  Jego blog> http://wealthyspellhome.over-blog.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam proszę mi pomóc podziękować dr Jacob , jest wielkim czar caster, który przyniósł z powrotem mój chłopak, który opuścił mnie na 6 miesięcy, dziękuję Jacobman41@outlook. com

  OdpowiedzUsuń
 8. Tej serii niestety nie znam, choć bardzo lubię twórczość E.Świętek.

  OdpowiedzUsuń
 9. Wszystkie podziękowania dla dr Ibebho za promocję, którą otrzymałem z mojego biura, jeśli masz jakikolwiek problem Skontaktuj się z nim, aby mógł ci pomóc e-mail: dribebhoherbaltemple@gmail.com lub Whatapp: +2349134797469

  (1) Jeśli chcesz, żeby twój ex wrócił
  (2) jeśli nadal masz złe sny.
  (3) Chcesz awansować w swoim biurze.
  (4) Jeśli chcesz mieć własne dziecko.
  (5) preparaty ziołowe
  (6) Chcesz być bogaty.
  (7) Chcesz związać swojego męża/żonę ze sobą na zawsze.
  (8) Jeśli potrzebujesz pomocy finansowej.
  (9) Pozwól ludziom słuchać twoich słów i robić to, co chcą.
  (10) Rozwiązanie sprawy ETC

  Wszystkie usługi są gwarantowane w 100% i pojawiają się w ciągu 24-48 godzin.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Anegdoty z czterech stron świata" - Wybór i opracowanie: Wojciech Wiercioch, Jolanta Szymska-Wiercioch

" Anegdoty " to wyjątkowa publikacja. Książka, która wciąż czytam, ale nie strona po stronie. Ona jest jak łyk kawy o poranku, która rozpieszcza zmysły i daje kopa na resztę dnia. Jest niczym kieliszek brandy po obiedzie, który czyni go wyjątkowym. Równie dobrze może być idealną towarzyszką zabaw, myśli i towarzyskiej dysputy. Dobrym rozpoczęciem rozmowy lub jej zakończeniem. Błyskotliwym zdaniem i odpowiedzią na wiele pytań. " Czekajcie, zaraz wam coś przeczytam " - Powiedziałam ostatnim razem podczas odwiedzin znajomych, w chwili, gdy jeden z nich narzekał na swoje roztargnienie. Potem okazało się, że książka zdominowała nasze towarzystwo, a wiele z przeczytanych na głos anegdot z pewnością wyryło się w pamięci gości.

"CHŁOPIEC, KTÓRY PRZEŻYŁ AUSCHWITZ" - Tomasz Wandzel

" Chłopiec, który przeżył Auschwitz " - to książka wyjątkowa, której sporym atutem jest płynność, która przejawia się tak samo w narracji, jak i samej fabule. I choć nie opowiada ona o wszystkich aspektach życia głównego bohatera, to tworzy spójną i logiczną całość. Historię pięcioletniego chłopca, który w chwili pacyfikacji wiosek na terenie Wileńszczyzny, wraz z rodziną opuścił dom i ukrywał się w lesie. Niestety Niemcy znaleźli ich kryjówkę. Wtedy Grisza Żukow z najbliższymi trafia prosto do Auschwitz. Nie dane jednaka było chłopcu przetrwać tego piekła w otoczeniu bliskich. Śmierć zabiera mu ich wszystkich. Mimo to Grisza nie poddaje się . Drzemie w nim wielka siła ducha i jak sam potem mówi — czuwała nad nim boża opatrzność. Doświadczył wiele cierpienia i upokorzeń. Trafił w ręce samego doktora Mangela . Niewiele też brakowało, a stałby się jednym z aryjskich dzieci. Byli też i tacy, którzy czuwali nad nim i wciąż wyrywali go ze szponów śmierci. Tak mały Gri