Przejdź do głównej zawartości

"PODEJRZANA" -


Niewielu autorów ma w zwyczaju sięgać po nieszablonowe scenariusze własnych powieści. To zawsze jakieś ryzyko. Podobnie jest, kiedy bohaterami opowieści stają się postacie zgoła nieprzewidywalne. Nie sposób wówczas przewidzieć fabuły, a to z pewnością cecha dobrego thrillera.

Dobrym ruchem było zatem odsadzenie w roli głównej bohaterki jednej z socjopatek, która potrafi zaglądać w umysły innych. Kobiety, która pełni również bardzo odpowiedzialną funkcję. Jej kreacja jest ogromnym dużym walorem powieści. Nie jest w tym osamotniona. Kobiet ze wspomnianymi zaburzeniami jest więcej w tej historii. To Viola Kent, młoda dziewczyna oskarżona o zamordowanie własnej matki. Obie łączy to samo doświadczenie. Podejrzenie o zbrodnię, bo Gretchen White, specjalistka w dziedzinie antyspołecznych zaburzeń osobowości również naznaczona jest podobnym oskarżeniem. Z tą tylko różnicą, że Viola się do niej przyznaje a pani psycholog nie. Opinie publicznej i śledczym łatwej jednak uwierzyć w to co bardziej oczywiste i ma logiczne wytłumaczenie. Tylko co, jeśli się mylą? Zagadka kryminalna, która kreuje się pod wpływem zaistniałym sytuacji, jest więc nie lada wyzwaniem. Misternie utkana i trudna do rozszyfrowania. Co więcej, intryguje z siłą bliską zakochania. Pozytywnej postawie wobec powieści sprzyjają również charakterne dialogi. Cięty język bohaterów i liczne zwroty akcji. 

Jest jednak też i coś, co bardzo ogranicza to owe zakochanie się w powieści. To sposób prowadzenia narracji. Czułam to już od pierwszej strony. Kiepsko szło mi zatem z płynnością i nadążaniem za tokiem myślenia autorki. Z czasem przywykłam jednak do jej stylu i zrzuciłam wszystko na kanwę nieco lirycznego języka, który w wielu przypadkach uchodzi za plus. Nie tu jednak. Nie wszystkie treści miały też dla mnie  podstawy istnienia. Były treścią, która z pewnością rozciągała fabułę, nic we zamian nie wnosząc.  Szkoda, bo w innym wypadku powieść mogła naprawdę uwieść i pozbawić tchu. Tymczasem poza smakowicie fabularnie kąskiem studziła stylem nieco mój zapał.

Mimo wszystko uważam, że "Podejrzana" jest naprawdę dobra powieścią. której nie brak  walorów. Jednym z nich jest świat socjopatycznych umysłów do którego autorka zaprasza czytelnika. Świat pełen trupów z przeszłości, które niepogrzebane wciąż panują nad ludzkimi umysłami. Świat, w którym nie ma jasnego podziału na dobro i zło. Gdzie strach towarzyszy nawet snom, a prawda temu, co może oczyścić.

Mimo wad i zalet, które towarzyszą "Podejrzanej" mam do niej wielki szacunek, co nieczęsto zdarza mi się odczuwać w stosunku do powieści tego typu. Zanim jednak zdecyduję się na więcej będę musiała mocno oswoić się z lekturą. Być może nawet kiedyś jeszcze do niej wrócę, jak do filmu, którego pełen sens odkrywamy dopiero po wielokrotnym obejrzeniu. 

COŚ W NIEJ JEST! Tego się nie wyprę. COŚ, co fascynuje i przerażą jednocześnie. Może to ludzki umysł? Nieodgadniony sens naszych myśli? Uśpione sekrety? Zbrodnia niemal doskonała?



Popularne posty z tego bloga

"OSTATNI ROZDZIAŁ" - Katarzyna Kalista

Trafiając na taką powieści jak ta, ma się ochotę trwać w niej niemal bez końca. Urocza, wzruszająca i pełna sentymentu. Inna niż wszystkie. Nie przesadzona ani pobieżna. Idealna dla każdej z nas. Dla każdego, kogo rozczulają historie innych. Dla wrażliwca, który lubi poddawać się emocjom, gdzie śmiech i łzy przeplatają się, nadając smaku szarej rzeczywistości. To zaś, co uderza w tej książce najbardziej, to jej konstrukcja, czyli " powieść w powieści " oraz jej zakończenie, które niewiele ma wspólnego z romantyczną bajką o miłości. Jest mimo to kwintesencją smaku tej historii. Takie prawdziwe i niespodziewane wbrew pozorom. Subtelne i piękne. Tak samo piękne, jak i te przenikające się dwie historie, w których język jest nieokiełznaną materią, a rozwoju ich wydarzeń nie da się przewidzieć. W której " koniec jest zawsze początkiem czegoś nowego". Do tego szczera, emocjonalna i bardzo żywa. Można naprawdę oszaleć na jej punkcie. DEBIUT JAKICH MAŁO.

"KSIĘGA BEZIMIENNEJ AKUSZERKI" - Meg Elison

" Księga bezimiennej akuszerki " Meg Elison , laureatki nagrody im. Philipa K. Dicka to książka roku według " Publishers Weekly ". Nazywana opowieścią podręcznej w świecie postapo , która przedstawia wizję świata po wielkiej katastrofie, w tym przypadku po niesłychanie śmiertelnej epidemii gorączki, która doprowadziła do upadku znanej nam dziś cywilizacji. Przetrwać w świecie pandemii wydaje się jednak niczym, w porównaniu z tym, co wkrótce czeka ocalałych. Do tego " Księga bezimiennej akuszerki"pędzi w zawrotnym tempie. I nie chodzi tu bynajmniej o jej fabułę, a o jej przestrzeń czasową, która rozciąga się na wiele, wiele lat. Widać wyraźnie, iż autorka nie zamierzała skupiać się, ani zobrazować nam tylko chwili z życia bohaterki, jednego wydarzenia, jakiejś sensacji czy jednej przygody. Książka ta odsłania bowiem zrujnowany świat na przestrzeni niemal pokoleń, dając szansę czytelnikowi wyobrażenia sobie, czym tak naprawdę może być apokalipsa...

"SEMIRAMIDA" Ewa Kasala

" Semiramida " to kolejna powieść Ewy Kassali o wyjątkowej sile kobiecości, jak również bogate źródło historyczne. Pełne detali i ciekawostek pozwalająca poczuć atmosferę starożytnego świata. Autorka nie szczędzi czytelnikowi również i emocji, dzięki też i którym powieść staje się prawdziwą perełką literacką z gatunku tych obyczajowo-historycznych opowieści. Równie ważnym aspektem jej sukcesu jest też oczywiście postać głównej bohaterki — Królowej Semiramidy, jak i pozostałych kobiet, które odgrywają całkiem sporą rolę w tej historii. Wszystkie mądre, silne i odważne. Kobiety, które nie bały się używać rozumu. Kobiety pełne uczuć, których też i nie skrywały. Myślę, że każda z nas odnajdzie w nich odrobinę siebie. Być może zainspiruje się nimi albo inaczej spojrzy na samą siebie. Z powieści Ewy Kassali można więc czerpać pełnymi garściami. Można się wręcz delektować jej prozą. Jej barwą i smakiem, który pieści zmysły. I nie sposób się od niej oderwać. Choćby s...