Przejdź do głównej zawartości

"Siostry pod wschodzącym słońcem" Heather Morris



"Siostry pod wschodzącym słońcem" Heather Morris to powieść, która przenosi czytelnika do dramatycznych wydarzeń II wojny światowej, prezentując siostrzaną historię, historię odwagi i niezłomnej determinacji kobiet w obliczu wielkiego zła. To książka, przy której poleją się łzy. Łzy wzruszenia. Książka, która jednocześnie jest w stanie podnieść nas na duchu. Dodać wiary i pozwoli uwierzyć w człowieczeństwo - mimo całego zła, którego za jej sprawą będziemy świadkami

Akcja powieści rozgrywa się w Singapurze podczas II wojny światowej, gdzie główna bohaterka, Norah, podejmuje tragiczną decyzję o oddzieleniu się od swojej ośmioletniej córki, wysyłając ją statkiem do Australii. Robi to, aby uchronić ją przed japońskim najeźdźcą, świadoma, że może nigdy więcej nie zobaczyć ukochanej córki. Tak rozpoczyna się jej gehenna u boku męża i rodziców, którzy pozostali razem z nią.

Losy Norah splatają się z historią pielęgniarki Nesty, która włącza się aktywnie do opieki nad rannymi i potrzebującymi. Po klęsce Singapuru obie kobiety oraz inni uchodźcy trafiają na pokład statku handlowego, który wkrótce potem zostaje zaatakowany i zatopiony przez japońskie siły. Są jednak tacy, którym udaje się ową katastrofę przetrwać.  Tak też zaczyna się niezwykła, pełna dramatyzmu podróż przez życie naszych bohaterek. Rozbitkowie trafiają na odległą wyspę, a stamtąd, po pojmaniu przez Japończyków, do obozów koncentracyjnych, gdzie dominuje okrucieństwo, bieda i przerażające warunki życia, a choroby i głód to codzienność. Wśród nich są też dzieci. Zagubione, osierocone. Samotne. W takim właśnie świecie kobiety muszą stawić czoła własnym lękom, traumom i fizycznym cierpieniom.

Jednak to właśnie w najtrudniejszych chwilach ujawnia się ich siła ducha. One nie tylko walczą o przetrwanie własne, lecz także stają się oparciem dla innych więźniów i więźniarek, okazując empatię, solidarność i miłość nawet w najbardziej beznadziejnych sytuacjach. Ich historia to nie tylko opowieść o przeżyciach wojennych, lecz również o niezłomnej determinacji, nadziei i ludzkiej godności w obliczu nieprawdopodobnych trudności. Bo czy można inaczej nazwać to, że przetrwały, Co ciekawe w duchu muzyki, która wybrzmiewała nie tylko w ich sercach. Aż trudno czasem było uwierzyć w ich determinację. Ta siła okazuje się jednak w rezultacie bardzo zaraźliwa. Stąd tez i wielka moc tej powieści.

Heather Morris w "Siostrach pod wschodzącym słońcem" ukazuje potęgę ludzkiego charakteru, zdolnego do przezwyciężenia najtrudniejszych prób, nawet gdy świat wokół staje się piekłem. To poruszająca lektura, która zostaje w pamięci czytelnika na długo po jej przeczytaniu, inspirując do refleksji nad siłą miłości, odwagi i wytrwałości w obliczu bezgranicznego zła. Powieść ta zasługuje na uznanie jako głęboka i wzruszająca opowieść o ludzkim przeznaczeniu i nadziei.

POLECAM!


Edymon

Popularne posty z tego bloga

"OSTATNI ROZDZIAŁ" - Katarzyna Kalista

Trafiając na taką powieści jak ta, ma się ochotę trwać w niej niemal bez końca. Urocza, wzruszająca i pełna sentymentu. Inna niż wszystkie. Nie przesadzona ani pobieżna. Idealna dla każdej z nas. Dla każdego, kogo rozczulają historie innych. Dla wrażliwca, który lubi poddawać się emocjom, gdzie śmiech i łzy przeplatają się, nadając smaku szarej rzeczywistości. To zaś, co uderza w tej książce najbardziej, to jej konstrukcja, czyli " powieść w powieści " oraz jej zakończenie, które niewiele ma wspólnego z romantyczną bajką o miłości. Jest mimo to kwintesencją smaku tej historii. Takie prawdziwe i niespodziewane wbrew pozorom. Subtelne i piękne. Tak samo piękne, jak i te przenikające się dwie historie, w których język jest nieokiełznaną materią, a rozwoju ich wydarzeń nie da się przewidzieć. W której " koniec jest zawsze początkiem czegoś nowego". Do tego szczera, emocjonalna i bardzo żywa. Można naprawdę oszaleć na jej punkcie. DEBIUT JAKICH MAŁO.

"KSIĘGA BEZIMIENNEJ AKUSZERKI" - Meg Elison

" Księga bezimiennej akuszerki " Meg Elison , laureatki nagrody im. Philipa K. Dicka to książka roku według " Publishers Weekly ". Nazywana opowieścią podręcznej w świecie postapo , która przedstawia wizję świata po wielkiej katastrofie, w tym przypadku po niesłychanie śmiertelnej epidemii gorączki, która doprowadziła do upadku znanej nam dziś cywilizacji. Przetrwać w świecie pandemii wydaje się jednak niczym, w porównaniu z tym, co wkrótce czeka ocalałych. Do tego " Księga bezimiennej akuszerki"pędzi w zawrotnym tempie. I nie chodzi tu bynajmniej o jej fabułę, a o jej przestrzeń czasową, która rozciąga się na wiele, wiele lat. Widać wyraźnie, iż autorka nie zamierzała skupiać się, ani zobrazować nam tylko chwili z życia bohaterki, jednego wydarzenia, jakiejś sensacji czy jednej przygody. Książka ta odsłania bowiem zrujnowany świat na przestrzeni niemal pokoleń, dając szansę czytelnikowi wyobrażenia sobie, czym tak naprawdę może być apokalipsa...

"SEMIRAMIDA" Ewa Kasala

" Semiramida " to kolejna powieść Ewy Kassali o wyjątkowej sile kobiecości, jak również bogate źródło historyczne. Pełne detali i ciekawostek pozwalająca poczuć atmosferę starożytnego świata. Autorka nie szczędzi czytelnikowi również i emocji, dzięki też i którym powieść staje się prawdziwą perełką literacką z gatunku tych obyczajowo-historycznych opowieści. Równie ważnym aspektem jej sukcesu jest też oczywiście postać głównej bohaterki — Królowej Semiramidy, jak i pozostałych kobiet, które odgrywają całkiem sporą rolę w tej historii. Wszystkie mądre, silne i odważne. Kobiety, które nie bały się używać rozumu. Kobiety pełne uczuć, których też i nie skrywały. Myślę, że każda z nas odnajdzie w nich odrobinę siebie. Być może zainspiruje się nimi albo inaczej spojrzy na samą siebie. Z powieści Ewy Kassali można więc czerpać pełnymi garściami. Można się wręcz delektować jej prozą. Jej barwą i smakiem, który pieści zmysły. I nie sposób się od niej oderwać. Choćby s...