Przejdź do głównej zawartości

"W domu snów" - Carmen Maria Machado


„W domu snów” to brawurowa powieść, będąca swoistym połączeniem rozprawy z życia z powieścią nieco gotycką. Carmen Maria Machado w taki właśnie sposób snuje autobiograficzną historię swojej relacji z charyzmatyczną, ale – jak się prędko okaże – niezrównoważoną i przemocową partnerką.

Po książkę sięgnęłam za namową Wydawnictwa Agora i przyznaję, że była to dobra decyzja. Nowe doświadczenie i niepowtarzalność stylu, który prezentuje autorka mają swój smak. Czytałam ją zachłannie, choć z dużą dozą dystansu. Dawkowałam sobie płynące z niej emocje, których nie sposób było udźwignąć na raz, bo to OPOWIEŚĆ O DOMU, KTÓRY NIE JEST DOMEM, I O ŚNIE, KTÓRY WCALE NIE JEST SNEM. To koszmar, który swój początek miała w namiętności i marzeniach o szczęściu. 

"Machado dotyka tematu objętego przemocą archiwum: przemilczanego z uwagi na kontekst polityczny i relacje władzy. Krzywdzona kobieta jest bowiem jak duch, który był obecny od zawsze i od zawsze nawiedzał dom władcy, a pisarka swoimi wspomnieniami dokonuje czegoś na miarę wskrzeszania zmarłych".

Ja w tak piękne słowa bym tego nie ujęła. Jestem w końcu tylko czytelniczką. Zaledwie odbiorcą słów, z których Carmen Maria Machado tworzy coś bardzo oryginalnego. Kalejdoskop własnych doznań i przeżyć. Historię przemocy rozłożoną na czynniki pierwsze. Opowieść, która pozwala spojrzeć na człowieka, niezależnie od jego płci i orientacji seksualnej.

Nie była to jednak proza łatwa i nie zawsze dało się płynąć z jej nurtem. Nie sposób było przeczytać ją więc i na raz, choć nie jest obszerną powieścią. Trudno było ją również smakować. Daleko jej do ciastka z kremem. Ją można było tylko co najwyżej przyswajać, jak witaminy. Poznawać. Zgłębiać. Niczym naturę człowieka. 

Z uwagi również na fakt, iż jest to powieść w dużej mierze biograficzna, pozwalała spojrzeć na postawy bohaterek z osobistej perspektywy. Przemoc bowiem okazuje się  mieć wiele twarzy, a bezradność...? Zagubienie? Uzależnienie? Trudno było to wszystko zrozumieć. Z tym, że nie o to chyba chodziło autorce. Nie sposób przecież zrozumieć czyichś uczuć i przełożyć je na własne doświadczenia. Warto jednak poznać fakty płynące z kart tej historii. Przyjąć do wiadomości i spotkać się twarzą w twarz z prozą nie do końca jeszcze chyba w pełni akceptowalną przez masy.

Tymczasem "W domu snów" jest jak "pranie brudów", jak "deja vu", jak "jezioro łez", jak "koszmar z ulicy Wiązów", jak "dylemat więźnia", poradnik, epilog, thriller szpiegowski, opera mydlana, zagadka matematyczna albo przestroga. Ta książka ma po prostu wiele twarzy i każda z nich łamie literackie schematy. 

A bardziej przyziemnie to po prostu historia kobiety uwikłanej w trudny związek z niezrównoważoną emocjonalnie partnerką, który stanowi wyznacznik do ogólnej refleksji nad problematyką przemocy domowej. To bolesna i poszarpana emocjami proza. Nie przypomina jednak w niczym tradycyjnej powieści. Jej teksty są jak cegiełki, które zebrane razem tworzą "W domu snów". Dom emocjonalnej grozy, od którego chcę się uciec. 


Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu AGORA


Popularne posty z tego bloga

"OSTATNI ROZDZIAŁ" - Katarzyna Kalista

Trafiając na taką powieści jak ta, ma się ochotę trwać w niej niemal bez końca. Urocza, wzruszająca i pełna sentymentu. Inna niż wszystkie. Nie przesadzona ani pobieżna. Idealna dla każdej z nas. Dla każdego, kogo rozczulają historie innych. Dla wrażliwca, który lubi poddawać się emocjom, gdzie śmiech i łzy przeplatają się, nadając smaku szarej rzeczywistości. To zaś, co uderza w tej książce najbardziej, to jej konstrukcja, czyli " powieść w powieści " oraz jej zakończenie, które niewiele ma wspólnego z romantyczną bajką o miłości. Jest mimo to kwintesencją smaku tej historii. Takie prawdziwe i niespodziewane wbrew pozorom. Subtelne i piękne. Tak samo piękne, jak i te przenikające się dwie historie, w których język jest nieokiełznaną materią, a rozwoju ich wydarzeń nie da się przewidzieć. W której " koniec jest zawsze początkiem czegoś nowego". Do tego szczera, emocjonalna i bardzo żywa. Można naprawdę oszaleć na jej punkcie. DEBIUT JAKICH MAŁO.

"KSIĘGA BEZIMIENNEJ AKUSZERKI" - Meg Elison

" Księga bezimiennej akuszerki " Meg Elison , laureatki nagrody im. Philipa K. Dicka to książka roku według " Publishers Weekly ". Nazywana opowieścią podręcznej w świecie postapo , która przedstawia wizję świata po wielkiej katastrofie, w tym przypadku po niesłychanie śmiertelnej epidemii gorączki, która doprowadziła do upadku znanej nam dziś cywilizacji. Przetrwać w świecie pandemii wydaje się jednak niczym, w porównaniu z tym, co wkrótce czeka ocalałych. Do tego " Księga bezimiennej akuszerki"pędzi w zawrotnym tempie. I nie chodzi tu bynajmniej o jej fabułę, a o jej przestrzeń czasową, która rozciąga się na wiele, wiele lat. Widać wyraźnie, iż autorka nie zamierzała skupiać się, ani zobrazować nam tylko chwili z życia bohaterki, jednego wydarzenia, jakiejś sensacji czy jednej przygody. Książka ta odsłania bowiem zrujnowany świat na przestrzeni niemal pokoleń, dając szansę czytelnikowi wyobrażenia sobie, czym tak naprawdę może być apokalipsa...

"SEMIRAMIDA" Ewa Kasala

" Semiramida " to kolejna powieść Ewy Kassali o wyjątkowej sile kobiecości, jak również bogate źródło historyczne. Pełne detali i ciekawostek pozwalająca poczuć atmosferę starożytnego świata. Autorka nie szczędzi czytelnikowi również i emocji, dzięki też i którym powieść staje się prawdziwą perełką literacką z gatunku tych obyczajowo-historycznych opowieści. Równie ważnym aspektem jej sukcesu jest też oczywiście postać głównej bohaterki — Królowej Semiramidy, jak i pozostałych kobiet, które odgrywają całkiem sporą rolę w tej historii. Wszystkie mądre, silne i odważne. Kobiety, które nie bały się używać rozumu. Kobiety pełne uczuć, których też i nie skrywały. Myślę, że każda z nas odnajdzie w nich odrobinę siebie. Być może zainspiruje się nimi albo inaczej spojrzy na samą siebie. Z powieści Ewy Kassali można więc czerpać pełnymi garściami. Można się wręcz delektować jej prozą. Jej barwą i smakiem, który pieści zmysły. I nie sposób się od niej oderwać. Choćby s...